Svet

Úrad OSN pre ľudské práva je hlboko znepokojený pokračujúcim izraelským bombardovaním centrálnej Gazy

Ženeva

Úrad OSN pre ľudské práva v utorok uviedol, že je „hlboko znepokojený“ pokračujúcim ostreľovaním centrálnej Gazy izraelskými silami, ktoré od pondelka zabilo viac ako 100 Palestínčanov.

„Je pozoruhodné, že toto posledné ťažké bombardovanie prichádza po tom, čo izraelské sily nariadili obyvateľom južného Vádí Gazy (údolie Gazy), aby sa presunuli do centra Gazy a Tal al-Sultan v Rafahu,“ uviedla OSN. Povedal to hovorca Úradu pre práva Magango.

Izraelské letectvo údajne vykonalo v nedeľu a pondelok viac ako 50 náletov cez centrálnu Gazu, vrátane troch utečeneckých táborov: al-Buraj, al-Nusirat a al-Maqassi.

„Dva údery zasiahli sedem obytných budov v tábore al-Maqazi, pričom podľa odhadov zabili 86 Palestínčanov a mnohých ďalších zranili,“ povedal Magango.

„Pod troskami je stále uväznený neznámy počet ľudí.“

Podľa organizácie Lekári bez hraníc úrad OSN pre práva uviedol, že celkový počet obetí útokov v al-Maqassi a al-Buraj stúpol na najmenej 131.

Izrael pokračuje v vzdušnom a pozemnom bombardovaní pásma Gazy v odvete za cezhraničné útoky palestínskej opozičnej skupiny Hamas.

Predpokladá sa, že pri útoku Hamasu zahynulo okolo 1200 Izraelčanov.

Počet obetí izraelských útokov na pásmo Gazy stúpol na 20 674, informovalo v pondelok tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

Všetky cesty spájajúce tri utečenecké tábory boli zničené, čo bráni tomu, aby sa pomoc dostala k tým, ktorí to potrebujú, a útulky a nemocnice sú stále nedostatočne vybavené.

„Všetky útoky musia prísne dodržiavať zásady medzinárodného humanitárneho práva vrátane diskriminácie, proporcionality a predchádzania útokom,“ povedal Magango.

„Izraelské sily musia prijať všetky opatrenia na ochranu civilistov. Varovania a príkazy na vyhostenie ich nezbavujú plného rozsahu ich záväzkov v oblasti medzinárodného humanitárneho práva.

Webová stránka agentúry Anadolu obsahuje iba časť správ doručených predplatiteľom systému AA News Broadcasting System (HAS) a je v skrátenej forme. Kontaktujte nás pre možnosti predplatného.

READ  Nie je Bali Ozzyho obľúbená destinácia?

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close