Ekonomika

Ukrajina podala sťažnosť WTO na Poľsko, Slovensko a Maďarsko kvôli zákazu dovozu obilia – Ministerstvo hospodárstva

Ukrajina požiadala Svetovú obchodnú organizáciu (WTO) o konzultáciu so Slovenskom, Poľskom a Maďarskom, ktoré zakázali dovoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov.

Zdroj: Julia SviridenkoPrvý podpredseda vlády pre ekonomiku

Citácia: „Je pre nás veľmi dôležité dokázať, že jednotlivé členské štáty nemôžu zakázať dovoz ukrajinského tovaru. Preto na ne podávame sťažnosti na WTO. Zatiaľ dúfame, že tieto krajiny odstránia svoje obmedzenia a my nebudeme musieť argumentovať.Súd na dlhú dobu.

Musíme s nimi byť solidárni a chrániť záujmy poľnohospodárov. Opatrenia, ktoré sme prijali, a tlak Európskej komisie a ostatných členských štátov pomôžu obnoviť normálny obchod medzi Ukrajinou a jej susedmi a prejaviť medzi nami solidaritu.

Svyrydenko dodal, že v dôsledku jednostranného zákazu dovozu ukrajinských poľnohospodárskych produktov do Poľska, Slovenska a Maďarska utrpeli ukrajinskí exportéri značné finančné straty v dôsledku čakania, dodatočných nákladov a neschopnosti plniť zahraničné ekonomické kontrakty.

„Ukrajina považuje tri členské štáty EÚ za porušovanie svojich medzinárodných záväzkov. Ukrajinská strana sa tiež domnieva, že jednostranné kroky členských štátov EÚ v sektore obchodu sú neprijateľné a všetky členské štáty by mali koordinovať svoju obchodnú politiku. Výnimočná kompetencia EÚ, “ zdôraznilo ministerstvo hospodárstva.

Európska komisia 15. septembra oznámila, že hranica s Ukrajinou bola odstránená z dôvodu narušenia trhu, úsilia o integračnú platformu a dočasných opatrení v piatich členských štátoch EÚ.

V tejto súvislosti sa Európska komisia rozhodla nepredĺžiť svoje rozhodnutie o zákaze dovozu ukrajinského tovaru. Komisia poznamenala, že Ukrajina by mala prijať opatrenia, aby zabránila narušeniu trhu v susedných členských štátoch.

Slovensko, Poľsko a Maďarsko medzitým 15. septembra 2023 jednostranne zaviedli národný zákaz dovozu ukrajinských poľnohospodárskych produktov.

Pozadie: Ukrajina sa rozhodla podať sťažnosť Svetovej obchodnej organizácii (WTO) na Poľsko, Slovensko a Maďarsko kvôli odmietnutiu Ukrajiny zrušiť zákaz dovozu poľnohospodárskych produktov.

READ  Poľsko prisľúbilo Ukrajine viac bojových lietadiel

Ukrajinska pravda je miestom, kde nájdete najnovšie informácie o všetkom, čo súvisí s vojnou na Ukrajine. Nasleduj nás Twitter, podpora Sme, alebo sa stávame Náš hostiteľ!

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close