Slovensko 2:1 Wales: Tím Ryana Wilkinsona porazil v prvom zápase play-off Euro 2025

Walesu sa uľaví, že je stále nažive v baráži po tom, čo podali nezvyčajne slabý výkon s nádejami visiacimi na vlásku so skóre 2:0.

Dá sa povedať, že kľúčová absencia Walesu ich zastihla v náročný večer na severnom Slovensku.

Šéf Ryan Wilkinson by dúfal, že zamieri do obrovskej dôležitej hry v plnej sile, no namiesto toho mu chýbali dvaja z jeho kľúčových hráčov posledných desaťročí, rekordér a strelec Jess Fishlock a stotník z Cape Sophie Ingle.

Fishlock sa šesť týždňov zotavoval zo zranenia nohy, ktoré utrpel začiatkom septembra klubový Seattle Reign, ale bol dostatočne fit na to, aby sa objavil na lavičke náhradníkov, zatiaľ čo Ingle bol po operácii kolena na dlhú dobu mimo hry.

Wales, ktorý chcel ísť do zápasu bez Fishlocka a Ingleho prvýkrát po piatich rokoch, vzdal Inglemu hold na fotke pred zápasom.

Napriek tomu Wales začal ako favorit na to, aby porazil národ o 22 miest nižšie vo svetovom rebríčku a v predchádzajúcich štyroch zápasoch nedokázal vyhrať.

Hostia začali na prednej kopačke, no slovenská kapitánka Maria Korenciová šikovne zakročila pri svojej bližšej žrdi, aby odoprela Charliemu Estcourtovi, ktorý po prudkom teči Cheri Holland vystrelil nad brvno.

Neúspech Walesu pri silnom štarte podnietil domácich, ktorí začali hroziť, Mikolajová z diaľky prinútila Oliviu Clarkeovú, aby zachraňovala, zatiaľ čo Patricia Hmírová priklepla loptu vysoko a široko a perfektne načasovala.

Waleská neistota a neochota niekoľkokrát prevrátili loptu. Po chybnej hlavičke Josie Greenovej nadviazal brankár Walesu Clarke a Czarnowska sa skrútila zblízka. Znížte uhol.

Clarke by čakal pokojnejší večer proti tímu, ktorý sa pred bránkou nepresadil dobre, ale do prestávky udržal Wales v hre.

Brankárka FC Twente predviedla výborný zákrok, aby zabránila Czarnowskej rozštiepeniu obrany po prudkom brejku, pričom Claudia Fabova sa nepochopiteľne rozhodla presadiť umiestnenie na doskoku a zapáliť brvno.

Wales bol rád, že šiel za stavu 0:0 do prestávky, keď Clarke skóroval Mikolajovu center.

Alice Griffithsová sa rozhodla vystriedať Estcourtovú cez prestávku s Wilkinsonom, ktorý sa rozhodol pre zmenu, ale hostia boli blízko k postupu, keď Greenova nešikovná obranná hlavička minula žrď.

Nedalo sa však poprieť, že Slovensko si postup zaslúžilo a presadilo sa až v 49. minúte, keď Czarnovska bravúrne vystrelila z veľkej diaľky domov po tom, čo Wales z uhla nedokázal odpratať loptu.

Zlá noc pre Wales sa ešte zhoršila v 59. minúte, keď Mikolajova zakrútil loptu z pokutového kopu po nádhernom priamom kope, ktorý predviedol Angarat James.

Wales sa znova a znova otváral a iba posledný zásah Gemmy Evansovej uprel Czarnowskej istú sekundu.

Fishlock bol predstavený, keď sa Wales snažil získať späť miesto v nerozhodnom výsledku a bol zapojený do ťahu, ktorý vyvrcholil streľbou Rachel Rowe v 72. minúte.

Wales potreboval v utorok na štadióne Cardiff City aspoň gól, aby im dal nádej na návrat, no Gorenciová zachránila hlavičku Kayleigh Bartonovej.

Wales aspoň dohral zápas dôrazne a s minútou normálneho hracieho času do konca pomohol Fishlock vytvoriť rozhodujúci prelom, keď jeho krásna prihrávka našla Morgana vo vesmíre a striedajúci hráč sa dostal so skvelým zakončením na strechu siete.

Wales má teraz nádej – aj keď góly vonku nie sú v play-off pravidlom – napriek ťažkému večeru proti tímu s najnižším umiestnením, ktorý zostáva v kvalifikácii.