Veda

Vesmírne sily uvažujú o zlúčení Cape Canaveral s Kennedyho vesmírnym strediskom

Zväčšiť / V roku 1964 celkový letecký pohľad na „Missile Row“, stanicu vzdušných síl Cape Kennedy. Pohľad sa pozerá na sever, v ľavom hornom rohu je rozostavaná budova zhromaždenia vozidiel NASA.

NASA

Minulý mesiac mali vesmírne sily dopravnú zápchu, ktorú mali riadiť vo východnom dosahu pre štarty, ktoré riadi na Floride. Tri rakety súperili o príležitosti na štartovanie v nepriaznivom počasí a v rade problémov so zariadeniami pozemnej podpory.

Najväčšia z rakiet, zosilňovač Delta IV Heavy, niesla najcennejšie užitočné zaťaženie – klasifikovaný satelit pre Národný prieskumný úrad údajne stojí severne od 1 miliardy dolárov. SpaceX mal tiež pripravené na štart dve rakety, jedna nesúca satelit GPS pre vesmírne sily a druhá s čisto komerčnou misiou vypustiť satelity spoločnosti Starlink.

Prvé dve misie sa nachádzali na strane vzdušných síl pri plote, ktorú riadi 45. vesmírne krídlo amerických vesmírnych síl. Druhá raketa SpaceX, ktorá niesla 60 satelitov Starlink, stála na strane NASA od plotu, pri Launch Complex-39A v Kennedyho vesmírnom stredisku.

Tri rakety na odpaľovacích rampách priniesli niekoľko náročných rozhodnutí. Kto by mal mať prednosť pred spustením? A koľko šancí by mali mať vojenské misie, kým dostane príležitosť komerčný štart? A existuje lepší spôsob, ako riadiť odpaľovacie rozsahy v 21. storočí, keď teraz do amerických vesmírnych prístavov prichádza čoraz viac komerčných rakiet?

Americké vesmírne sily zvažujú všetky tieto otázky, pretože preberajú kontrolu nad prostriedkami letectva súvisiacimi s vesmírom. Jednou z iniciatív vedených Johnom Williamom „Jayom“ Raymondom, šéfom vesmírnych operácií pre kozmické sily, je „Rozsah budúcnosti“. A jedna z myšlienok, ktoré Vesmírne sily uvažujú o zvýšení prístupu do vesmíru, je dosť radikálna – zlúčenie svojho historického zariadenia na Cape Canaveral s Kennedyho vesmírnym strediskom NASA pod jediný orgán vesmírneho prístavu.

READ  Hawkingova veta o čiernej diere potvrdzuje pozorovanie prvýkrát

Spolupracujeme

Počas schôdzka z Poradného výboru pre komerčnú vesmírnu dopravu minulý mesiac riaditeľ prevádzky a komunikácie pre vesmírne sily generálmajor DeAnna Burt uviedol, že americká armáda plánuje čoskoro vydať list, ktorý by zaviedol medziagentúrny proces zameraný na hľadanie nejakého druhu národného vesmírneho prístavu orgánu.

„Ako sa dostaneme k podobnej štruktúre letiska, kde máme vojenské základňové letisko a vzletovú a pristávaciu dráhu, ktoré sedia vedľa seba s komerčnou dráhou a letiskom?“ Povedal Burt pri riešení niektorých výziev, ktorým čelia plánovači. „Ako sa dostaneme k tej istej veci vo vesmírnom prístave? Myslím, že to je to, na čom budeme musieť spolupracovať.“

Zdá sa, že tu hrá pár síl. Po prvé, kozmické sily uznávajú, že utrácajú veľa peňazí za cestovanie a ďalšiu infraštruktúru na myse Canaveral a jej ďalšom významnom vesmírnom prístave Vandenberg Air Force Base v Kalifornii. Taktiež spravuje leasingy pre niekoľko spoločností, ktoré vypúšťajú palivo, vrátane United Launch Alliance, SpaceX, Blue Origin, Firefly Aerospace a Relativity Space. Nie sú považované za základné funkcie armády.

Súčasne sú vesmírne sily čoraz viac nadšené z inovácie a agility sektoru komerčných štartov. O opätovnom použití rakiet SpaceX Burt povedal: „Je to úplne úžasný výkon a je vždy úžasné sledovať, ako sa rakety vracajú späť na podložku, a vidieť, ako sú znovu použité. Bola to skvelá technika znižovania a úspory nákladov.“ Vesmírne sily by chceli podporiť komerčný vesmírny sektor uľahčením prístupu k ich dosahu.

Jednou z diskutovaných analógií je prevod letísk National a Dulles z Federálneho úradu pre letectvo v roku 1984 na nový Metropolitný úrad pre letiská vo Washingtone. Táto agentúra sa následne premenovala na Národnú po prezidentovi Ronaldovi Reaganovi a potom našla súkromné ​​investície do modernizácie letísk pre rastúce komerčné požiadavky. Veľa otázok zostáva o tom, kto by riadil kombinovaný vesmírny prístav na Floride, kto by určoval, ktoré misie majú prednosť atď. O všetkých by sa malo rokovať a všetko by mohlo vyjsť nazmar.

READ  Ako dlho ste boli infikovaní Covidom? Čo hovorí CDC - NBC Chicago

A ty, NASA?

Ale jasne, zmena je možná. Primárnym cieľom vesmírnych síl je vykonávanie svojej misie, ktorá zahŕňa rýchle a spoľahlivé dostať sa do vesmíru. Ak to znamená, ako to bolo v minulosti, že armáda musí vlastniť a prevádzkovať všetky aspekty odpaľovacieho miesta, bude to tak. Čo však vesmírne sily a Burt naznačili širšej vesmírnej komunite, je to, že ak existuje lepší a efektívnejší spôsob, ako to dosiahnuť, čo zníži byrokraciu pre začínajúcich komerčných hráčov, sú ochotní počúvať.

Bola by ochotná počúvať aj NASA? Správca vesmírnej agentúry Jim Bridenstine povedal, že áno.

„Som rád, že sa navrhujú veľké nápady, napríklad potenciálna fúzia,“ povedal Arsu. „Toto a ďalšie ambiciózne koncepty do budúcnosti by sa mali venovať náležitej pozornosti. Takéto navrhované zlúčenie by si však vyžadovalo veľa práce a úsilia. NASA sa zatiaľ bude naďalej zameriavať na zvyšovanie efektívnosti a schopností na naše existujúce štartovacie zariadenie. Náš tím v KSC už urobil skvelú prácu pri vytváraní prosperujúceho vesmírneho prístavu, ktorý slúži ako NASA, tak aj komerčným potrebám. “

Ďalším hráčom na floridskom vesmírnom prístave je štátna agentúra pre hospodársky rozvoj Space Florida. Dale Ketcham, viceprezident skupiny pre vládu a vonkajšie vzťahy, sa tiež zaujíma o racionalizáciu operácií pre spoločnosti, ktoré sa snažia vystúpiť z Floridy.

„Vieme, že bude ťažké a zložité rokovať o dosiahnutí jednoduchosti riadenia, ktorú musia všetky strany skutočne prosperovať,“ uviedol Ketcham. „Čím skôr sa môže začať dialóg, tým lepšie.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close