Zábava

UNESCO sa snaží obmedziť pašovanie ulúpeného ukrajinského umenia

VARŠAVA, Poľsko (AP) – Kultúrna organizácia Organizácie Spojených národov školí predstaviteľov orgánov činných v trestnom konaní a súdnych úradníkov z krajín pozdĺž západnej hranice Ukrajiny, aby sa pokúsili zabrániť pašovaniu ulúpených kultúrnych predmetov z Ukrajiny počas vojny Ruska proti jej susedovi.

UNESCO v spolupráci s poľským ministerstvom kultúry usporiadalo tento týždeň vo Varšave tri dni workshopov pre predstaviteľov z Poľska, Maďarska, Slovenska, Rumunska a Moldavska. Na cvičení, ktoré sa začalo v stredu, sa zúčastnili aj predstavitelia Ukrajiny.

Cieľom je, aby úrady identifikovali ulúpené umelecké poklady na Ukrajine a zabránili im prekračovať ich hranice.

Riaditeľka UNESCO pre kultúru a mimoriadne udalosti Christa Picotová uviedla, že od ruskej invázie na Ukrajinu bolo poškodených alebo zničených viac ako 230 kultúrnych pamiatok.

Povedal, že UNESCO pracuje na zdokumentovaní stratených kultúrnych predmetov a pokladov z múzeí a archeologických nálezísk.

Ďalšou prioritou agentúry je zabezpečiť, aby verejnosť vedela, že ulúpené ukrajinské poklady môžu skončiť na umeleckých trhoch v Európe, aby si kupujúci dávali väčší pozor, čo kupujú.

Poľsko je silným partnerom UNESCO pri ochrane kultúrneho dedičstva v konfliktných situáciách, keďže sa veľa poučilo z vlastných skúseností.

Keď Poľsko počas druhej svetovej vojny napadlo a obsadilo nacistické Nemecko a Sovietsky zväz, bolo z veľkej časti okradnuté o kultúrne dedičstvo. Obnova ulúpených obrazov, kníh a iných kultúrnych artefaktov stále pokračuje. Osem desaťročí po krádeži sa tieto predmety stále predávajú v aukciách a na internete.

„Poľsko je skutočne krajinou, ktorá je v popredí tejto práce,“ povedal Picot.

Katarzyna Zalasińska, riaditeľka Poľského národného inštitútu kultúrneho dedičstva, poznamenala, že Poľsko prišlo počas druhej svetovej vojny o najmenej 500 000 umeleckých diel.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close