Svet

Štyria iránski špióni obvinení z plánovania únosu amerického novinára a kritika | Americká správa

Štyria členovia iránskej špionážnej siete boli obvinení z plánovania únosu iránsko-amerického novinára a aktivistu. New York.

Ako sa v ňom uvádza Obžaloba, Preskúmané spôsoby, ako vzrušiť novinára zo špionážnej siete z jeho domu v Brooklyne, odviezli ho na more motorovým člnom a potom sa plavili do Venezuely, ktorá udržuje priateľstvo s Teheránom.

William Sweeney, vedúci kancelárie FBI v New Yorku, uznal, že obvinenia boli súčasťou „ďalekosiahlej filmovej zápletky“.

„Tvrdíme, že skupina podporovaná iránskou vládou uniesla novinára so sídlom v USA a plánuje jeho atentát. Irán, “Povedala Sweeney. „Nie pod našimi hodinkami.“

Zdá sa, že o tomto projekte rýchlostného člna sa uvažovalo po pokusoch presvedčiť cieľovú rodinu, aby ju nalákala do tretej krajiny na Blízkom východe, odkiaľ by ju zajali iránski agenti, čo bola technika, ktorú v posledných dvoch rokoch použil Teherán.

Obžaloba dostala iba meno „Obeť-1“, ale Masi Alinejat, ktorý otvorene kritizoval teheránsku vládu žijúcu v New Yorku, potvrdil, že obeťou bol on.

„Asi pred ôsmimi mesiacmi FBI varovala, že proti mne došlo ku sprisahaniu,“ povedal Alinojad denníku Guardian v utorok večer e-mailom. „Povedal som jej, že to nie je správna správa. Každý deň budem dostávať vyhrážky smrťou.

„Dej bol hrozný, ale FBI bola na mojom chrbte. Moja rodina zostala tri mesiace v troch bezpečných domoch,“ uviedol.

Podľa obvinení USA je plán únosu Alejandra súčasťou širšej únosovej kampane iránskej spravodajskej služby zameranej na Kanadu, Spojené kráľovstvo a Spojené arabské emiráty.

V obidvoch prípadoch sa zdá byť rovnaká taktika: súkromné ​​spravodajské agentúry boli prijímané pod falošnou zámienkou na sledovanie zamýšľanej obete.

„Podľa obvinenia boli štyria obžalovaní sledovaní a mali v pláne uniesť amerického občana iránskeho pôvodu, ktorý kritizoval autoritárstvo režimu a násilne odviezol obeť podľa vlastného výberu do Iránu, kde by bol osud obete neistý,“ uviedol. Audrey Strauss, Americký právny zástupca pre južný okres New York.

READ  Indonézia kúpi 42 stíhačiek Rafale a F-15ID, ktoré budú čoskoro pripojené
Alinojat stále v Londýne. Foto: Toby Melville / Reuters

Špionážna sieť údajne riadila sieť troch agentov obvinených z koordinácie dozorných operácií z Teheránu s 50-ročnou vysokou iránskou spravodajskou dôstojníčkou Alirezou Shawaroki Farahaniovou, ktorá organizovala program prania špinavých peňazí. To.

Ďalší traja dostali meno 42-ročný Mahmoud Casein; Kia Sadeki (35) a Omid Noori (45) sú považovaní za všetkých v Iráne. Nilofer “Nellie” Baghdorifer, 46-ročný Iránčan z Kalifornie, bol uväznený začiatkom tohto mesiaca a osobitne obvinený z poskytovania finančných služieb na podporu sprisahania.

Za posledný rok boli dvaja ďalší iránski disidenti unesení do zahraničia a boli prevezení späť do Iránu. Ruholla Jam, 42-ročná disidentská novinárka, ktorá utiekla z Iránu v roku 2011 a uchýlila sa do Francúzska, bola v roku 2019 vylákaná do Iraku pod falošnou zámienkou. Zatkla ho iracká polícia a vydal do Iránu. V Teheráne bol odsúdený bez dôkazov špionáže a zostal tam Povolené V decembri 2020.

