Veda

Slnečná škvrna, ktorá splodila historické polárne žiary a slnečné búrky, je späť s ešte viac

peha ar3664To, čo bolo naposledy videné pri silnom slnečnom výbuchu naším smerom, produkujúce historické a rozšírené polárne žiary, je opäť viditeľné na slnečnom povrchu a v pondelok ráno vyžarovalo žiaru triedy X.

NOAA Centrum predpovede vesmírneho počasia Z juhovýchodnej časti Slnka bola zaznamenaná erupcia s rozmermi X2,8. X-svetlice sú najsilnejšou klasifikáciou erupcií, hoci začiatkom tohto mesiaca sme videli niekoľko silnejších erupcií. Čím vyššie číslo, tým väčšia intenzita erupcie, ktorá by mohla spôsobiť výpadky rádiových a iných komunikácií na Zemi.

Sila erupcie je však len jedným z mnohých faktorov, ktoré ovplyvňujú, ako slnečné poruchy ovplyvňujú systémy na našej planéte. Polárne žiary a poruchy v elektrických systémoch sú v skutočnosti užšie spojené s výronmi koronálnej hmoty (CME), čo sú výbuchy nabitých častíc, ktorým môže trvať niekoľko dní, kým sa dostanú na Zem. CME sú tiež smerové, takže keď je jeden vyhodený zo slnečnej škvrny, ktorá je namierená priamo na Zem, je pravdepodobnejšie, že bude mať za následok silnejší dopad.

Zdrojom slnečnej superbúrky z 10. mája, ktorá vytvorila polárne žiary, ktoré boli prvýkrát za posledné desaťročia videné vo všetkých päťdesiatich štátoch, bola aj slnečná škvrna AR3664, keď začiatkom mája zamierila priamo k Zemi. Slnko sa otáča okolo svojej osi rovnakým spôsobom ako Zem a slnečná škvrna AR3664 strávila posledných niekoľko týždňov na odvrátenej strane Slnka ďaleko od našej planéty, ale práve sa vrátila na pohľad z nášho pozorovacieho bodu.

Zdá sa, že AR3664 má po svojej ceste ešte nejakú energiu a ďalšia slnečná škvrna, AR3691, tiež rastie a rozvíja potenciál X-flare vďaka svojej palebnej línii bližšie k Zemi.

To znamená, že v priebehu jedného alebo dvoch týždňov môžeme vidieť to isté, čo sme videli 10. mája.

Zatiaľ neexistujú žiadne oficiálne predpovede, ktoré by zahŕňali opakovanie tohtoročnej superbúrky, no slnko je veľmi vrtkavá vec. Pozorným sledovaním tohto týždňa sa budeme môcť dozvedieť veľa o tom, čo príde.

Ak je pondelok, je čas na viac.

forbesČoskoro môže prísť slnečná búrka intenzívnejšia ako minulý víkend

READ  Brazílsky počet obetí Kovid-19 dosiahol najvyšší denný rekord

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close