Svet

Tajomstvo krajiny, ktorá z dlhodobého hľadiska najlepšie riadi boj proti CORONAVIRUSU, je odhalené!

Z dlhodobého hľadiska je najlepšie bojovať proti covidom-19 Lotyšsko zo štátov starého kontinentu. Z celkového hľadiska sa v tejto dvojmiliónovej krajine počet infikovaných nezvyšuje rýchlym tempom – denný nárast infikovaných sa zaznamenáva iba v desiatkach. Lotyšsko má navyše nízku úmrtnosť na covid, je na druhom mieste za Slovenskom. V prepočte na milión obyvateľov má necelých 1 200 infikovaných, druhým je Litva s viac ako 1 900 prípadmi. Naša krajina je na piatom mieste. Vyplýva to z údajov platných k 6. októbru.

Zdroj: Getty Images

Spravodajský portál Tvnoviny.sk kontaktovali lotyšské ministerstvo zdravotníctva, aby zistili, v čom spočíva ich tajomstvo úspechu. „S nástupom pandémie nebola ani verejnosť, ani samotný systém zdravotnej starostlivosti úplne pripravený, tak ako kdekoľvek inde na svete. Preto boli spočiatku potrebné prísnejšie obmedzenia. V súčasnosti sa však prístup zmenil, pretože sme zaviedli usmernenia v rôznych oblastiach. Pripravili sme príslušné právne predpisy a verejnosť prijala základné princípy, ktoré každý deň dodržiava. “ Anna Strapcāne, hovorkyňa tamojšieho ministerstva zdravotníctva, prezradila hlavné tajomstvo jej úspechu.

Druhá vlna sa však začína posilňovať aj pre Lotyšsko, takže štát nenecháva nič na náhodu. Vláda postupne začína sprísňovať opatrenia. Napríklad od 7. októbra sú žalúzie v MHD povinné, zatiaľ sa pohybovali iba na úrovni odporúčaní. „V nadchádzajúcich dňoch tiež schválime mechanizmus kontroly, či ľudia dodržiavajú toto nariadenie. Zároveň posilníme komunikáciu, aby sme ľuďom dostatočne vysvetlili, prečo je dôležité nosiť závoj.“ Vysvetlil Strapcāne.

Tajomstvo krajiny, ktoré z

Zdroj: Getty Images

Bojujú proti dezinformáciám aj v Lotyšsku

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva pripúšťa, že sprisahania okolo koronavírusu im komplikujú život. „Falošné správy majú, samozrejme, veľký vplyv. Médiá pomáhajú v boji proti tomuto problému overovaním faktov a ministerstvo zdravotníctva sa snaží poskytnúť úplné a zrozumiteľné informácie.“ Objasnil Strapcāne.

Podľa experta na dezinformácie z mimovládnej organizácie Globsec Dominika Hajdu je však v Lotyšsku menej hoaxov ako na Slovensku alebo v Českej republike. Nie je to však náhoda, pretože pobaltské krajiny už roky bojujú proti hoaxom. „Štátne inštitúcie prostredníctvom dlhodobej a systematickej strategickej komunikácie spolupracovali s celou spoločnosťou na zvyšovaní povedomia o dezinformáciách, ako aj na zvyšovaní povedomia o zahraničnopolitických prioritách týchto krajín. Neopustili túto strategickú komunikáciu a dnes sme vidí výsledky práve v tom, že ľudia v tomto regióne sú odolnejší voči dezinformáciám iného druhu, “ uzavrel Hajda.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close