Francúzsko, Portugalsko a Belgicko sa kvalifikovali na Euro 2024

Spravodajské služby ESPN13. októbra 2023, 22:274 minúty čítania

Kylian Mbappe a Cristiano Ronaldo skórovali dvakrát, aby pomohli Francúzsku a Portugalsku zarezervovať si miesto na budúci rok. majstrovstvá Európy Belgicko si výbornou kvalifikáciou zabezpečilo v piatok miestenku aj v Nemecku.

Všetky tri európske veľmoci potrebovali vyhrať, aby sa kvalifikovali na turnaj a ich hviezdni útočníci sa postarali o to, že ich získali.

Streamujte na ESPN+: LaLiga, Bundesliga a ďalšie (USA)

Mbappého dva góly – vrátane druhého zásahu z diaľky – pomohli zabezpečiť perfektné šieste víťazstvo v skupine B s výhrou 2:1 nad Holandskom v Amsterdame.

Mbappé skóroval už v siedmej minúte, keď Jonathan Glass prekonal Lutsharela Geertrudu centrom sprava cez brankára Brightonu Berta Verbruecken, debutujúceho za Holandsko.

Bol to Mbappeho 41. reprezentačný gól, ktorým sa dostal na úroveň francúzskeho skvelého Michela Platiniho a prišiel aj napriek nedávnym problémom s Parížom Saint-Germain.

„Nemusím sa báť, najmä nie o Kyliana,“ povedal tréner Francúzska Didier Descamps. „Dnes ukázal, že sa nie je čoho obávať.

„Keď je takýto, Francúzsko má viac šancí na víťazstvo.“

Mbappé zdvojnásobil vedenie po výmene prihrávok s Adrienom Rabiotom na hranici pokutového územia Holandska a potom v 53. minúte prestrelil Verbruecken.

Stredopoliar Feyenoordu Kwilindski Hartmann, ktorý sa prvýkrát v medzinárodnom zápase predstavil, zvýšil na 2:1 po 10 minútach. Bol to prvý gól Francúzska v kampani.

Giacomakis a Giorgos Mazouras strelili po góle, aby zdolali Írsko 2:0 v Dubline a posunuli Grécko na druhé miesto s 12 bodmi.

Holandsko je na 9. mieste so zápasom, ktorý treba odohrať.

Prvé dva tímy v každej skupine sa kvalifikujú priamo.

Cristiano Ronaldo oslavuje druhý gól Portugalska proti Slovensku.Carlos Rodriguez/Getty Images

Ronaldova dvojka si vylepšila reprezentačnú bilanciu na 125 v 202 zápasoch a pomohla Portugalsku zdolať Slovensko 3:2.

Ronaldo premenil penaltovú šancu v 29. minúte, brankár Slovenska Martin Dúbravka poslal zlým smerom, aby zdvojnásobil vedenie na 2:0.

Útočník Konkalo Ramos sa o 11 minút presadil hlavou a dostal sa do vedenia.

Po tom, čo David Hanko v druhom polčase stiahol jeden gól za Slovensko, Ronaldo obnovil dvojgólovú výhodu prízemným centrom Bruna Fernandesa, ktorý ho našiel pri vzdialenejšej žrdi.

Po svojom siedmom góle v šiestich kvalifikačných zápasoch pred burácajúcimi fanúšikmi v Porte oslávil svoju známu oslavu.

„Cristiano je v dobrej chvíli, hrá veľa minút a strieľa veľa gólov vo svojom klube,“ povedal potom tréner Portugalska Roberto Martinez.

„Má veľa skúseností v národnom tíme, je inšpiráciou a špeciálny pre mladíkov. Všetci robíme maximum. Nie je to individuálna hra, je to kolektívna hra.“

Druhý gól Slovenska strelil Stanislav Lobotka.

So zostávajúcimi tromi zápasmi má Portugalsko 100% bilanciu po siedmich víťazstvách v rade s rozdielom 27-2 gólov, čo je doteraz ich najlepšia bilancia v európskej kvalifikačnej kampani. Slovensko skórovalo ako prvé proti Portugalsku.

Slovensko je druhé s 13 bodmi, dve tretiny za Luxemburskom po tom, čo v Reykjavíku remizovalo s Islandom 1:1.

Bosna porazila bezgólové Lichtenštajnsko 2:0 a Island je o dva ďalej na štvrtom mieste.

Romelu Lukaku opäť skóroval a Todi Lukebago pridal ďalšie dva, keďže Belgicko s 10 hráčmi postúpilo z F-skupiny výhrou 3:2 nad Rakúskom vo Viedni.

Tri minúty po tom, čo Lukaku vsietil svoj druhý gól, Lukaku prekonal brankára Alexandra Schlagera a v 58. minúte zvýšil na 3:0 po inkasovaní presnej prihrávky od Jeremyho Toku.

Lukaku sa umiestnil na vrchole tabuľky strelcov v kvalifikácii s deviatimi gólmi zo 6 zápasov, čím sa jeho medzinárodné konto dostalo na 79.

Lukebago sa po pravej strane pokazil pred bránou vzdialenejšej žrde z tesného uhla a dostal Red Devils do 12-ky. Pre útočníka Sevilly to bol prvý medzištátny gól.

READ  Kanada zdolala Slovensko 2:1 v rozstrele na MS v hokeji.

Konrad Leimer stiahol jeden späť za Rakúsko v 72. a Belgicko po šiestich minútach klesalo na 10 mužov, pričom stredopoliar Amato Onana bol vylúčený za druhú kartu. Marcel Sabitzer strelil druhý gól Rakúska z pokutového kopu, no domácim sa už vyrovnať nepodarilo.

Belgicko má na konte 16 bodov zo šiestich zápasov, tri body za Rakúskom po prvej prehre v kvalifikácii.

Švédsko, ktoré v piatok zaháľalo, je tretie so šiestimi bodmi z piatich zápasov a stále má mizivú šancu predbehnúť Rakúsko.

K tejto správe prispeli agentúry Associated Press, Reuters a Adriana Garcia z ESPN.