Svet

Uganda: Lydia Mugabeová bola vymenovaná za sudkyňu Medzinárodného reziduálneho mechanizmu pre trestné súdy OSN.

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov Antonio Guterres vymenoval lady Justice Lydiu Kampbe z Ugandy za sudkyňu Medzinárodného zostatkového mechanizmu pre trestné tribunály.

Kampbeho vymenovanie potvrdila v piatok stála predstaviteľka Ugandy pri OSN Adonia Aybareová.

„Blahoželám sudkyni Lydii Mugabeovej k vymenovaniu za sudkyňu zostávajúceho mechanizmu Medzinárodných trestných tribunálov. Ďakujem Antoniovi Guterresovi za prijatie jej nominácie.“ Povedal Aybare.

Medzinárodný zostatkový mechanizmus pre trestné tribunály, označovaný aj ako IRMCT alebo mechanizmus, bol zriadený v roku 2010 a je medzinárodným súdom zriadeným Bezpečnostnou radou Organizácie Spojených národov na vykonávanie zvyšnej práce Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY). . ) a Medzinárodný trestný tribunál pre Rwandu (ICTR) po ukončení príslušných mandátov týchto tribunálov.

Mechanizmus pozostáva zo zoznamu 25 nezávislých sudcov, ktorí slúžia na oboch krídlach mechanizmu, ako je ustanovené v zákone.

Sudcov volí Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov na štvorročné funkčné obdobie a po konzultácii s predsedami Bezpečnostnej rady a Valného zhromaždenia ich môže znovu vymenovať generálny tajomník Organizácie Spojených národov.

Životopis Lydie Mugambe

Lydia Kampbe je ugandská právnička, ktorá v rokoch 2020 až 2022 pôsobila ako generálna inšpektorka vlády (IGG).

Od mája 2013 do septembra 2020 pôsobil aj ako sudca na Najvyššom súde v Ugande. Predtým bol sudcom na Dolnom súde v Ugande.

Je známy tým, že v roku 2017 rozhodol proti nemocnici Mulago National Referral Hospital, ktorú zažalovala Jennifer Musementa a jej manžel Michael Mubangaisi za zmiznutie ich novorodenca.

Vo svojom prelomovom rozhodnutí sudca uznal nemocnicu za nedbalú a v dôsledku toho manželom priznal odškodné 85 miliónov USD.

Kampbe je držiteľom titulu bakalára práv z Makerere University a diplomu z právnej praxe z Centra pre právny rozvoj.

READ  Juhoafrickí vodcovia sa zaviazali, že budú konať proti islamskému povstaniu v Mozambiku

Je tiež držiteľom titulu Master of Laws na Univerzite v Pretórii v Južnej Afrike.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close