Veda

Vedci tvrdia, že rover perzistencie nachádza dôkazy o dávnych záplavách na Marse

Rover Persistence, ktorý strávil mesiace cestovaním na Mars, len ťažko mohol pristáť na zaujímavejšom mieste.

Kráter Jezero – Suchá, vetrom nasiaknutá škvrna marťanskej skaly, kde sa rover vo februári dotkol Vedci tvrdia, že akonáhle bolo jazerné dno zaplavené starovekou riekou, ktorá bola taká silná, že mohli presúvať balvany.

tie zistenia, Veda. Publikované minulý týždeň vo vestníku, potvrdilo podozrenia vedcov, že kráter obsahoval jazero pred miliónmi rokov, a tiež naznačuje, že táto časť Marsu mala horúcu a vlhkú minulosť so zložitejším vodným cyklom, ako bolo známe.

„Tu boli rýchle rieky,“ povedala Katie Stack Morganová, zástupkyňa vedkyne projektu projektu Mars 2020 a autorka článku o Jezerovej krajine asi pred 3,5 miliónmi rokov. „Jezero mohlo byť dobrým miestom pre život a prostredie sa časom vyvíjalo.“

Ďalšie štúdie by mohli výskumníkom pomôcť pochopiť, prečo planéta vyschla, a poskytnúť nové stopy o tom, či planéta kedysi podporovala život.

pohľad zo zeme

Tieto perspektívy umožnili nové perspektívy – vďaka vytrvalosti – a geologické detektívne práce vedcov.

Rover, ktorý prenášal snímky z povrchu krátera späť na Zem, poskytol vedcom nové pohľady, ktoré nebolo možné vidieť z vesmíru.

„To, čo si myslíte, že vidíte z obežnej dráhy okolo Marsu, nemusí byť to, čo vidíte, keď sa dostanete do krátera na úrovni očí,“ povedal Stack Morgan.

Obrázky na povrchovej úrovni podporili teóriu vedcov, že Jezero kedysi predstavovalo hlboké jazero.

Obrázky tiež poskytli vedcom schopnosť analyzovať vrstvy hornín na výbežku nazývanom Kodiak, vrátane 39 autorov vedeckého článku. Vedci zistili, že tieto vrstvy sú v súlade s tým, ako sa riečne delty objavujú na Zemi, čo naznačuje, že staroveké jazero obsahovalo vodu.

Vizuál ale obsahoval aj niekoľko prekvapení. Na ďalších skalách blízko Kodiaku vedci uvideli veľké balvany – široké asi päť stôp a veľkosti vody – v horných vrstvách útvarov, uvádza sa v článku Science.

Majú podozrenie, že balvany boli uložené počas rozsiahlych povodní, ktoré boli dostatočne silné na to, aby rýchlo zmenili marťanské rozvodie.

Nevedia, čo tieto záplavy spôsobilo, ale papier špekuluje, že intenzívne zrážky, rýchle sneženie alebo zmeny ľadovcového ľadu by mohli spustiť záplavové vody.

„Znovu vytvoriť niečo podobné môže byť veľmi ťažké,“ povedal Stack Morgan.

hľadať známky života

Perzistencia je prvým vozom, ktoré zhromažďuje a uchováva vzorky marťanských hornín.

Stack Morgan povedal, že je určite vzrušujúce vedieť, že rover navštívi staroveké jazero a bude zbierať vzorky, ktoré napájala rieka.

To znamená, že rover bude mať prístup k širokej škále typov hornín, ktoré boli uložené v kráteri. Rover by mal mať prístup k starobylým jazerám, ktoré sú „presne tým typom postelí na Zemi, ktoré sú skvelé pre biologický materiál a biosignatúry,“ a vyskúšala si ich.

Rover môže byť na správnom mieste, aby odpovedal na niektoré z najhlbších otázok ľudstva.

„Preto sme prišli na EZero vytrvalo,“ povedala. „Doteraz Jezero nesklamal.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close