Zábava

Smrť 4 dni po narodeninách: Herec z Vesničky bol upútaný na kosť

Petr Čepek sa narodil 16. septembra 1940 v Prahe počas protektorátu Čechy a Morava, po smrti otca sa však jeho matka a deti presťahovali na Moravu do Ostravy. Tam sa stretol s divadlom, najmä prostredníctvom svojej tety – nadšenej amatérky. Keď mal 13 rokov, prvýkrát sa predstavil na javisku, chýbala mu rola v rozprávke Zlatovláska.

Po ukončení štúdia bol prijatý na Divadelnú fakultu Akadémie múzických umení (DAMU) v Prahe. V roku 1962 zasiahol osud – ako jediný v škole odmietol podpísať, že jeho spolužiak Ladislav Mrkvička bol rušivým prvkom a musel byť vylúčený zo školy (dôvodom vylúčenia boli vtipy študentov počas majálesu), a štúdium ukončil skôr.

Zdroj: Bontonfilm

Zúčastnil sa ostravského Divadla Petra Bezruča, vojenskú službu strávil v Armádnom umeleckom súbore. Keď v Prahe vzniklo divadelné divadlo Drama Club, využívalo sa tam spolu s ostravským hereckým súborom. Práca v kreatívnom Činohernom klube sa pre neho stala všetkým.

Film si všimol aj talentovaný herec s očarujúcim vzhľadom a Čepka dostal po niekoľkých drobných úlohách hlavnú rolu vo filme Hotel pre cudzincov (1966). V snímkach Údolie včiel (1967) a Adelheid (1969) vytvoril veľký herec jednu zo svojich najlepších úloh. V roku 1971 účinkoval vo filme Petrolejové lampy, vynikajúce výkony podal aj vo filmoch Babička (1971), Morgiana (1972), Traja veteráni (1983), Jára Cimrman ležal, spal (1983), Vesničko má stredisková (1985) a v seriáli Doctor Dying Time (1983) sú tieto tituly iba zlomkom jeho filmografie. Ako jeden z mála odmietol úlohu v sérii 30 prípadov majora Zemana (1974).

Smrť 4 dni po

Zdroj: CT

Herec s veľkým zmyslom pre spravodlivosť Petr Čepek podpísal v roku 1989 petíciu Niekoľko viet a počas Nežnej revolúcie, ktorá sa začala v novembri toho istého roku, sa zapojil do revolučných udalostí. Podieľal sa napríklad na založení Občianskeho fóra (OF). Keďže nemal politické ambície, vrátil sa k herectvu a začal učiť na DAMU.

READ  Cudzinci zostávajú na Slovensku kvôli filmovému festivalu

Krátko nato v ňom prepukla zákerná choroba a s veľkým utrpením koprodukoval koprodukciu Lesson Faust (1993). Cenu Český lev získal in memoriam za hlavnú úlohu v tomto nápaditom filme, ktorý je kombináciou hercov, bábok a animácie.

Smrť 4 dni po

Zdroj: Bontonfilm

Jeho rakovina pľúc prepukla v roku 1993. Nebol to však jeho prvý boj s chorobou. „Prvýkrát mal rakovinu pankreasu, ktorú mu operovali v Českej republike ako jednu z prvých,“ raz odhalené denníku Aha! herecká dcéra Kristína.

Matka tajila vážnosť diagnózy svojho otca, pretože Kristína bola tehotná. Hoci sa Čepkovi podarilo vnuka spoznať, príliš si ho neužil. Videl ho iba pár dní pred smrťou. Už vedel, že sa blíži koniec. „Už mal všade metastázy a trpel. Vedel, že zomiera. Povedal mi: Keď ma lekári nechali fajčiť, je to jasné …“ povedala jeho dcéra. Netajila, že jej otec bol pred smrťou ťažko vychudnutý. České médiá prišli s informáciou, že vážila iba 30 kíl.

Petr Čepek zomrel 20. septembra 1994 v českom Vrchlabí.

Smrť 4 dni po

Zdroj: FS Barrandov

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close