Slovensko v súboji o prvé miesto prehralo s USA 10:2

Súboj o čelo B-skupiny je rozhodnutý. Tím USA zdolal Slovensko 10:2 Zabezpečiť si prvé miesto v skupine B. Tón bol nastavený a bola odoslaná správa: Ak ich chcete poraziť, musíte ich prekonať vo všetkých aspektoch hry. Slovensko sa proti Američanom nedokázalo presadiť a ich slabiny boli odhalené. Slovenský tím bol bez služieb štartujúceho brankára Adama Cajana, obrancu Davida Natného a útočníka Alexa Čiernika. K ich porážke určite prispel nedostatok špičkových hráčov Slovenska, no v B-skupine sú dobre umiestnení na druhom mieste.

Oba tímy nastúpili bez prehry a zápas bol podľa predpovedí tesnejší ako koniec, ale prevaha tímu USA v druhej tretine im dala jasnú prevahu.

Obrana Slovenska urobila rozdiel hneď v úvode

Slovensko prekonali Američania na konci prvej tretiny 16:13. Američania síce dominovali v metrike držania puku, no Slováci uzavreli hru v defenzíve. Američania v prvej tretine dvakrát skórovali, no nedokázali si nájsť cestu do siete Slovenska. Odrazený gól Rutgera McGortyho po pokuse Olivera Moora o obkľúčenie ukázal, že ak chcú skórovať, idú do toho. Bol to prvý úspešný vstup USA do zóny, kde Slovensko nenazbieralo svojich hráčov, aby okamžite vynútili hru späť do neutrálnej zóny.

Filip Mescher, Team Slovakia (Foto: Cody McLachlan/Getty Images)

Davida Natného, ​​jedného z najlepších obrancov Slovákov, vyradila choroba smerujúca do záverečného úvodného zápasu. Jeho miesto v hornej priečke s Maximom Štrbákom nahradil Marián Moško, čo nechcel slovenský tréner Ivan Fenz urobiť pre chémiu medzi Štrbákom a Natným. Mosko sa však postavil tejto výzve a čoskoro našiel chémiu so Štrbákom.

Moskva umožnila Strabakovi hrať jeho obojsmernú obranu, čo nútilo Američanov hrať na perimetri, pretože Strabak sa pohyboval voľnejšie. Pokračovanie pretláčania hry do neutrálnej zóny napokon prinieslo Slovensku vstup do víťaznej zóny, pričom Moskva skórovala strelou zápästím z bodu.

Súvisiace: Sprievodca majstrovstvami sveta juniorov 2024

Keď Zeev Buium strelil posledný gól prvej tretiny, jeho gól prišiel z príležitosti na odrazenie podobne ako McGroarty. Buyum sa ocitol zviazaný v priestore a musel nájsť spôsob, ako sa dostať od slovenského obrancu do siete. Hra Slovenska v prvej tretine obmedzovala šance Američanov na skórovanie, čo im umožnilo udržať hru na dosah aj po jej skončení.

Ak by Slovensko pokračovalo v defenzívnej hre, celý tento zápas by bol úplne iný. Tí sa však zrútia kvôli váhe Američanovho talentu a čírej dominancii v hre. Slovensko nedokázalo zastaviť Američanov, keď skórovali vo všetkých troch pásmach a začali kontrolovať držanie puku.

Slovensko hralo v posledných dvoch tretinách zápasu zle

Druhá tretina je úplne opačný príbeh ako prvá tretina. Slovensko prestrieľalo Američanov 21:11, ale obrana urobila rozdiel pre USA. Okrem Američanov, ktorí hrali silne v defenzíve, bol brankár Trey Augustin určite dôvodom, prečo jeho tím vyskočil v druhej tretine do vedenia 5:2. Slovensko vyšlo na výbornú, no nehrali šikovný hokej.

Tím môže vystreliť puk na sieť viackrát, ale musíte vytvoriť vysoko rizikovú príležitosť, aby to bolo považované za úspešné. Američania nestrieľali tak, ako mohli, no pri každom nájazde v druhej tretine sa dostali blízko k sieti. V defenzíve sa Slovensko s Američanmi nehralo a pálilo ich to na dlhé úseky. Skratka Gavin Brindley skóroval po 29 sekundách zápasu V druhej tretine strelili Ryan Leonard a McCrory dva góly s odstupom 34 sekúnd, čím hru dostali mimo dosahu. Tím USA šiel do presilovej hry, ktorá umožnila slovenským obrancom priblížiť sa k slovenskému brankárovi Samuelovi Urbanovi. Zaplavili ho americkí útočníci a Američania nedokázali presadiť, ako formácia pred ním očakávala.

Urban by mal hrať lepšie

Urban nehral dobre, keď sa stavidlá otvorili v druhej tretine. Američania využili jeho slabú stránku hokejky, keďže tam nedokázal veľa zasahovať. Od gólu Leonarda v čase 1:40 druhej tretiny po druhý gól Isaaca Howarda v čase 12:42 tretej tretiny skóroval tím USA sedemkrát v čase 14:22. Tento útočný výpad prišiel zo slabosti, ktorú videli v Urbanovej hre, a bol spojený s niekoľkými gólmi naprieč Gréckom. Bola to premyslená stratégia tímu USA, ktorá im umožnila zvýšiť skóre tak, ako sa im podarilo.

READ  Slovenská tenistka zdolala Šarapovovú

Tretia tretina bola pre mestskú oblasť horšia. Strelil ďalšie dva góly, než bol definitívne vylúčený z hry. McGrory zaznamenal svoj hetrik 4:06 do tretice po tom, čo kuter prekonal Gauthiera Urbana. Howard strelil svoj piaty gól na turnaji a prvý v zápase. Silný výkon Slovenska proti Česku, Švajčiarsku a Nórsku nebol ničím, v posledných 40 minútach sa presadilo mužstvo USA.

Tím USA je na prvom mieste, Slovensko na druhom mieste v tabuľke B-skupiny. Oba tímy čakajú na svojich súperov v utorok 2. januára štvrťfinále s nádejou na postup do semifinále vo štvrtok 4. januára.