Veda

Tento prekvapivý príznak môže byť skorým príznakom demencie

životný štýl

Britský lekár prekvapivo zdieľal varovný signál demencie – stavu poškodzujúceho mozog, ktorý postihuje viac ako 55 miliónov ľudí na celom svete.

Doktor Ahmed Khundakar povedal, že medzi zjavné príznaky demencie patrí aj strata pamäti. expresné Ťažkosti s prehĺtaním by mohli byť skorým indikátorom poruchy, povedal v rozhovore zverejnenom v sobotu.

V skutočnosti bol abnormálny symptóm, nazývaný aj dysfágia Uviedla to štúdia z roku 2008 Publikované v Národnej lekárskej knižnici.

Ťažkosti s prehĺtaním alebo jedením jedla môžu byť skorým príznakom demencie, hovorí lekár. Zayani – Stock.adobe.com

„Dysfágia je spôsobená poškodením oblastí mozgu zodpovedných za pohyb a koordináciu, vrátane oblastí, ktoré kontrolujú reakciu prehĺtania,“ povedal Khundakar pre portál.

„Ľudia s demenciou môžu mať svalovú slabosť, problémy s koordináciou a zníženú citlivosť v krku, čo môže viesť k ťažkostiam s prehĺtaním,“ povedal.

Hlavnou príčinou demencie je Alzheimerova choroba, dobre známa choroba prevládajúca u starších dospelých, ktorá ovplyvňuje stratu pamäti a správanie.

Je znázornený príklad dysfágie, jedného z príznakov, ktoré sa môžu objaviť u ľudí trpiacich demenciou.
Je znázornený príklad dysfágie, jedného zo symptómov, ktoré sa môžu objaviť u ľudí s počiatočnými štádiami demencie. VectorMine – Stock.adobe.com

Viac ako 6 miliónov Američanov všetkých vekových skupín má Alzheimerovu chorobu – pričom 6,7 milióna Američanov vo veku 65 rokov a starších žije s touto chorobou v roku 2023, uvádza Alzheimerova asociácia.

Príznaky dysfágie, ktoré Dr. Khundakar zdieľal, zahŕňali obsedantné žuvanie a pocit potreby držať jedlo v ústach počas jedenia. To povedie k strate hmotnosti, dehydratácii a podvýžive.

NHS East Sussex Healthcare Trust hovorí, že príznaky dysfágie sú rozšírené a nemali by sa ignorovať, pričom zdôrazňuje, aké bežné je, že ľudia s demenciou majú problémy s jedením alebo pitím.

„S dysfágiou sú spojené riziká vrátane aspirácie (nesprávne vstup potravy do pľúc), dusenia, zlej výživy a zníženej kvality života,“ uviedla NHS.


Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close