Hlavné správy

Slovenský premiér Fico je „vo vážnom stave“ podozrivý zo streľby pred súd | politické správy

Súd pri Bratislave rozhodol, že muž obvinený z pokusu o vraždu zostane vo väzbe.

Slovenský premiér Robert Figo zostáva v nemocnici vo „vážnom stave“, keďže súd rozhodol, že muž obvinený z pokusu o úkladnú vraždu zostane vo väzbe.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková v sobotu uviedla, že dvojhodinová operácia u Fica deň predtým na odstránenie mŕtveho tkaniva z viacerých strelných poranení „prispela k pozitívnej prognóze“.

Minister obrany a podpredseda vlády Robert Kaliňák však povedal, že prevoz z nemocnice v Banskej Bystrici do hlavného mesta Bratislavy v najbližších dňoch je nepravdepodobný, keďže premiér je vo „vážnom stave“.

Figo (59) bol v stredu päťkrát zastrelený v centre mesta Handlová, keď odchádzal z rokovania vlády a zdravil sa s ľuďmi.

Medzitým súd v Pezinku severovýchodne od Bratislavy v sobotu rozhodol, že podozrivý bude vo vyšetrovacej väzbe, uviedol hovorca.

71-ročný bývalý pracovník ochranky v nákupnom centre a podozrivý autor troch zbierok poézie je po obvinení z úkladnej vraždy vo väzbe.

„Keby strela išla o pár centimetrov vyššie, zasiahla by premiérovu pečeň,“ povedal pre TA3 minister vnútra Matúš Šutaj Estok.

Prokuratúra už skôr požiadala políciu, aby verejne neidentifikovala podozrivého ani nezverejňovala ďalšie informácie o prípade, o niektorých podrobnostiach však informovali miestne médiá.

Súd strážili ozbrojení dôstojníci v kuklách. Vstup pre spravodajské médiá je zakázaný.

Podľa slovenskej televízie Markisa polícia podozrivého v piatok odviezla do jeho domu v Levise a zaistila počítač a niektoré dokumenty.

„Hra s politickým obviňovaním“

Pokus o atentát šokoval Európsku úniu a členské štáty NATO s 5,4 miliónmi ľudí, ktorí sú už roky ostro politicky rozdelení.

Prokuratúra uviedla, že útočník konal sám, ale Ficovi priaznivci tvrdia, že za podnecovanie politického napätia môže opozícia.

Kaliňák, blízky Ficov spojenec, v piatok kritizoval opozičných politikov a „vybrané médiá“ za to, že premiéra pred útokom označili za zločinca, diktátora či služobníka ruského prezidenta Vladimira Putina.

READ  Slovenská rivalka Shiffrinovej má s olympiádou veľké plány

„Všetky tieto klamstvá sú hlavným dôvodom, prečo dnes Robert Figo bojuje o život,“ uviedol v emotívnom odkaze na webe svojej politickej strany Smyrna.

Zároveň obvinil opozíciu a médiá z podnecovania násilia podporovaním protestov proti vládnej politike.

Slovenský opozičný líder Michal Cimeka, ktorý streľbu označil za útok na demokraciu, v piatok uviedol, že jemu, jeho žene a dieťaťu sa vyhrážali smrťou.

Odchádzajúca prozápadná prezidentka Zuzana Čaputová a jej nástupca Peter Pellegrini, ďalší Ficov spojenec, ktorý nastúpi do funkcie v júni, vyzvali slovenských spoluobčanov, aby sa držali mimo „konfliktov“.

Na utorok zvolali stretnutie všetkých lídrov parlamentných strán v snahe ukázať jednotu po útoku.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close