Hlavné správy

Slovensko oznamuje regionálny odchod z uhlia, ktorý má ušetriť obrovské sumy – EURACTIV.com

Slovensko do konca tohto roka úplne zastaví ťažbu a spaľovanie uhlia v regióne hornej Nitry a EÚ podporí rozvoj zamestnanosti, podnikania a zelených zdrojov v regióne 226 miliónmi eur, Slovensko zníži náklady na elektrinu o viac ako €. 388 miliónov.

Postupná evakuácia v regióne už začala Za bývalej vlády Petra Pellegriniho v roku 2018 sa plánuje zatvorenie posledného závodu do konca roka.

Environmentálna mimovládna organizácia Priatelia Zeme ocenila postupné ukončenie činnosti Slovenska.

„Energetická transformácia regiónu prináša obyvateľom čistejšie ovzdušie a nové príležitosti pre podnikanie. „Slovensko potrebuje znížiť náklady na elektrinu o viac ako 388 miliónov eur a ušetriť 3-5 % emisií skleníkových plynov,“ uviedla organizácia.

Predtým Slovensko vynakladalo na dotovanie výroby elektriny z domáceho uhlia asi 100 miliónov eur ročne.

Zatvorenie baní bolo hodnotené ako najefektívnejšie opatrenie v oblasti klímy, ktoré prispelo až 605 miliónmi eur v oblasti zdravotných, sociálnych a ekonomických úspor. štúdium Dekarbonizácia ekonomiky Slovenska organizovaná vládnymi analytikmi.

Podľa analýzy Spoločného výskumného centra (JRC) Európskej komisie by ukončenie výroby a prevádzky závodu do roku 2025 znížilo emisie CO2 o 6,32 % v roku 2025 a o 7,67 % v roku 2030.

Región hornej Nitry môže odteraz čerpať z viacerých eurofondov na svoju transformáciu. O podporu sa môžu uchádzať napríklad podobné ťažobné oblasti v EÚ Stačí zmeniť fondy (JTF).

Celková alokácia pre Slovensko z tohto fondu je 440 miliónov eur, z toho 226 miliónov eur je vyčlenených pre región hornej Nitry.

Podľa Lenky Ilčíkovej, regionálnej koordinátorky Priateľov Zeme Slovensko, je plán premeny tohto slovenského uhoľného regiónu na nízkouhlíkový región príkladom pre ostatné uhoľné regióny v Európe.

Ilčíková upozorňuje, že do prípravy plánu sa zapojilo široké spektrum predstaviteľov vrátane samospráv, úradov na národnej a európskej úrovni, miestnych podnikateľov, obyvateľov a mimovládnych organizácií.

READ  Slovensko: Poslanci odmietajú zbaviť bývalého prezidenta imunity

(Natália Silenská, Irena Zenková | Euractiv.sk)

Prečítajte si viac s Euractivom

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close