Ďalší iránsko-americký, Jamshid SharmahatHovorca militantnej iránskej opozičnej skupiny bol v júli 2020 zatknutý v Dubaji, kde sa stratil. O niekoľko dní neskôr Irán tvrdil, že sa chytil v „komplikovanej operácii“, a video so spoveďou odvysielala štátna televízia. Sharma je stále v Iráne.

Jeden z obvinených mal údajne na elektronickom prístroji odfotiť Jama, Šarmu a Alinojata so slovami vo fársí: „Postupne sa dav zväčšuje … prichádzate alebo by sme si mali prísť pre vás?“

Podľa obžaloby bol Alejandro zameraný na kampaň proti nútenému použitiu heliem pre hidžáb pre iránske ženy. V júli 2019 šéf revolučných súdov varoval, že každý, kto predloží alebo kritizuje videomateriál Alejandro, ktorý podkopáva zákony o hidžábe, sa dopustí trestného činu spolupráce s nepriateľskou zahraničnou vládou a bude mu hrozí až 10 rokov väzenia.

Prokuratúra tvrdí, že pokusy o únos Alejandra sa začali už v predchádzajúcom roku, keď sa iránska spravodajská sieť pokúsila prinútiť Alejandrových príbuzných v Iráne k návratu do tretej krajiny. [her] Je zatknutý, zadržaný a prevezený do väzenia v Iráne. “

READ  Austrálske dôchodky boli zamietnuté bývalým pálkarom vo Francúzsku

Jeho príbuzní boli za uskutočnenie hovoru zaplatení, tí to však odmietli, informovali prokurátori. V septembri 2019 bol jeden z príbuzných Alinojata zatknutý a odsúdený na osem rokov väzenia.

Obžaloba tvrdí, že sprisahanie, ktoré ho malo uniesť z New Yorku, sa začalo v júni 2020, keď si údajne najal súkromnú detektívnu agentúru so sídlom v New Yorku, aby dohliadala na Alinojata, pričom sa snažil nájsť nezaplatené účty a svojich veriteľov pod záštitou svojho priateľa utiekol z Blízkeho východu.

Údajne bola FBI schopná nabúrať sa do elektronických zariadení siete a monitorovať komunikáciu a vyhľadávanie na internete. Iránski špióni údajne skúmali cestovné cesty z Alinejatovho domu do „povodia v Brooklyne“. Údajne tiež skúmali samohybný námorný vývod z Manhattanu v New Yorku a službu, ktorá poskytuje rýchle motorové člny vo vojenskom štýle pre námorné plavby z New Yorku do Venezuely.

Obvinení neexistujú dôkazy o tom, že by sprisahanie postúpilo nad rámec výskumu na ceste únosu.

Rovnaká údajná sieť je obvinená zo špionáže troch cieľov v Kanade a jedného cieľa vo Veľkej Británii, kde od 17. septembra 2020 vymenovala súkromných vyšetrovateľov, aby sledovali nemenovaného „iránskeho zahraničného novinára a politického komentátora“. Britskí vyšetrovatelia údajne vyfotografovali novinárov domov. Farahanimu údajne tiež nariadili monitorovať ciele v Spojených arabských emirátoch.

Alejandro, ktorý sa kvôli svojej kampani proti pravidlám o hidžábe a diplomatickým akciám USA v Teheráne stretol s ďalšími Iránčanmi, trval na tom, že mu nič neprekáža.

„Povinný hidžáb je ako Berlínsky múr a akonáhle padne, padne aj režim v Iráne,“ uviedol. „Teraz dávam hlas matkám, ktoré prišli o deti na demonštráciách v novembri 2019.“

„To je môj život,“ dodal. „Budem žiť svoj život taký, aký som.“ Režim má zbrane a guľky, máme sociálne médiá. “

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close