Hlavné správy

Prvá prezidentka Slovenska sa budúci rok nebude uchádzať o znovuzvolenie

BRATISLAVA, Slovenská republika (AP) — Prvá prezidentka Slovenska v utorok oznámila, že sa nebude uchádzať o znovuzvolenie v budúcoročných prezidentských voľbách.

Prezidentka Zuzana Čaputová povedala, že toto oznámenie bolo jedno z „najťažších“, aké kedy urobila. Po serióznom zhodnotení svojich možností, povedal, dospel k záveru, že nie je dosť silný, aby vydržal ďalších päť rokov.

„Všetci vieme, že posledné štyri roky súviseli s krízami,“ uviedla Kaputová s odkazom na pandémiu koronavírusu, ruskú vojnu na Ukrajine, energetickú krízu a rastúcu infláciu.

Povedal, že to boli najťažšie roky jeho života.

„Je mi ľúto, že som sklamal tých, ktorí očakávali, že budem opäť súťažiť,“ povedal. „Osud Slovenska nie je v rukách jedného človeka.“

Čaputová je jasným prozápadným hlasom v slovenskej politike a verným podporovateľom Ukrajiny v jej boji proti rozsiahlej ruskej invázii.

Od začiatku vojny Ruskom vo februári 2022 navštívil Ukrajinu dvakrát.

Čaputová je podľa prieskumov v súčasnosti medzi slovenskými politikmi najobľúbenejšia. Je liberálnym environmentalistom a povolaním právnik, zvolený do prevažne slávnostnej funkcie v roku 2019. Stal sa piatym prezidentom Slovenska od získania nezávislosti v roku 1993 po rozpade Československa.

Mal málo skúseností v politike, ale priťahoval voličov zhrozených korupciou a mainstreamovou politikou. Jeho zvolenie do prevažne slávnostnej funkcie vzdorovalo vlne ziskov krajne pravicových populistov v celej Európe.

Čaputová, rozvedená matka dvoch detí, podporuje práva homosexuálov a stavia sa proti pokusom o zákaz potratov v konzervatívnej rímskokatolíckej krajine.

Slovensko ide do predčasných volieb 30. septembra a v súčasnosti ho vedie konzervatívna vláda technokratov.

Vláda na čele s premiérom Lutovidom Ódorom nadväzuje na postoj predchádzajúceho kabinetu premiéra Eduarda Hegera pri podpore Ukrajiny. Niektorí súčasní opoziční lídri vrátane bývalého populistického premiéra Roberta Figa sú však proti vojenskej podpore Ukrajiny a sankciám EÚ voči Rusku.

READ  Denný náhľad UEFA Futsal EURO: Determinanty skupín C a D

Podľa posledných prieskumov je Fico a jeho ľavicová strana smar-sociálna demokracia favoritmi na víťazstvo v nadchádzajúcich voľbách.

Fico, hlavný proruský a protiamerický hlas v krajine, sa stal terčom útokov za to, že cielil na jeho podporu Ukrajine a obvinil ho, že je americkým agentom, ktorý sa radí s americkou ambasádou v Bratislave.

Copyright 2023 Associated Press. Všetky práva vyhradené. Tento obsah sa nesmie zverejňovať, vysielať, prepisovať ani ďalej distribuovať.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close