Veda

Vedci boli prekvapení po objavení 4 obrovských hôr ukrytých pod morom

„Najvyššia nadmorská výška je viac ako jeden a pol míle a my sme naozaj nevedeli, že tam je.“

podvodná hora

Tím vedcov na palube prieskumnej lode pri pobreží Južnej Ameriky urobil prekvapivý objav: štyri predtým neznáme obrovské podvodné hory s výškou od 5 200 do 8 800 stôp. Tento objav poukazuje na to, ako málo vieme o oceánoch, ktoré pokrývajú veľkú časť našej planéty. Podľa najnovšie odhadyViac ako 80 percent oceánu nebolo nikdy zmapovaných, nieto ešte preskúmaných.

„Výška najvyššieho bodu je viac ako jeden a pol míle a v skutočnosti sme nevedeli, že tam je,“ hovorí Jyotika Virmani zo Schmidt Ocean Institute, ktorej tím študuje „podmorské hory“ na palube lode Falkor. povedal noví vedci,

gravitačné anomálie

Pomocou sonarového zariadenia Virmani a tím skúmali gravitačné anomálie, keď cestovali z Kostariky do Čile. Tieto anomálie sú zvyčajne výsledkom ťažko identifikovateľnej hmoty – v tomto prípade celých hôr vyčnievajúcich z dna oceánu.

„Myslel som si jeden, možno dva, ale nájsť štyri je neuveriteľné,“ povedal Virmani. noví vedci, „Ukazuje to, koľko toho nevieme o tom, čo je tam vonku.“

Kvôli ich zvažujúcim sa brehom sa podmorské hory zvyčajne hemžia životom. Minulý rok medzinárodný tím vedcov vrátane Virmaniho Chobotnicová škôlka objavená v hlbokom mori Blízko nízkoteplotného hydrotermálneho prieduchu pri predtým neznámom podmorskom vrchu pri pobreží Kostariky.

Virmani a jeho tím doteraz objavili 29 podmorských hôr, čo je malý zlomok hôr, ktoré sme ešte neobjavili.

Podľa Organizácie pre výskum oceánov Národného úradu pre oceán a atmosféru existujú možno viac ako 100 000 Z tých, ktoré sú vysoké aspoň 3 300 stôp.

Samostatná štúdia minulý rok skúmala globálne satelitné pozorovania a dospela k záveru, že existujú asi 20 000 morských hôr Zmapovaných bolo viac ako 24 600, no mnohé ešte stále treba nájsť.

READ  Zdá sa, že starí Gréci netrpeli demenciou

„Skutočnosť, že nemáme mapy nášho oceánskeho dna, je šialená,“ povedal Kerry Howell, morský biológ z University of Plymouth, ktorý sa na výskume nezúčastnil. noví vedci,

Najmä vďaka ich neuveriteľnej biodiverzite je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým študovať týchto skrytých obrov. Našťastie vedci používajú špičkové techniky mapovania, aby získali lepší prehľad – výskum, ktorý by mohol výrazne podporiť prebiehajúce snahy o ochranu.

Viac z morského dna: Vedci získali toto zlaté „guľaté“ z dna oceánu a teraz vyzerá inak

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close