Svet

V nemeckom Trevíri narazilo osobné auto do pešej zóny

Polícia zadržala vodiča, bola pod vplyvom alkoholu a mala psychické problémy.

TERIÉR. Utorňajší incident, pri ktorom 51-ročný Nemec narazil na pešiu zónu na pešej zóne v nemeckom meste Trier, si vyžiadal päť obetí vrátane deväťmesačného dieťaťa.

Ďalšími obeťami sú 25-ročná a 73-ročná žena z Trevíru a 45-ročný muž. Piatou obeťou bola 52-ročná žena, ktorá utrpela ťažké zranenia.

Na utorkovej večernej tlačovej konferencii to potvrdila miestna polícia.

Páchateľ bol pod vplyvom alkoholu

Po smrti 52-ročnej ženy zostáva 14 ľudí zranených, vysvetlil minister vnútra Porýnia-Falcka Roger Lewentz. Šok utrpelo asi 24 ľudí.

Polícia muža zadržala štyri minúty po prijatí prvého tiesňového volania o 13.57 h, uviedol šéf miestnej polície Franz-Dieter Ankner.

Muž bol proti zatknutiu veľmi proti. Na základe doterajších výsledkov vyšetrovania nič nenasvedčuje tomu, že by išlo o politicky alebo nábožensky motivovaný čin alebo teroristický čin. Muž je vo vyšetrovacej väzbe a stále je vypočúvaný.

Psychicky narušený a pod vplyvom alkoholu

Ako uviedol prokurátor Peter Fritzen, predbežná správa lekára, ktorý muža vyšetroval, naznačila, že môže trpieť psychickými problémami.

Toto podozrenie však musí ešte potvrdiť špecialista – bol objednaný psychiatrický posudok.

V čase spáchania skutku bol navyše muž pod vplyvom alkoholu a v krvi mal 1,4 promile. Podľa prokurátora si auto pred časom prenajal a potom v ňom býval niekoľko dní.

Prokuratúra vyšetruje podozrenie z vraždy, viacnásobného pokusu o vraždu a viacnásobných zranení. V stredu bude pred miestnym sudcom predvedený muž narodený v Trevíri žijúci v okrese Trevír-Saarburg.

Potrestaný zatiaľ nebol. Zatiaľ nie je jasné, či bude vydaný zatykač alebo umiestnený do uzavretej psychiatrickej liečebne, ak sa potvrdí, že trpí psychickými problémami.

READ  Bývalý prekladateľ NZDF varuje, že afganskí štátni príslušníci, ktorým boli udelené víza na Nový Zéland, budú teraz „zabití“, ak ich nájdu skrývať sa pred Talibanom.

Starosta Trevíru Wolfram Leibe poďakoval v tlači takmer 700 zasahujúcim policajtom a zdravotníkom. Trierovo centrum zostáva zatvorené.

Politici sú zhrození

„Táto udalosť otriasa celým Nemeckom,“ uviedol v utorok v Trevíri Roger Lewentz, minister vnútra Porýnia-Falcka.

Páchateľ podľa neho konal účelovo a naštartoval auto, aby sa dostal k čo najväčšiemu počtu ľudí.

„Trierova správa ma veľmi zarmútila,“ uviedla nemecká kancelárka Angela Merkelová, hovorkyňa jej hovorcu Steffena Seiberta.

Kancelárka vyjadrila úprimnú sústrasť príbuzným ľudí, ktorí boli náhle a násilne odobraní z ich životov. Ťažko zraneným zaželala veľa síl.

Starosta mesta Trier Wolfram Leibe uviedol, že išlo o „najčernejší deň v Trieri od konca druhej svetovej vojny“.

Malu Dreyer, premiérka spolkovej krajiny Porýnie-Falcko, kde sa Trier nachádza, vyjadrila po udalosti zdesenie, napísala agentúra DPA.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close