Veda

Vedci identifikovali tri nové druhy starovekého klokana – a jeden bol vysoký viac ako 6,6 stôp

Flinders University

Takmer kompletná fosílna kostra Protemnodon viaator

Prihláste sa na odber vedeckého bulletinu CNN Wonder Theory. Preskúmajte vesmír s novinkami o fascinujúcich objavoch, vedeckých pokrokoch a ďalších,cnn
,

Vedci identifikovali tri nové druhy mamutov klokan ktorý žil pred 5 miliónmi až 40 000 rokmi, z ktorých jeden je takmer dvakrát väčší ako najväčší klokan dnes nažive.

Podľa vyhlásenia Flinders University v Južnej Austrálii sú obrovské kengury z rodu Protemnodon a môžu vykazovať väčšiu variabilitu vo veľkosti, rozsahu a metóde skákania, ako si vedci predtým mysleli.

Výskum bol zverejnený v pondelok v časopise megataxa, je založená na objave niekoľkých kompletných fosílnych kostier paleontológmi pracujúcimi pri jazere Calaboona v južnej Austrálii. To umožnilo tímu vedenému paleontológom Isaacom Kerrom z Flinders University odpovedať na dlhotrvajúce otázky o Protemnodonovi.

Aaron Camens/Flinders University

Dobrovoľníci na archeologických vykopávkach pri jazere Calaboona v južnej Austrálii

Hoci fosílie Protemnodona sú v Austrálii celkom bežné, naše chápanie tohto tvora bolo brzdené skutočnosťou, že fosílie historicky pozostávali skôr z jednotlivých kostí než z celých zvierat.

Podľa vyjadrenia, hoci kengury mohli vyzerať do značnej miery podobne ako tie, ktoré vidíme dnes, boli viac zavalité a svalnaté.

Tri nové opísané druhy tiež mohli skákať rôznymi spôsobmi a sú prispôsobené životu v rôznych prostrediach, uviedli vedci.

Jeden druh – P. viaator – vážil až 170 kg (375 lb), takmer dvakrát ťažší ako najväčší dnes žijúci samci kengury červenej.

Flinders University

Vedúci autor štúdie Isaac Kerr je zobrazený s fosíliou klokana.

Najväčšie exempláre by boli dlhé viac ako 2 metre (6,6 stôp), povedal Kerr v pondelok pre CNN.

„S úzkymi nohami, relatívne krátkymi stehnami a dlhými holennými kosťami, jeho tvar pripomínal živé červené a hnedé kengury – postavené na rýchle a efektívne skákanie,“ povedal.

READ  Vedci tvrdia, že čierna diera v galaxii rotuje blízko svojho maximálneho limitu: ScienceAlert

„To mu pomôže pohybovať sa medzi zdrojmi potravy a vody v otvorenom, suchom centrálnom austrálskom biotope,“ povedal.

Jeho meno „viator“ znamená v latinčine cestovateľ alebo cestovateľ a Kerr pre CNN povedal, že kengury by sa pravdepodobne pohybovali vo veľkých skupinách známych ako „davy“, ako to dnes robia červené a hnedé kengury.

„Ich hlavným predátorom by bol Thylacoleo carnifex, dnes už vyhynutý ‚vačkovitý lev‘,“ povedal. „Thylacoleo bol veľký asi ako veľký pes, bol to lovec zo zálohy, o ktorom sa predpokladá, že sa špecializoval na lov klokanov.“

Ďalšie dva novo opísané druhy sú P. mamakurra a P. dawsonae.

P. mamakurra by bol štvornohý, čo znamená, že by chodil primárne po štyroch nohách, a nie liezť po dvoch, uviedol Kerr vo vyhlásení.

„Veľký, ale silný a silný klokan, bol pravdepodobne dosť pomalý a neefektívny. „Možno občas vyskočila, možno len keď sa zľakla,“ uviedol Kerr vo vyhlásení.

O P. dawsoni sa vie pomerne málo, pretože existuje len málo fosílií, ktoré by vedci mohli študovať, no výskumníci uviedli, že ide pravdepodobne o „násypku so strednou rýchlosťou“.

Článok tiež demonštruje nezvyčajnú schopnosť Protemnodona prežiť v rôznych prostrediach.

„Rôzne druhy protemnodon Teraz je známe, že žije v širokej škále biotopov, od suchej strednej Austrálie až po zalesnené hory Tasmánie a Novej Guiney s vysokými zrážkami, uviedol Kerr vo vyhlásení.

Napriek rozdielom medzi rôznymi druhmi Protemnodon vyhynul na pevninskej Austrálii asi pred 40 000 rokmi.

Toto vyhynutie sa však nedotklo podobných zvierat, ako sú wallaros a sivé kengury, z dôvodov, ktorým vedci úplne nerozumejú.

Tím dúfa, že štúdia prispeje k budúcemu výskumu, ktorý pomôže vysvetliť, prečo sa to stalo.

Kerrova ďalšia cesta je do Papuy Novej Guiney, čo bude podľa neho prvá paleontologická vykopávka za viac ako 40 rokov, povedal pre CNN.

READ  Prvý prípad omikrónového typu COVID zistený u obyvateľa Gruzínska

„Štruktúra, ktorú vykopávame, obsahuje druh Protemnodona, Protemnodon otibandus, a ja očakávam kompletnú lebku tohto mimoriadne zaujímavého druhu,“ povedal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close