UEFA Futsal EURO Daily Preview: Chorvátsko vs Rusko, Poľsko vs Slovensko | Futsalové euro

Chorvátsko aj Rusko sa inšpirovali piatkovými úvodnými zápasmi C-skupiny UEFA Futsal EURO 2022; V utorok sa stretnú so štvrťfinále podľa ich predstáv, kým sa Poľsko a Slovensko spamätajú z porážky v prvých zápasoch.

Ukážky hier v Amsterdame Gigo Dome.

Chorvátsko vs. Rusko (17:30 SEČ, Amsterdam)

Hlavné body: Poľsko 1-3 Chorvátsko

Po jedinom doterajšom víťazstve o 23 rokov neskôr vyhralo predzápasový titul mnohých Rusko, kým Chorvátsko bolo považované za nebezpečného čierneho koňa. Niektorí možno po úvodných hráčoch zmenili názor. Rusko vyhralo nad Slovenskom 7:1, hetrik strelil Artem Andoshkin. Chorvátsko porazilo Poľsko 3:1, v prvom polčase ukázalo štýl, najmä Rabona Mateja Horveta sa držala v druhom polčase.

Ich známi rivali sa v kvalifikácii majstrovstiev sveta vo futbale 2021 stretli dvakrát, pričom Chorvátsko remizovalo v hlavnom kole 2:2 a Rusko sa kvalifikovalo na Elite Round Thriller 4:3 v Osijeku. Stretnutie pripomína semifinále v Záhrebe v roku 2012, kde Rusko vyhralo 4:2 pred rekordnou návštevnosťou 14 300 divákov.

Vetran Madosevic, chorvátsky hráč: „Vo svete futbalu je Rusko na úplnom vrchole, čo sa týka taktiky a osobnej kvality. Dobre ich poznáme, v poslednom čase sme ich odohrali veľa. Určite sa dobre pripravíme, dúfam. Minimálne musíme klásť dobrý odpor.“

Dôležitá štatistika: Rus Sergej Skorovich bude trénovať svoje 25. finále futsalového Eura a stal sa tak iba tretím hráčom, ktorý dosiahol cieľ po Španielovi Jose Venanciovi Lopezovi (30) a Ukrajinke Janet Licensuk (27).

Poľsko vs. Slovensko (20:30 SEČ, Amsterdam)

Hlavné body: Rusko 7-1 Slovensko

Slovensko síce najskôr zaútočilo na Rusko Petrom Košárom, no sny o sklamaní v úvode ich finále sa čoskoro rozplynuli. Keď sa však stretli s poľským tímom, ktorý bol v úvode proti Chorvátsku sklamaný, ukázali dostatok útoku na to, aby brali pozitíva. Do prestávky prehrávali 3:1, no napriek neskorej prevahe nedokázali zmeniť priebeh zápasu.

Keďže Rusko ešte len príde, Poľsko vie, že je čas ukončiť čakanie na víťazstvo vo finále futsalového Eura po prvý raz od ich kampaní v rokoch 2001, 2018 a teraz 2022. Slovensko však napriek skóre proti Rusku ukázalo dosť. Utorok proti favoritovi zápasu, ktorému veriť.

Błażej Korczyński, poľský tréner: „Slovensko vôbec nepodceňujeme, ale úspech je nevyhnutný na to, aby sme uvažovali nad dlhším pobytom v Holandsku.“

Peter Kozár, slovenský hráč„Proti Rusku sme mali príležitosti; vieme si vytvárať príležitosti proti ťažkým súperom. Dúfam, že proti Poľsku ich bude viac. Musíme byť efektívnejší a ísť za víťazstvom.“

Dôležitá štatistika: Tieto tímy sa na tomto turnaji stretli dvakrát, oba v kvalifikačnom kole: ich zápas v roku 1998 s Poľskom skončil 13:5, ďalší skončil 0:0 v roku 1995.