Švédi vedú tabuľku v B-skupine

Švédsko zakončilo zápas 7:0 v predkole majstrovstiev sveta 2024 IIHF.

Švédsko strelilo tri góly v druhej tretine, keď v utorok v ostravskej aréne zdolalo Slovensko 6:1.

Výsledok neovplyvnil umiestnenie ani jedného tímu v B-skupine, Švédsko už bolo na prvom mieste a Slovensko na štvrtom mieste. Obom tímom však hra dala poslednú šancu pripraviť sa na štvrtkové štvrťfinále na MS.

„Bol to pre nás dobrý zápas. Dobré publikum, víťazstvo je dobré pre náš postup do play off,“ povedal Joel Eriksson Eck, ktorý dvakrát skóroval za víťazov. „Postupom zápasu sme sa posilnili. Hrali sme solídnejšie a viac dopredu a druhá tretina k tým gólom skutočne pomohla. Hrali sme jednoducho a dobre sme posunuli puk z nášho pásma.“

Švédi otvorili skóre počas skorej powerplay. Adrian Kempe prihral puk späť obrancovi Viktorovi Hedmanovi, ktorý si seknul a prihral na prihrávku Lucasovi Raymondovi, ktorý sa nachádzal pred bránou, a minul slovenského brankára Stanislava Skorvanka.

Nanešťastie pre Slovensko Martin Pospíšil opustil zápas po hroznom náraze na dosky v prvej tretine. Pospíšil, ktorý nie je späť, je druhý v tíme so siedmimi bodmi (vrátane troch gólov), takže jeho strata pre play off bude ťažkou tabletkou.

Zhruba osem minút do konca druhého zápasu proti Slovensku okradol Juraja Slafkowského strelou Filip Gustavsson. Slafkowski si nabieha do siete pre odrazenú šancu, ale míňa žrď. Bola to najväčšia šanca Slovenska v tomto období.

O pár minút neskôr strelil Švéd Erik Karlsson piaty gól v zápase z ťažkého uhla na strelu, ktorú sa snažil vrátiť Skorvanek a upravil tak na 2:0.

Potom strelili Švédi dva góly v priebehu 37 sekúnd. Najprv Andrej Burakovskij skóroval v presilovej hre jednorazovým výbuchom z krídla. Isaac Lundeström potom zakončil peknú hru, ktorú pripravil Viktor Olofsson, aby zvýšil na 4:0 pre Švédov do posledného framu.

READ  Soccer Body FIFA spustila globálnu streamovaciu službu – Timeline

Eriksen Ake prebral natiahnutú prihrávku od Jonasa Broda, prekonal Skorvanka na strane rukavíc a do tretice strelil prikrátky gól, keď sa rútil do čiastočného úniku. Gól doslova pripravil o život slovenských fanúšikov v ostravskej aréne.

Slovenské publikum sa však o deväť minút rozveselilo krásnou hrou na tri strany, Slafkowski nakŕmil Tomasza Tatara, ktorý jednorazovo poslal puk do prázdnej brány pre Michaela Ivana. Bolo to 5:1 a ukončilo to Gustavssonovu ponuku. Vniesť späť do budovy trochu života bol krásny cieľ.

„Pozrieme si nejaké video, poučíme sa z chýb a v ďalšom zápase budeme hrať lepšie,“ povedal Slovák Patrik Koch. „Potrebujeme vyhrávať malé bitky, viac strieľať, snažiť sa ísť ďalej a strieľať viac gólov. Nestrelili sme dosť.“

Eriksson Ake pridal svoj druhý zápas v čase 2:25 a dostal Švédsko do vedenia 6:1.

Švédsko sa teraz vo štvrťfinále stretne s Fínskom a Slovensko s Kanadou. Slovensko sa prvýkrát od zisku striebra v roku 2012 pokúša o návrat na medailové stupne. Švédsko naposledy získalo medailu, keď získalo zlato v roku 2018.