Hlavné správy

Slovensko napriek protestom napreduje v diskusii o reforme trestného práva

Napriek námietkam opozície a masovým protestom poslanci v slovenskom parlamente odhlasovali kontroverznú rozpravu o návrhoch na zrušenie protikorupčnej prokuratúry a zníženie trestov za finančné trestné činy.

Niekoľko týždňov sa hlasovalo o urýchlení navrhovaných reforiem trestného práva, keďže opozícia sa snaží premiéra spomaliť. Róbert FigoArgumentujú tým, že tieto návrhy by poskytli beztrestnosť politikom a podnikateľom, ktorí boli premiérmi štyri funkčné obdobia.

Urychlenie reforiem, ktoré by obmedzili diskusiu a pripravili pôdu pre hlasovanie na budúci týždeň, vyvolalo varovania zo strany Európskej únie a Spojených štátov.

Od začiatku decembra opozícia organizuje takmer týždenné protesty a celoštátne zhromaždenia, ktoré prilákali desaťtisíce ľudí, pričom davy včera večer skandovali „Dosť bolo Figo!“ a „Nebudeme ticho“.

Ficova vláda tvrdí, že reformy ukončia to, čo označuje za presahovanie úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý premiér obvinil zo zaujatosti voči jeho strane. Fico, ktorý namietal, že tresty sú v porovnaní s mnohými európskymi krajinami neprimerane tvrdé, uviedol, že jeho vláda je pripravená zvážiť pozmeňujúce a doplňujúce návrhy odporúčané Európskou komisiou alebo slovenským prokurátorom.

Premiér tiež na webe tlačovej konferencie uviedol, že „zásadná zásadná zmena v pláne zrušiť trestný zákon, trestný poriadok a funkciu špeciálneho prokurátora nič nezmení“.

prezident Slovenska Zuzana Čaputová Povedal, že je bezprecedentné pokročiť s navrhovanými zmenami tak rýchlo. A varoval, že umožnenie podmienečných trestov za mnohé finančné trestné činy a zníženie navrhovanej premlčacej doby by oslobodilo mnohých podozrivých z trestných činov, ktoré sú v súčasnosti predmetom vyšetrovania alebo vyšetrovania.

EK a USA sa bránili naliehavým reformám, ktoré by mohli podkopať právny štát, čo v posledných rokoch postavilo Maďarsko a Poľsko do sporu s Bruselom.

Prezident a opozícia varovali, že Slovensko by mohlo prísť kvôli reformám o financie z EÚ, čo Fico odmietol.

READ  Miera nákazy v nemeckej vláde stúpa, keďže Slovensko opätovne zavádza niektoré blokovacie operácie

Vo štvrtok večer v Bratislave oslovil odhadom 27 000 demonštrantov, Michael SimekaLíder najväčšej opozičnej strany Progresívne Slovensko míting ocenil a vyhlásil, že „Fico podcenil vaše odhodlanie brániť spravodlivosť“.

Figo, ktorý odstúpil v roku 2018 uprostred ľudových protestov po vražde novinára vyšetrujúceho korupciu vo verejnej správe, bol zvolený v septembri.

Špeciálna prokuratúra otvorila po volebnom víťazstve strán v roku 2020, ktoré sľúbili bojovať proti korupcii, sériu prípadov proti vedúcim predstaviteľom firiem, predstaviteľom súdnictva a polície. Počas protestu čelil Fico policajným obvineniam, ktoré boli neskôr stiahnuté.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close