Svet

Východný Jeruzalem sa zahrieva, Izrael sa snaží prinútiť palestínskych obyvateľov

Načítava …

SYEKH JARRAH – Situácia vo východnom Jeruzaleme sa otepľuje Izrael Snaha o násilné presídlenie ľudí Palestína Z ich krajiny a domova v Sheikh Zarra. Organizácia Spojených národov vyzvala sionistický režim, aby zrušil vynútené vysťahovanie, a varoval, že ich kroky sa budú rovnať vojnovým zločinom.

„Žiadame Izrael, aby okamžite zrušil všetky vynútené vysťahovania,“ povedal v piatok (5. 7.21) novinárom v Ženeve hovorca Úradu OSN pre ľudské práva Rupert Colville.

Prečítajte si tiež: Ajatolláh Chameneí: Izrael nie je štát, ale teroristická základňa

„Chceme zdôrazniť, že východný Jeruzalem je súčasťou okupovaného palestínskeho územia, na ktoré sa vzťahuje medzinárodné humanitárne právo,“ uviedla Colville. „Okupačné sily … nemôžu zabaviť súkromný majetok na okupovanom území.“

Zdôraznil, že podľa medzinárodného práva je nelegálne premiestňovať civilné obyvateľstvo na okupované územie. „A mohlo by ísť o vojnový zločin,“ uviedol Colville Al-Džazíra.

Colvilleove komentáre prichádzajú po zatknutí 15 Palestínčanov vo východnom Jeruzaleme okupovanom Izraelom vo štvrtok večer po hrozbe násilného vysťahovania proti štyrom palestínskym rodinám.

Šejka Zarru zatkli už druhú noc po sebe po rokoch pozemkových sporov medzi palestínskymi utečencami a izraelskými osadníkmi v strategickej štvrti neďaleko starého mesta Jeruzalem.

Napätie vzrastá v súvislosti s dlho prebiehajúcim súdnym sporom proti domovu štyroch palestínskych rodín na pôde tvrdenej Židmi, ktorá bude na pojednávaní Najvyššieho súdu budúci pondelok.

Colville vyzval na zastavenie izraelských operácií a uviedol: „prispieva to k nútenému prostrediu alebo k riziku núteného vysťahovania“.

„Musí sa rešpektovať sloboda prejavu na stretnutiach vrátane odporu voči vysťahovaným osobám a nad použitím sily musí byť maximálna kontrola,“ dodal.

Europe Press Israel

Medzitým päť európskych krajín; Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Španielsko a Británia presadzujú, aby Izrael zastavil budovanie osád na okupovanom Západnom brehu Jordánu.

READ  Doverské preteky pripravené na povinné overenie odtlačkov prstov

Prečítajte si tiež: Indonézia vysiela do sveta „Satan’s Force“ a Penny Venda „vína“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close