šport

Slovensko: Odstrel medveďa po besnení vyvoláva otázniky

  • Od Roba Camerona
  • BBC News, Praha

popis obrázku,

Medveďa sa podarilo zachytiť na video, ako 17. marca behá ulicami mesta na severnom Slovensku

Medveď hnedý, ktorý v slovenskom meste zranil päť ľudí, bol zastrelený, uviedol minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Opoziční politici sa však domnievajú, že poľovníci možno zastrelili iného medveďa a žiadajú odpovede.

Videozáznam obletel 17. marca medveďa hnedého, ktorý sa prechádzal ulicami Liptovského Mikuláša.

Pán Taraba povedal, že ho našli a zabili po 10-dňovom love pomocou dronu a biometrickej technológie.

Minister životného prostredia v príspevku na Facebooku poďakoval všetkým, ktorí sa na operácii podieľali.

Opoziční politici však vyzvali Tarabu, aby objasnil, čo sa stalo, a obvinili vládu, že túto otázku využila pred prezidentskými voľbami 6. apríla.

„Som si istý, že to nie je ten istý medveď. Je to zrejmé,“ povedal aktivista za životné prostredie a europoslanec opozičného Progresívneho Slovenska Michal Wiezik, podľa ktorého je zastrelenie medveďa, ktorý sa neohrozuje, porušením slovenského práva a práva EÚ.

Pre BBC povedal, že ministerstvo a štátny orgán ochrany prírody už predtým uviedli, že hľadajú samca s hmotnosťou 80-100 kg: „Teraz však vieme, čo zabili, bola samica medveďa s hmotnosťou 67,9 kg a 152 cm – o 30 % menšou. než medveď v Liptovskom Mikuláši.“

Povedal, že okoloidúci chýbal členom poľovníckej skupiny pre doklady roztrúsené na krajnici.

Medveď hnedý bol zachytený na mnohých fotografiách a videách, ktoré behali ulicami severoslovenského mesta začiatkom tohto mesiaca.

Na jednom videu bolo vidieť, ako medveď švihá muža na chodníku. Zranenia utrpelo päť ľudí vrátane 10-ročného dievčaťa, z ktorých dvoch previezli do nemocnice s reznými ranami a odreninami.

názov videa,

POZRITE SI: Videá na sociálnych sieťach ukazujú, ako sa obrovský medveď plazí po chodníku predtým, ako zaútočí na muža

Žena pre miestne noviny povedala, že bola z útoku šokovaná.

V okresoch po celom kraji bol minulý týždeň vyhlásený stav pohotovosti so zvýšenými policajnými hliadkami ako odstrašujúci prostriedok proti podobným útokom.

Niektorí členovia slovenskej populistickej nacionalistickej vlády uviedli, že incident demonštroval potrebu uvoľniť ochranu životného prostredia EÚ voči voľne žijúcim živočíchom, ktoré bránia pytliactvu zvierat, ako sú medvede a vlci.

„Ide o prípad brutálneho útoku medveďa na ľudí. Jeden človek takmer prišiel o oko,“ povedal vzápätí miestnym médiám poslanec Rudolph Huliak z pravicovej Slovenskej národnej strany, ktorá má na starosti ministerstvo životného prostredia. incident

Huliak vyzval na „konkrétne riešenie premnoženia medveďov“.

Ministerstvo plánuje spolupracovať s Rumunskom a apelovať na svojich partnerov v EÚ, aby preklasifikovali medvede, aby sa umožnil selektívny lov.

Lepšia ochrana životného prostredia v strednej a východnej Európe od pádu komunizmu v roku 1989 znamená, že sa medvede vrátili do svojich prirodzených biotopov v pohorí Karpát, ktoré sa rozprestiera od Rumunska po západnú Ukrajinu a Slovensko a Poľsko.

Vedci však tvrdia, že v odhadovanej populácii medveďov na Slovensku, ktorá je podľa nich stabilná na úrovni približne 1 275, neexistujú žiadne známky prepuknutia.

READ  Marián Gáborík Čistá hodnota (aktualizované 2022)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close