Veda

Španielske jaskynné umenie vytvorili neandertálci, potvrdzuje štúdia neandertálec

Neandertálci, dlho považovaní za nenáročných a ozrutných, skutočne maľovali stalagmity v španielskej jaskyni pred 60 000 rokmi, uvádza sa v štúdii zverejnenej v pondelok.

Táto otázka otriasla svetom archeológie od zverejnenia článku z roku 2018 Pripisovanie červeného okrového pigmentu nachádzajúceho sa na stalagmitickom dóme Cueva de Ardales našim vyhynutým druhom „bratranca“.

Randenie naznačuje, že umenie bolo staré najmenej 64 800 rokov a bolo vytvorené v čase, keď moderní ľudia už nežili na kontinente.

Tento objav bol však kontroverzný a „vedecký článok hovoril o tom, že tieto pigmenty sú možno prirodzené“, ako dôsledok toku oxidu železa, uviedol pre agentúru AFP Francesco D’Arico, spoluautor nového článku v časopise PNAS.

Pigmenty na farebnom stalagmite v Španielskej jaskyni Ardales v južnom Španielsku. Fotografia: Joao Zilhao/ICREA/AFP/Getty Images

Nová analýza odhalila, že zloženie a umiestnenie pigmentov nie je v súlade s prírodnými procesmi – pigmenty boli skôr nanášané striekaním a fúkaním.

Ich textúra sa navyše nezhodovala s prírodnými vzorkami odobratými z jaskýň, čo naznačuje, že pigmenty pochádzajú z externého zdroja.

Podrobnejšie datovanie ukázalo, že pigmenty boli aplikované v rôznych časových bodoch, oddelených viac ako 10 000 rokmi.

To „podporuje hypotézu, že neandertálci prišli niekoľkokrát, počas niekoľkých tisíc rokov, označiť jaskyňu pigmentom“, povedal D’Erico z University of Bordeaux.

Je ťažké porovnať neandertálske „umenie“ s nástennými maľbami od pravekých moderných ľudí, akými sú napríklad obrazy vo francúzskej jaskyni Chauvet-Pont d’Arc, ktoré majú viac ako 30 000 rokov.

Nový objav však dopĺňa dôkazy o tom, že neandertálci, ktorých rodová línia vyhynula asi pred 40 000 rokmi, neboli necivilizovanými príbuznými Homo sapiens, ktorých dlho zobrazovali.

Tím napísal, že pigmenty nie sú „umenie“ v užšom zmysle slova, ale sú výsledkom grafického správania, ktoré má zachovať symbolický význam miesta.

READ  Drobné roboty vyrobené z "Gallinstona" dokážu bežať rýchlejšie ako (malý) gepard

Jaskynné útvary „hrali zásadnú úlohu v symbolických systémoch niektorých neandertálskych komunít“, aj keď význam týchto symbolov zostáva nateraz záhadou.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close