Slovensko sa posúva bližšie k play off

Slovensko dnes večer odohralo pôsobivý zápas pred hlučným a partizánskym publikom Ostrava Arena, keď zdolalo Francúzsko 4:2 a priblížilo sa k jednému zo štyroch vytúžených miest v play-off v skupine B.

Bola to hra, ktorá mala obrovské dopady do radov, najmä pre Slovákov. Prehra by ich o 8 bodov zaostala za Lotyšskom na štvrtom mieste a zajtrajší vzájomný zápas je rozhodujúci pre rozhodnutie o tom, kto sa kvalifikuje do play-off. Pre Francúzsko by ich prehra vyradila z obrazu play-off.

Slovensko má teraz nárazník s jedenástimi bodmi, ale musí zajtra vyhrať všetkými prostriedkami, aby si zabezpečilo miesto vo štvrtkovej štvrtine. Keďže sú ešte pred nami zápasy so Švédskom a Nemeckom, Francúzsko nemôže postúpiť, no nemôže byť ani porazené.

Libor Hudáček má na konte dva góly a asistenciu pre víťazov, ktorí vyhrali štyri z piatich zápasov (3-1-0-1), kým Francúzi vyhrali iba jeden z piatich zápasov (1-0-1-3).

„Vedeli sme, že to bude ťažký zápas,“ povedal Marek Hrivik. „Dobre korčuľovali a urobili nás tvrdými, takže sme spokojní s bodmi. Zajtrajší zápas bude v skupine veľký, takže musíme ísť von a hrať náš najlepší zápas. Musíme. Buďme agresívne, vyvíjajte na nich určitý tlak, majú talentovaného útočníka, očividne mali minulý rok veľký rok, takže by sme mali byť pripravení.

„Hrali sme dobre,“ ponúkol francúzsky asistent kapitána Yohann Ouvidu. „Vieme, že môžeme hrať aj s takýmito tímami, takže sme spokojní. Ale nie je ľahké poraziť veľké krajiny, Slovensko je veľký národ. Som viac než šťastný. Jediná vec, ktorou táto súťaž vždy bola v najlepšej skupine je to, že hráme každý zápas a to je všetko, súperovi sme to dopriali, ale pred dvoma dňami to bolo proti Spojeným štátom neprijateľné, takže sme museli odpovedať a urobili sme to.“

Prvá tretina bola bezproblémová až do konca, keď Slovensko strelilo gól po jednom z najzvláštnejších výstrelov, aké ste kedy v zápase videli. Pavol Regenda odpykal v 15:39 penaltu za podrazenie, a keď v čase 17:39 penaltový časomerač otvoril šestnástku, aby vytlačil Regendu, puk smeroval presne do šestnástky. Regenda zdvihol jednu korčuľu do vzduchu a chystal sa vstúpiť na ľad, zatiaľ čo druhá, jasnejšie na trestnej lavici, hrala na ľade. Rozhodcovia ho právom vyzvali k zásahu a vrátil sa.

Keď však vypršal jeho druhý trest, Slovensko vynieslo puk na ľad. Renekta nabehol k sieti a prihrávku Maria Graemeena medzi puky Sebastiena Yalonena doklepol do konca, už len 3,1 sekundy.

Slovensko vytvorilo priamočiarejšiu sekundu, keď zvýšilo svoj náskok. Hudáček strelil vrcholný gól v čase 3:35. Vzal si puk na hrote, spravil spin-o-rama, aby sa vyhol kontrole od Pierra-Edouarda Bellemareho, a presunul sa k bráne, ktorá čisto prekonala Ylonena.

O sedem minút sa opäť pripojil Hudáček, tentoraz strelou ponad rameno brankára. Francúzsko ešte pred koncom tretiny stiahlo, keď kapitán Sacha Dreyle napálil puk do štrbiny a prízemnou strelou prekonal Samuela Hlavaja skôr, ako brankár vyrazil.

Grman sa dostal do vedenia cez tretinu ďalšou vysokou, dlhou strelou, jasne slabinou Ylonen, ak ste išli tam, kde sú ciele. To zvýšilo skóre na 4:1 a Slovákom to dodalo trochu lesku.