Veda

Vedci konečne identifikujú smrtiaci toxín, ktorý zabíja vtáky

25 rokov, Na americkom juhu bol na slobode tajomný zabijak, ktorý je zodpovedný za smrť viac ako 100 orlov a tisícov ďalších vtákov. Prvé obete sa našli na jeseň 1994 a v zime 1995 29 orlov krikľavých Zomrel v Lake DeGray v Arkansase alebo v jeho blízkosti. Vtáky spočiatku vyzerali nedotknuté. Vedci však počas pitvy našli lézie v jeho mozgu a mieche, čo je stav, ktorý pomenoval aviárna vakuolárna myelinopatia (AVM). Vedci z odboru rýb a divej zveri objavili choroby alebo toxíny ako DDT, ktoré by mohli byť pôvodcom tejto vysiľujúcej choroby, nič však nenašli.

Záhada zostala nevyriešená.

vrah Znovuobjavené O niekoľko rokov neskôr v Caroline, Gruzínsku a Texase. Okrem orlov krikľavých začala útočiť na vodné vtáky ako kanadské husi, treska a kačice divé. Spočiatku produkovalo vtáky neschopné lietať. Sem tam narazili, padli im krídla, vyzerali zničene alebo paralyzovane. Potom – ako o päť dní, zomrel.

teraz v papier Publikované dnes Veda, Medzinárodný tím vedcov z Nemecka, Českej republiky a Spojených štátov konečne identifikoval vinníka, dovtedy neznámy neurotoxín známy ako acocothonotoxin, ktorý je možné vytvoriť smrteľnou kombináciou invazívnych rastlín, oportunistických baktérií a chemického znečistenia v jazerách. . Priehrada.

Aby vedci našli tento nový jed, museli sa správať ako detektívi, hodnotiť svet zločinu a vypočúvať podozrivých. Susan Wilde, profesorka vodných vied na Gruzínskej univerzite, začala túto záhadu skúmať najskôr v roku 2001, keď v jazere J. Strom Thurmond, umelo vytvorenej nádrži na hranici medzi Gruzínskom a Južnou Karolínou, zahynulo 17 orlov krikľavých. „Smrť orla som videla už pri predchádzajúcich udalostiach, ale bola to rezervoár, kde som robila dizertačnú prácu,“ hovorí. „Bola to zaujímavá záhada, ale zasiahla ju domov.“ Toto bol rezervoár, na ktorom som pracoval a videl som lietať veľa orlov. „

Keď Wilde v polovici 90. rokov zbieral údaje pre svoju dizertačnú prácu, nádrž nemala veľa vegetácie. Ale keď sa o pár rokov vrátila, jazero predbehla invázna rastlina Hydrilla, Ktorý sa ľahko pestuje a stal sa obľúbenou rastlinou pre akvária. (Hovorí sa, že Hydrilla bola pôvodne vypustená v USA v 50. rokoch 20. storočia, keď sa vysťahovala z akvária a bola niekým vyhodená do vodných tokov na Floride. Odvtedy sa jedná o zem obdarenú sladkovodnými jazerami.) nebezpečné vodné buriny na svete. Od Washingtonu po Wisconsin po Karolíny.) Wilde začal uvažovať, kedy orol uhynul a súvisel s prítomnosťou tejto novej rastliny.

Wilde však musel vypočuť všetkých možných podozrivých. Začal vzorkou vody a jazerného sedimentu pre prítomnosť baktérií. Prišla s prázdnymi rukami. Ale keď začal skúmať listy rastliny Hydrilla, našiel kolónie predtým neznámych siníc. Pomenoval to Etocothonos hydrolycola, „Eagle Killer rastie na Hydrille.“

Foto: Getty Image

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close