Technológie

SAS – Novinky – Prvá slovenská elektronická súčiastka do počítača má dnes 65 rokov

15. 10. 2021 | 1462 návštev

Presne pred 65 rokmi, 15. októbra 1956, bol na Slovensku vyvinutý prvý elektronický počítačový komponent. Postavil ho Evan Planter, priekopník informačnej a výpočtovej techniky z Laboratória teoretickej a aplikovanej mechaniky SAV. Názov komponentu Počítačový zosilňovač (Analog Computer Computing Unit) a vytvoril základ budúceho prvého analógového počítača.

„Zosilňovač sa skladal z dvoch spojených častí: striedavého a jednosmerného zosilňovača. Spoločne vytvorili presný výpočtový zosilňovač so stomiliónnásobným ziskom. Pomocou neho sa vytvorili základné výpočtové jednotky analógového počítača, tzv. integrátor, boli navrhnuté neskôr. Vysvetľuje Martin Sperga, vedúci Múzea počítačov vo Výpočtovom stredisku Operačného strediska SAV.

Po zostrojení základných výpočtových jednotiek bol navrhnutý plnohodnotný analógový počítač, ktorý bol implementovaný v Slovenskej akadémii vied v roku 1958 a fungoval do roku 1970. Slúžil na výpočet parametrov pohybujúcich sa strojov a ich modelovanie pri práci. . Počítala napríklad vibrácie ohýbaných hriadeľov motorov, pružné uloženie inkubátorov v sanitkách, pružné uloženie motorov, ale aj mechanické vlastnosti uhlíkových materiálov pre elektrotechniku. Jeho výhodou bolo, že počítačová jednotka ukazovala počítaču 100V. Na porovnanie, počítačová jednotka od francúzskeho výrobcu DJINN, zakúpená ako používaná v SAS v roku 1957, mala len 10 V, a preto bola menej presná.

„Spoločným problémom vtedajších československých vedcov boli sankcie a devízy, ktorým sa Planterov analógový počítač vlastnou konštrukciou vyhol. Planter navrhol a postavil nelineárne jednotky pre svoj počítač, ako sú zosilňovače, ktoré v DJINN neboli. Je dobré si uvedomiť, že v roku 1956 pracovali v Českej republike tímy odborníkov na vývoj počítačov a na Slovensku iba jeden vedec Ivan Plander, ešte doktorand SAV. Stephen Kohut, zakladateľ Computer Museum, zdôrazňuje prínos dizajnéra Plantera.

Dnes je analógový počítač vizualizovaný Počítačové múzeum Veľmi vzácny a najstarší exponát Operačného strediska SAV na bratislavskej Patrónke.

READ  Chromebook 101: Ako si prispôsobiť pracovnú plochu Chromebooku

Spracovala Katarína Kaliková

Foto: Múzeum computerov CSČ SAV

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close