Svet

Vláda Donalda Trumpa chce do inaugurácie popraviť ďalších päť ľudí

Ak sa uskutoční všetkých päť plánovaných popráv, Trumpov Biely dom vynesie viac rozsudkov smrti ako ktorákoľvek iná vláda USA za posledných 130 rokov.

Vláda odchádzajúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa chce do dňa inaugurácie novozvoleného prezidenta Joea Bidena popraviť ďalších päť odsúdených. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.

Prvá poprava na federálnej úrovni po 17 rokoch sa uskutočnila v júli tohto roku. Odvtedy federálne úrady zabili smrtiacou injekciou osem ľudí. Ak sa uskutoční všetkých päť plánovaných popráv, Trumpov Biely dom vynesie viac rozsudkov smrti ako ktorákoľvek iná vláda USA za posledných 130 rokov.

Počas prechodného obdobia, teda medzi voľbami nového prezidenta a jeho inauguráciou, sa odchádzajúci prezident tradične vyhýba rozhodnutiam v oblastiach, v ktorých sa budúci prezident diametrálne stavia, Robert Durham, riaditeľ amerického neziskového informačného centra pre trest smrti (DPIC), pripomína AP. Ako šéf Bieleho domu sa Biden pokúsi zrušiť trest smrti, uviedol pre AP jeho hovorca.

Americký minister spravodlivosti William Barr obhajoval Trumpovo bezprecedentné rozhodnutie vykonať popravy v prechodnom období. „Myslím si, že spôsobom, ako zastaviť popravy, je zrušiť trest smrti,“ uviedol Barr v rozhovore pre AP. Dodal Barr.

Federálne úrady USA naposledy popravili ľudí počas prechodného obdobia v roku 1896, počas odchádzajúcej vlády vtedajšieho prezidenta Grovera Clevelanda, uviedla AP.

Aktivisti proti smrti vyzývajú Bidena, aby sa pokúsil zastaviť plánované popravy. Biden však nemá na súčasnú vládu žiadny vplyv, pripomína AP. Trump stále oficiálne nepriznal svoju porážku a opakuje obvinenia, že jeho demokratický rival zvíťazil vo voľbách 3. novembra kvôli podvodom, ktoré nepodložil žiadnymi dôkazmi.

Joe Biden v minulosti podporoval trest smrti. V roku 1994 bol tiež ústrednou postavou pri presadzovaní zákona o kontrole násilných trestných činov, ktorý obsahoval zoznam 60 nových federálnych trestných činov, za ktoré môže byť osoba odsúdená na trest smrti. Novozvolený prezident však odvtedy časť zákona oľutoval.

READ  Filipíny sú v roku 2022 na 19. mieste v globálnom indexe rozdielov medzi pohlaviami

Popravy na federálnej úrovni sa konajú v Terre Haute v štáte Indiana. Látku použitú v treste smrti je však ťažké získať. Podľa nedávno zmenených a doplnených pokynov ministerstva spravodlivosti je v súčasnosti možné vykonať popravy popravnou čatou alebo smrtiacim plynom.

Mnoho štátov sa na rozdiel od federálnej vlády rozhodlo tento rok pozastaviť trest smrti kvôli pandémii koronavírusov, ktorá predstavuje riziko pre právnikov, rodinu odsúdeného, ​​svedkov a kata.

Trest smrti na štátnej a federálnej úrovni bol zakázaný rozhodnutím Najvyššieho súdu v roku 1972, ale bol znovu zavedený v roku 1988.

Rozhodnutie o obnovení popráv na federálnej úrovni bolo kritizované ako nebezpečný a politický krok. Kritici tvrdia, že vláda zbytočne vyzýva na tému, ktorá v súčasnosti nie je na prvom mieste na zozname amerických záujmov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close