Zábava

Slovensko: Televízny moderátor prišiel o prácu pre rasistický výrok – Romea.cz

Kristina Kormúthová, športová moderátorka slovenskej verejnoprávnej RTVS, zverejnila na svojom facebookovom profile aktualitu o rasistickom statuse. Organizátori medzinárodného Gypsy Festu tiež oznámili, že módnu prehliadku v Bratislave moderovať nebude.

Kormúthová zverejnila na Facebooku nasledovnú rasistickú aktualizáciu statusu: „Niektorí smradľaví predčasne narodení cigáni vám ukradnú z domu štvormetrovú odtokovú rúru, to je veľmi slovenské. Prečo ich pytliaci nemôžu strieľať ako háveď?“

Hlásateľ sa vyhrážal tým, ktorí ho chceli nazvať rasistom, že ich jedného dňa niečo pohryzie. Jej príspevok videli len ľudia, ktorí sa s ňou „kamarátili“ na Facebooku a niekto ho šíril inde online.

Kormúthová rýchlo vymazala aktualizáciu statusu a ospravedlnila sa: „Úprimne sa ospravedlňujem za ten bigotný komentár, ktorý nie je v súlade s mojím osobným presvedčením. Členovia Mám veľa rumunských priateľov.

Televízna osobnosť bola hlavnou tvárou módnej šou, ktorá sa konala počas Medzinárodného cigánskeho festivalu v Bratislave minulé leto. Organizátori s ňou nemajú zlé skúsenosti a priznala, že rovnakú rolu zohrala aj tento rok pred vypuknutím škandálu.

„Na základe rokovaní sme sa rozhodli, že pani Kormutová nebude tvárou tohtoročnej módnej prehliadky International Gypsy Fest,“ uviedol pre server Romea.cz šéf Občianskeho združenia Roma Production na Slovensku Josef Sivac. Slovenský verejnoprávny vysielateľ Kormutovú rýchlo stiahol z televíznych obrazoviek a dnes oznámil, že jej komunikačné oddelenie rozviazalo zmluvu: „Za týchto okolností sme rozviazali zmluvnú spoluprácu s pani Kristínou Kormutovou ako moderátorkou v RTVS.“

RTVS takéto vyjadrenie vyhlasovateľa je neprijateľné a nehodí sa k práci človeka pracujúceho v médiách. „RTVS sa jednoznačne dištancuje od vyjadrení a osobných názorov, ktoré pani Gormutová, externá zmluvná partnerka RTVS, vyjadrila na svojom osobnom profile na sociálnej sieti,“ potvrdila hovorkyňa RTVS Dominika Šulková.

READ  Overenie: Nepravdivý príbeh o dare Leonarda DiCapria Ukrajine vo výške 10 miliónov dolárov sa rozšíril po celom svete.

Ako moderátorka RTVS predstavuje Gormudova inštitúciu, ktorej zákony deklarujú, že odmieta všetky formy rasizmu a podporuje toleranciu, uviedol vysielateľ. Používatelia online sociálnych sietí si svoje počínanie vo verejnom priestore často neuvedomujú, preto sa, žiaľ, často stretávame so škandálmi, kde aktívni známi ľudia šíria rasizmus a xenofóbiu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close