Hlavné správy

Slovensko vedie „ťažké diskusie“ s Bruselom o kontroverzných reformách – Euractive

Vláda premiéra Roberta Fica vedie „veľmi náročnú odbornú a politickú diskusiu“ o zmenách trestného práva a zrušení špeciálnej prokuratúry, povedal Fico na nedávnej tlačovej konferencii.

hovorí v Tlačová konferencia Fico v pondelok diskutoval o svojom vzťahu s komisiou, najmä o vládnom presadzovaní reformy trestného práva.

„Na toto temné obdobie sme sa rozhodli reagovať novými zákonmi, a to reformou trestného zákona a zrušením špeciálnej prokuratúry,“ povedal Figo o predchádzajúcej vláde, ktorej vyčítal porušovanie zákonov.

Dodal, že slovenskému ministrovi spravodlivosti Borisovi Suskom dal „konkrétne úlohy“.

Fico povedal: „Vedieme veľmi náročnú odbornú a politickú debatu ohľadom právneho štátu, v ktorej obhajujeme svoje pozície.“

Zatiaľ čo komisia nebola znepokojená tým, čo povedal, že boli „závažné“ porušenia zákona počas vládnutia predchádzajúcej vlády, vyšetrovanie tej istej vlády týkajúce sa ľudí blízkych jeho strane predstavovalo porušovanie zásad právneho štátu a ľudských práv, dodal.

Premiér tiež uviedol, že posledné zasadnutie Európskej rady využil na krátku konzultáciu s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou van der Leyenovou, kde Figo „tiež viedol niektoré procesy“.

Od 15. marca nadobudla účinnosť reforma trestného zákona, ktorou sa ruší špeciálna prokuratúra a výrazne sa znižujú tresty a premlčacie lehoty za závažné trestné činy vrátane korupcie, ktorú Ústavný súd dočasne pozastavil.

Európska komisia aj Európska prokuratúra (EPPO) reformu opakovane kritizovali s tým, že reforma by mohla viesť k zmrazeniu eurofondov na Slovensku a varovala pred možnými ďalekosiahlymi dôsledkami pre jej implementáciu.

Figo poukázal aj na ďalšie otázky, o ktorých jeho vláda rokuje s Bruselom, ako sú vládne výdavky.

Premiér povedal, že minister financií Ladislav Kamenický predstaví nový plán na zmenu zákonov o výdavkových limitoch a pošle eurokomisárom list, v ktorom načrtne svoje plány.

Čo sa týka dôchodkového systému, Figo povedal, že jeho vláda prichádza so schémami súvisiacimi s predčasnými starobnými dôchodkami.

READ  Slovensko na kontrolu neočkovaných ľudí na kontrolu vládneho povstania

„Trest Západu“

Ficovo presadzovanie reformy, vrátane trestného zákonníka, dostalo jeho vládu do horúcej vody s Bruselom.

Ide napríklad o spomínanú reformu Trestného zákona, návrh zákona na sprísnenie štátnej kontroly nad verejnoprávnym vysielateľom a najnovšie aj o návrh zákona, ktorý označuje niektoré mimovládne organizácie ako „subjekty podporované zo zahraničia“.

Deň potom, čo Peter Pellegrini vyhral slovenské prezidentské voľby, Figo Povedal, že nebude prekvapený Ak sa Európska komisia vyhráža odobratím eurofondov pre Slovensko.

Figo vo videu zdieľanom na sociálnych sieťach naznačil, že Európska komisia by sa mohla dotknúť fondov EÚ „z politických dôvodov a v dôsledku prezidentských volieb“.

Komisia v polovici februára upozornila na možné problémy so záchranným plánom pre eurofondy pridelené Slovensku a novely Trestného zákona.

(Natalia Silenska | Euractiv.sk)

Prečítajte si viac s Euractivom

Prihláste sa na odber nášho bulletinu EU Elections Decoded

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close