Ekonomika

Vyhliadky na ďalšiu ekonomickú slobodu stúpajú s novou slovenskou vládou

Slovensko, ktoré sa nachádza na 60. mieste vo svete (zo 180 krajín), sa mierne zvýšilo vo vydaní Indexu ekonomickej slobody nadácie Heritage Foundation pre rok 2020. Ekonomika krajiny však uviazla v kategórii indexu „mierne voľná“, kde sa nachádza už desaťročie.

Po získaní nezávislosti od bývalého Československa v roku 1993 sa vďaka trhovým reformám stala Slovensko jednou z rastúcich ekonomických hviezd Európy. Jeho malú, otvorenú ekonomiku poháňa najmä export automobilov a elektroniky.

Vláda expremiéra Petra Pellegriniho, člena mocnej ľavicovej strany Smar (Smer-sociálna demokracia) expremiéra Roberta Fica, uprednostnila boj proti korupcii a zvyšovanie kvality verejného sektora. Implementácia politík na dosiahnutie týchto cieľov je však pomalá.

Tento slabý výkon prispel k strašidelným spomienkam verejnosti na možné prepojenia strany na vraždu novinára a jeho snúbenice z roku 2018, čím otvoril cestu k drvivému víťazstvu stredopravého a tvrdého protikorupčného OĽaNO (Obyčajní ľudia) na 29. február. Stranu vedie nový premiér, bývalý podnikateľ Igor Matovič.

Ako uviedla BBC: „Mladý reportér písal o skorumpovaných slovenských podnikateľoch, dotáciách EÚ a podvodoch s DPH a pokusoch o pestovanie väzieb s notoricky známou talianskou mafiou 'Ndrangheta a slovenskými politikmi.“

Vzhľadom na vysoký sentiment verejnosti proti korupcii má nová vláda skvelú príležitosť urobiť skutočný pokrok v zlepšovaní právneho štátu na Slovensku, jedného zo štyroch pilierov ekonomickej slobody.

Podľa správy Index 2020, zatiaľ čo chránené záujmy v oblasti vlastníckych a zmluvných práv sú uznávané a presadzované, existuje rozšírené vnímanie nedostatočnej transparentnosti a bujnej korupcie v súdnom systéme. Zvyšuje riziká pre podniky a ničí stimuly pre prácu a podnikanie.

Korupcia je dlhodobým problémom a niektoré významné protikorupčné prípady viedli k odsúdeniam. Kritici už dlho tvrdia, že politický vplyv bráni vyšetrovaniu korupcie.

Táto rozšírená korupcia vo verejnom sektore mohla znížiť indexové skóre slobody podnikania a slobody práce.

READ  Správa o vojne Ruska proti Ukrajine a medzinárodných športoch

Nie je prekvapením, že index uvádza, že verejná správa je slabá a podniky sú niekedy konfrontované s neefektívnym súdnictvom. Pracovníci sú známi svojou motiváciou a produktivitou, no v dôsledku neadekvátnych systémov stredoškolského a vysokoškolského vzdelávania dochádza k nesúladu zručností.

Farmári vyšli v roku 2019 do ulíc, aby protestovali proti nespravodlivosti pri rozdeľovaní poľnohospodárskych dotácií EÚ v krajine.

Nezávisle bohatý z predchádzajúceho úspešného podnikateľského života by mal Matovič silnú imunitu voči akémukoľvek pokusu o úplatky či korupciu. Zdá sa, že práve preto si ho Slováci vybrali.

Dúfajme, že Matovič a jeho nová vláda dosiahne skutočný pokrok v zlepšovaní právneho štátu a posunie sa vyššie v rebríčku ekonomickej slobody.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close