Svet

Rusko sa údajne pripravuje na novú inváziu na sever Ukrajiny

Ruský prezident Vladimir Putin hovorí počas stretnutia s vysokými vojenskými dôstojníkmi v Moskve v Rusku. Foto / AP

Rusko sa minimálne od októbra pripravuje na inváziu na sever Ukrajiny zo susedného Bieloruska, čo sa označuje ako „najhorší scenár“ vojny.

Analýza dokumentov Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) ukazuje, že Rusko sa na možnú inváziu na severe pripravovalo už mesiace.

Ruský prezident Vladimir Putin sa mal stretnúť s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom v čase, keď Rusko buduje svoje vojenské operácie v Bielorusku – krajine, ktorá je dlho považovaná za ochotného účastníka Putinovej vojnovej mašinérie.

‚najhorší prípad‘

ISW uviedol, že formácia dáva väčší zmysel ako súčasť príprav na obnovenú ofenzívu než ako súčasť prebiehajúcich cvičení a tréningových procedúr.

Prominentný ruský provojnový vojenský blogger Igor Girkin, ktorý bol minulý mesiac uznaný vinným zo zabitia 298 ľudí po zostrelení letu Malaysia Airlines 17 a bol minulý mesiac ruským vojenským veliteľom, upozornil na možnosť invázie, zistil ISW.

Girkin rozdelil túto perspektívu na dva možné smery: Rusko by mohlo vtrhnúť v snahe zmocniť sa územia Bielorusku, alebo tak urobiť diverzným krokom, ktorý odtiahne ukrajinské sily od zvyšku ich krajiny.

Členovia ukrajinskej skautskej organizácie PLAST držia svetlo Betlehemského mieru počas vianočnej bohoslužby v ukrajinskom Charkove.  Foto / AP
Členovia ukrajinskej skautskej organizácie PLAST držia svetlo Betlehemského mieru počas vianočnej bohoslužby v ukrajinskom Charkove. Foto / AP

Dôvody hromadenia zbraní Ruska v Bielorusku boli „obojstranné“, uviedol ISW.

Overené dôkazy, že bola budovaná v rámci príprav na obnovenú ofenzívu na severe, „dávali veľký zmysel“, no nič nenasvedčovalo tomu, že Moskva aktívne pripravovala údernú jednotku v krajine.

Nová ofenzíva na severozápade

Medzitým ruská armáda „veľmi jasne“ pripravila pôdu pre novú ofenzívu v severozápadnom Luhanskom regióne, zistil ISW.

Ukrajinskí štátni úradníci oznámili pred Vianocami zvýšenie počtu vlakov s personálom, vojenskou technikou a muníciou do bojov v regióne.

READ  Silný vietor hlásil v južnom Nórsku - Viji

Pozemné zábery ukazovali vlak ruských tankov smerujúcich k Luhanskej oblasti a ISW už skôr spozorovala, ako ruské sily presúvajú elitné výsadkové jednotky smerom k Chersonu a Charkovu a regiónu.

Putinova súťaž popularity

Ruský prezident Vladimir Putin v posledných týždňoch verejne vystupuje v snahe získať späť ruský ľud po trápnych porážkach na Ukrajine.

Putin robil vágne vyhlásenia o ruskej invázii na Ukrajinu – dramatické ohnisko, v ktorom bol počas prvých 10 mesiacov vojny nápadne neprítomný vo verejnom živote.

Pred Vianocami navštívil závod na výrobu zbraní v Tulskej oblasti a plánoval navštíviť strojársky závod Uralvakhonzavod, ale na poslednú chvíľu zrušil.

Putin dostal tvrdý výprask na súde verejnej mienky od februárovej invázie na Ukrajinu, keď požiadal vojakov, aby sa zbavili vlastných lekárničiek, a zapojil starších ľudí do svojho slabnúceho vojnového úsilia.

V rozhovore odvysielanom v národnej televízii povedal, že jeho invázia na Ukrajinu bola zameraná na „zjednotenie ruského ľudu“ a kritizoval Západ za pokus „roztrhnúť Rusko“.

„Rozdeľuj a panuj, to je to, čo sa vždy snažili dosiahnuť a stále sa o to snažia,“ povedal.

„Ale náš cieľ je iný: je to zjednotiť ruský ľud,“ povedal.

Ruský prezident Vladimir Putin sa zúčastňuje celonárodnej charitatívnej kampane o novoročnom stromčeku v centrálnej výstavnej sieni v Moskve.  Foto / AP
Ruský prezident Vladimir Putin sa zúčastňuje celonárodnej charitatívnej kampane o novoročnom stromčeku v centrálnej výstavnej sieni v Moskve. Foto / AP

Zelenskyj pripravuje mierový plán

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa údajne pripravuje na predstavenie mierového plánu vo februári, ktorý by mohol byť načasovaný tak, aby využil možnú ruskú inváziu do Bieloruska, zistil ISW.

Zelenskyj predtým na novembrovom summite G20 načrtol 10-bodový mierový plán, ktorý vyzval Rusko, aby stiahlo všetky svoje sily a rešpektovalo suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny.

Letecká základňa Engels v Rusku bola údajne druhýkrát napadnutá na Boxing Day.

READ  Zelenskij vracia úder, keď Elon Musk zakladá prieskum na Twitteri o anektovaných regiónoch Ukrajiny | Ukrajina

Dňa 5. decembra došlo k útoku na leteckú základňu, ktorá ostreľovala Ukrajinu, pri útoku bezpilotného lietadla zo strany Ukrajiny.

Bombové útoky na Boxing Day neboli bezprostredne potvrdené a Ukrajina sa nikdy neprihlásila k zodpovednosti za žiadny z útokov vo vnútri Ruska – čo označujú ako „karmu“ za vedenie vojny.

‚Nie je hoax‘

ISW uviedla, že obavy z možnej invázie z Bieloruska nie sú podvodom.

„Obávame sa, že Putin by v tom mohol pokračovať [invasion] „Určite to nie je ukrajinská spravodajská operácia zameraná na nátlak na Západ, aby dodal Kyjevu viac zbraní, ako navrhovali niektorí západní analytici,“ uvádza sa v správe.

„ISW naďalej hodnotí, že obnovená rozsiahla ruská invázia do Bieloruska túto zimu je nepravdepodobná, ale je to možnosť, ktorú treba brať vážne.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close