Hlavné správy

Trnavský samosprávny kraj – majster Slovenska v cyklistike

Dranava je samosprávny kraj resp Tirunava Mandal, sa nachádza takmer v geografickom strede Európy a susedí s tromi štátmi: Českou republikou, Rakúskom a Maďarskom. Je rozdelená do siedmich okresov a má viac ako 560 000 obyvateľov. Úlohou kraja v rozvoji cykloturistiky je nielen prepojenie okresov, ale aj vysokovýkonné prepojenie v priestoroch medzi mestami, obcami a jednotlivými sídlami. Kraj podporuje samosprávy v procese využívania dostupných zdrojov na vytváranie zmysluplných prepojení a zlepšovanie infraštruktúry v miestach, kde je samospráva efektívnejšia.

Ocenený je Trnavský kraj s historicky vysokým cyklom, najmä na juhu Národné ocenenie Európskeho týždňa mobility dva roky po sebe; 2022 a 2023, až Aktívna samosprávna oblasť. Plán udržateľnej regionálnej mobility (SRMP) bol prijatý v roku 2020 a jeho cieľom je do roku 2050 12 % modálny podiel cyklistickej dopravy. SRMP načrtáva množstvo opatrení vrátane segregovanej cyklistickej infraštruktúry medzi obcami, integrácie cyklistiky s verejnou dopravou, zdieľania bicyklov a parkovania bicyklov. , a dôraz na používanie elektrobicyklov. Trnavský kraj má rozpočet 2,5 milióna eur na investície do cyklistickej infraštruktúry a ďalších 28 000 eur na mäkké opatrenia na rok 2024, ktoré realizuje kancelária krajskej cyklistickej referentky Silvie Školovej. V spolupráci s členmi ECF na Slovensku, Cykloláziou a Slovenským cykloklubom sa v súčasnosti pripravuje nová regionálna cyklistická stratégia, ktorej prijatie sa očakáva koncom roka 2024.

Okrem investícií do regionálnej cyklistickej infraštruktúry podporuje Trnavský kraj obce na svojom území. Jeden z najdôležitejších úspechov Veľmi úspešný vzdelávací program Pre predstaviteľov obcí, Pracovníci verejnej správy vrátane samospráv v oblasti dopravy a projektového manažmentu. The Jesenná cyklistika 2022A Jarná škola cyklistiky 2023, spolu s Trnavským samosprávnym krajom, Cyklokoalíciou a ministerstvom dopravy si dali za cieľ zvýšiť povedomie o udržateľnej mobilite a prehĺbiť spoluprácu medzi krajom, mestami a obcami, a tým zlepšiť pripravenosť obcí. Získajte prístup k európskym zdrojom a finančným prostriedkom z ozdravného plánu. Každé vydanie spája viac ako 50 účastníkov, aby sa učili od odborníkov na aktívnu a udržateľnú mobilitu, od základných princípov po komunikáciu a dáta, ako aj plánovanie verejného priestoru, bezpečné školské ulice a spoluprácu. Neziskový sektor.

READ  Tu je to, čo robia dvaja hokejisti z Tri-City v Európe

Cieľom Trnavského samosprávneho kraja je implementovať politiku založenú na dôkazoch a údajoch. Na tento účel sa v posledných rokoch uskutočnili dôležité štúdie:

  • The Štúdia rozvoja cyklistickej dopravy v Trnavskom samosprávnom kraji (V spolupráci s Cyklokoalíciou, 2022) – Štúdia navrhuje finančne efektívne riešenia so sociálnou návratnosťou investícií do rozvoja cyklistickej dopravy, čím kladie dôraz na princípy hodnoty za peniaze. Najvyššiu hodnotu za vynaložené prostriedky má podľa výsledkov analýzy rozvoj cyklistiky v intraviláne obcí a extraviláne miest v kraji.
  • Do práce na bicykli – mobilita účastníkov kampane v Trnavskom samosprávnom kraji (2023) – Prvá mapa výstupov odvodená z údajov z regionálnej kampane Do práce na bicykli prezentuje priestorové správanie obyvateľov počas ich každodenného dochádzania, vrátane cyklistov a chodcov preferovaných trás a často používaných križovatiek. Účelom tejto štúdie je poskytnúť všetkým obciam informácie a údaje o počiatočných a konečných bodoch cesty, priemernej dĺžke trás atď. pre informované rozhodovanie.
  • Crash Test: Bicykel a auto – Oblasť Dranava ako prvá na Slovensku simuluje zrážku cyklistu s motorovým vozidlom. Nárazové testy poukázali na priamu súvislosť medzi rýchlosťou jazdy a rizikom usmrtenia cyklistu, ako aj na dôraz na bezpečnosť na cestách. Aktivita bola realizovaná v rámci Európskeho týždňa mobility, do ktorého sa Trnavský kraj zapája každoročne.

Silvia Prokopová, krajská referentka cyklistiky, povedal, „Výsledky výskumu hovoria jasnou rečou – cestou k bezpečnosti všetkých účastníkov cestnej premávky je zafixovanie maximálnej povolenej rýchlosti v mestských častiach. Okrem zníženia hluku a emisií zvýši úlohu mikromobility a pešej mobility, čo zlepší kvalitu života obyvateľov a vytvorí integrovanú a environmentálne zodpovednú komunitu.

Trnavský samosprávny kraj sa pripája k sieti miest a regiónov, ktoré sa zaviazali propagovať cyklistiku ako dopravu a voľný čas a spoločne zastupujú viac ako 50 miliónov občanov v Európe a mimo nej.

READ  Populistický silák Figo unesie príbeh na Slovensku ⋆ Visegrad Inside

Pre viac informácií o sieti CRC ECF a o tom, ako sa pripojiť, navštívte našu stránku Mestá a regióny pre cyklistov.

Bližšie informácie o Trnavskom samosprávnom kraji nájdete na Kliknite tu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close