Ekonomika

V Škodovke tiká časová bomba, čím sa zviazala výroba modelu Octavia a nového elektrického auta

Podľa zamestnancov vysoká rozpracovanosť nesúvisí s dodávateľskými spoločnosťami, ale s problémami so softvérom a hardvérom vozidla, píše. iDNES.cz,

„Pripravenosť vozidla na výrobu je vo veľmi poľutovaniahodnom stave. Nová Octavia a nové elektrické vozidlo Enyaq dokončujú svoj vývoj v sériovej výrobe, čo je to, čo znamená a zároveň padá,“ napísal týždenník Škodovácký odborník, ktorý cituje list zamestnancov.

Pokiaľ ide o predchádzajúcu generáciu Octavie, podľa zamestnancov bolo vymazanie chybových pamätí záležitosťou dvoch až piatich minút, ale pre novú Octaviu to isté platí pre 30 minút. „A to spôsobí, že sa upchajú skúšobné valce a dispečing, ktorý nemá infraštruktúru pre tento typ vozidla s takou architektúrou,“ povedal týždenne.

„Stále existuje nedostatok relevantnej motorizácie a okrem toho sa vyskytli veľké softvérové ​​problémy. V minulosti sme sa pokúsili vyriešiť nedostatok motorizácie výrobou späť modelu A7 (predchádzajúci model Octavia tretej generácie), ale už bolo dokončené, “ napísal týždenne.

Zamestnanci sú nervózni a nahnevaní. Jediným vozidlom sa podľa týždenníka vymaže pamät ‚chýb na 3 a pol hodiny. „V lobby sme sa s tým nikdy nestretli a pre ľudí je tu veľmi psychicky bití s ​​neistotou, čo ďalej.“ uviedol odborár Škoda.

Problémy s elektrickým autom

Podľa zamestnancov nedostatky nie sú len s novou Octaviou, ale aj s nadchádzajúcim čisto elektrickým SUV Enyaq, ktorý automobilka predstaví až 1. septembra. „Napríklad nový elektrický automobil Enyaq, dokonca ani teraz, v sérii nula, nie je schopný pokračovať v priamom toku z montážnej linky, ale musí sa odstaviť a iba v priemere po troch hodinách softvéru môže pokračovať ďalej cesta k ďalším funkčným testom. ““ píše týždenne.

Softvér je dnes jedným z hlavných prvkov moderných automobilov. Štúdia poradenskej spoločnosti Deloitte nedávno uviedla, že rôzne elektronické systémy predstavujú až 40 percent výrobných nákladov vozidla. V roku 2007 to bolo asi pätina. Deloitte odhaduje, že do roku 2030 by sa tento podiel mohol zvýšiť na 45 percent.

READ  Rast cien brzdí rast miezd na Slovensku

Maskovaný prototyp pripravovaného elektrického vozidla Škoda Enyaq

Zdroj: Škoda

V posledných mesiacoch bola predstavená nová generácia kompaktných modelov značiek skupiny Volkswagen, ktorá okrem modelu Octavia zahŕňa aj Volkswagen Golf, Seat Leon Group a Audi A3. Mechanicky ide o vylepšenú techniku ​​predchádzajúcej generácie modelov, jednou z hlavných inovácií je nové softvérové ​​vybavenie, ktoré spočíva v výrobe automobilov „smartphony na kolieskach“,

Nemecká skupina má však s vývojom a ladením obrovské problémy. Odložili tiež naštartovanie elektrického vozidla Volkswagen ID.3 a v posledných týždňoch zastávali pozíciu vedúceho vývoja softvéru Christian Senger. Podľa nemeckého denníka Handelsblatt je dôvodom odchodu bývalého manažéra BMW práve softvérové ​​problémy modelu ID.3 a golfu ôsmej generácie.

Skupina už systém eCall obťažovala

Kľúčový model značky, ktorý Golf nepochybne zostáva, mal problémy s automatickým núdzovým volaním eCall a čiastočne s bezdrôtovou aktualizáciou, softvér vozidla by sa mal neustále aktualizovať na diaľku, ako aj operačné systémy a aplikácie v mobilných telefónoch, tento trend medzi výrobcami automobilov predstavil elektrický Tesla. Po novom vývoji softvérového vybavenia pre celý koncern dostal Audi.

Bernd Osterloh, vedúci odborových zväzov a člen dozornej rady spoločnosti Volkswagen, v máji tohto roku varoval pred pretrvávajúcimi problémami s novým golfom 8. Ako hlavný dôvod uviedol opakované zlyhania softvéru a elektroniky. „Začiatok výroby ôsmej generácie bol pre Osterloh zlý. Začiatok výroby bol minulý rok niekoľkokrát odložený, pravdepodobne kvôli opakovaným problémom so softvérom.“ pripomenul časopis AutoWeek.

Je to vývoj softvéru, ktorý je často problémom pre spoločnosť Volkswagen a vlastne aj pre väčšinu tradičných automobilov, a vedenie nemeckej skupiny sa o to nijakým spôsobom nepokúša. V polovici mája spoločnosť Škoda Auto prerušila dodávky novej Octavie kvôli problému so softvérom prenášajúcim údaje o tiesňových volaniach eCall.

READ  Propagačné ceny Air France-KLM March za cestovanie do 31. augusta 2023

Dodávky sa však v júni obnovili. V auguste automobilka zapísala do európskej databázy nebezpečných výrobkov RAPEX oznámenia o výzve na konanie v súvislosti s Octaviou, ktorá bola predložená v období od 21. novembra 2019 do 11. mája 2020, a to práve z dôvodu pozoruhodného systému eCall.

Je tiež potrebné poznamenať, že akcia je špecifikovaná ako výzva, čo znamená, že vozidlá budú musieť ísť do servisu na opravu. Až doteraz spoločnosť Volkswagen uviedla, že ide o softvérový problém, ktorý by sa mal vyriešiť na diaľku vďaka novej architektúre vozidla bez osobnej návštevy odborníkov.

V júli odborárka Škoda odhalila, že v dôsledku problémov s výpadkami koronavírusu chýbali niektoré časti pre Octaviu od externých dodávateľov. „V súčasnosti musí predstavenstvo zostavovať takzvané hlavy. A vedúci predstaviteľ, tj predseda predstavenstva, má priestor na preukázanie svojich schopností pri hľadaní riešení – technických, personálnych, ale aj ostatných,“ píše odborový denník Škoda.

Autor má len pár dní pred novým predsedom predstavenstva, Thomasom Schaferom, ktorý po nástupe do funkcie napísal v liste zamestnancom výrobcu: „V blízkej budúcnosti bude auto elektrické a bude plne napojené na svoje okolie. Preto mám v úmysle venovať osobitnú pozornosť ďalšej elektrifikácii a digitalizácii našich výrobkov. Sú kľúčom k udržaniu atraktivity automobilu pre jeho zákazníkov.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close