Veda

Štúdia zistila, že finančná strata spôsobená Alzheimerovou chorobou nastáva dlho pred diagnózou

Nový výskum ukazuje, že ľudia často začínajú zaostávať v splácaní hypoték, účtov za kreditné karty a iných finančných záväzkov dlho predtým, ako sa u nich rozvinie demencia.

Tím ekonómov a lekárskych expertov z Federálnej rezervnej banky v New Yorku a Georgetown University porovnal záznamy Medicare s údajmi z úverovej kancelárie Equifax. Preskúmajte, ako sa zmenilo správanie ľudí pri požičiavaní si V rokoch pred a po diagnóze Alzheimerovej choroby alebo podobnej poruchy.

To, čo zistili, bolo šokujúce: Ľudia, u ktorých sa neskôr v živote rozvinie demencia, majú tendenciu prudko klesať kreditné skóre, dlho predtým, ako je ich choroba formálne identifikovaná. Rok pred diagnózou mali títo ľudia o 17,2 percenta vyššiu pravdepodobnosť nesplácania hypotéky ako pred vypuknutím choroby a o 34,3 percent vyššiu pravdepodobnosť, že nesplatia svoje účty za kreditné karty. Problémy začínajú ešte skôr: Štúdie zistili, že ľudia zaostávajú v splácaní svojich dlhov päť rokov pred diagnózou.

„Výsledky sú prekvapujúce svojou jasnosťou aj konzistentnosťou,“ povedala ekonómka z Georgetown University Carol Roan Greisenzová, jedna z autoriek štúdie. Úverové skóre a delikvencia sa podľa neho „časom neustále zhoršujú, keď sa blížime k diagnóze, a tak to skutočne odráža zmeny v kognitívnom poklese, ktoré vidíme.“

Tento výskum prispieva k narastajúcemu množstvu práce, ktorá odhaľuje to, čo mnohí pacienti s Alzheimerovou chorobou a ich rodiny už vedia: Schopnosť rozhodovať sa, vrátane finančných záležitostí, je narušená dlho predtým, ako je stanovená diagnóza, alebo sa dokonca začne diať. Ľudia, ktorí začnú pociťovať úpadok kognitívnych funkcií, môžu zmeškať platby, robiť impulzívne nákupy alebo investovať peniaze do riskantných investícií, o ktorých pred chorobou ani neuvažovali.

„Nie je to len zábudlivosť, ktorá sa mení, ale mení sa aj naša tolerancia voči riziku,“ povedala Lauren Hersh Nicholsová, profesorka z University of Colorado School of Medicine. študovali účinky demencie O financiách ľudí. „Zrazu sa môže zdať, že presun diverzifikovaného finančného portfólia do niečím navrhovaných akcií je dobrý krok.“

READ  SpaceX vypúšťa americký špionážny satelit novej generácie už 22. mája

Doktor Nichols, ktorý nebol zapojený do výskumu newyorského Fedu, uviedol, že ľudia v počiatočných štádiách choroby sú tiež náchylnejší na podvody a falšovanie. práce publikované minulý rokOn a viacerí spoluautori zistili, že ľudia, u ktorých bola najpravdepodobnejšia demencia, zaznamenali v desaťročí pred diagnózou pokles bohatstva svojej domácnosti.

Problémy sa budú pravdepodobne zhoršovať, keď americká populácia starne a u viac ľudí sa rozvinie demencia. Štúdia newyorského Fedu odhaduje, že 600 000 trestných činov v nasledujúcom desaťročí bude výsledkom nediagnostikovaných porúch pamäti.

Výskumníci tvrdia, že to pravdepodobne podceňuje vplyv. Ich údaje zahŕňajú iba problémy, ktoré sa objavujú v úverových správach, ako sú oneskorené platby, nie širší rozsah finančných dopadov, ktoré môžu choroby spôsobiť. Ekonóm newyorského Fedu Wilbert van der Klaauw, jeden z autorov štúdie, povedal, že keď jeho matke diagnostikovali Alzheimera, jej rodina objavila parkovacie lístky a dopravné priestupky, ktoré skrývala.

„Ak niečo, je to druh podcenenia finančných ťažkostí, ktoré môžu ľudia zažiť,“ povedal.

Jay Reinstein si kúpil auto BMW krátko predtým, ako mu bola diagnostikovaná Alzheimerova choroba, ktorú si nemohol dovoliť.

„Išiel som do showroomu a domov som prišiel s BMW. Moja žena nebola spokojná,“ povedal.

V tom čase pán Reinstein nedávno odišiel do dôchodku ako asistent mestského manažéra Fayetteville, NC. Problémy s pamäťou si všímal už roky, no v dôsledku svojej náročnej práce ich ignoroval. Až po diagnóze sa dozvedel, že priatelia a kolegovia si tiež všimli zmeny, ale nepovedali nič.

Povedal, že pán Reinstein (63) mal šťastie. Poberá štátny dôchodok a manželka môže strážiť jeho výdavky. Ale pre ľudí s menšími zdrojmi môžu mať finančné rozhodnutia urobené v rokoch pred diagnózou vážne následky a ostanú bez peňazí, keď ich najviac potrebujú. Autori štúdie newyorského Fedu poznamenali, že finančné dopady, ktoré pozorovali, boli pred väčšinou nákladov spojených s chorobou, ako je napríklad potreba dlhodobej starostlivosti.

READ  Babička v Colorade zomiera na vírus západného Nílu

Štúdia presahuje predchádzajúci výskum vďaka svojmu obrovskému rozsahu: Výskumníci mali prístup k zdravotným a finančným údajom od takmer 2,5 milióna starších Američanov, ktorí trpeli chronickými zdravotnými problémami, z ktorých asi pol milióna malo diagnostikovanú Alzheimerovu chorobu alebo súvisiace poruchy . (Záznamy boli anonymizované, čo výskumníkom umožnilo kombinovať dva súbory údajov bez prístupu k identifikačným informáciám jednotlivých pacientov.)

Veľké množstvo údajov umožnilo výskumníkom rozložiť údaje jemnejšie ako predchádzajúce štúdie, pričom sa pozreli na účinky rasy, pohlavia, veľkosti rodiny a ďalších premenných. Napríklad u černochov bola viac ako dvakrát vyššia pravdepodobnosť, že budú mať finančné problémy pred diagnózou, možno preto, že mali na začiatok menej zdrojov, a tiež preto, že černosi boli často diagnostikovaní neskôr v priebehu choroby.

Výskumníci dúfali, že im tieto údaje nakoniec pomôžu vyvinúť prediktívny algoritmus, ktorý by mohol označiť ľudí trpiacich zníženou schopnosťou robiť finančné rozhodnutia súvisiace s Alzheimerovou chorobou – aj keď zdôraznili, že zostávajú nevyriešené otázky o tom, ako kto bude mať prístup k takýmto informáciám a akým spôsobom by sa použilo.

Dovtedy vedci uviedli, že ich zistenia by sa mali považovať za varovanie pre starších Američanov a ich rodiny, že by mali byť pripravení na možnosť diagnózy Alzheimerovej choroby. Môže to znamenať podniknutie krokov, ako je udelenie finančnej plnej moci niekomu, komu dôverujete, alebo jednoducho venovať pozornosť známkam toho, že sa niekto správa neštandardne.

Doktor Nicholas súhlasil.

„Musíme sa zamyslieť nad potenciálom finančných ťažkostí spojených s chorobou, o ktorej ani nevieme,“ povedal. „S vedomím toho by ľudia mali dávať pozor na tieto príznaky u priateľov a rodinných príslušníkov.“

Pam Bellaková Prispel k reportáži.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close