Zábava

Zomrel slovenský režisér Juraj Jakubisko, 'Fellini of the East'

Vo veku 84 rokov zomrel v Prahe slovenský režisér, scenárista a kameraman Juraj Jakubisko, ktorý získal viac ako 80 medzinárodných filmových ocenení. Film Nová Európa.

Jakubisko, pre svoju vizuálnu originalitu a magický realizmus prezývaný „Fellini východu“, sa narodil 20. apríla 1938 vo východoslovenskej obci Kožo. Vyštudoval fotografiu na Vysokej škole umeleckopriemyselnej v Bratislave a filmovú réžiu na Filmovej a televíznej škole Akadémie múzických umení (FAMU) v Prahe.

Ešte predtým, ako debutoval ako režisér filmom Kritické roky (Christophe Roqui) (1967), začal si získavať medzinárodné uznanie svojimi experimentálnymi krátkymi filmami. „Zbehovia a pútnici“ (1968), „Vtáčkovia, siroty a blázni“ (1969), ktorý získal cenu Malý lev pre mladého umelca na filmovom festivale v Benátkach a „Vidíme sa v pekle, priatelia“ v 70. rokoch“ (Tovidenia v Begle, Priatlia) (1970, dokončené v roku 1990) bola tragická komédia, ktorá bola v 70. rokoch zakázaná, a tak sa Jakubisko mohol niekoľko rokov venovať iba dokumentárnej tvorbe. .

K filmovej tvorbe sa vrátil v roku 1979 snímkou ​​Postav dom, zasaď strom (Postav dom, zasaď strom), ktorá bola v Amsterdame pozitívne prijatá a zakázaná pre svoje protirežimné posolstvá. Jeho veľkolepý celovečerný film „Tisícročná včela“ (Dzicrogna Vela) (1984) bol hitom u divákov a kritikov a jeho detský film „Perinbaba“ (Perinbaba) (1985) s Giuliettou Masinou.

„Sedím na konári a je mi dobre“ (1989) vynieslo Jakubisko nové medzinárodné uznanie, vrátane Veľkej ceny na Moskovskom medzinár. Satirická komédia Nejasná správa o konci sveta (1997) v produkcii Jakubíško Film mu vyniesla štyri ocenenia Český lev.

Jakubiscov prvý anglickojazyčný film, historickú drámu „Bathory“ (2008), produkovali J&J Jakubisco Film Europe SE, Film and Music Entertainment (UK), Eurofilm Studio (Maďarsko), Česká televízia, RTV a RTV spoločnosti Jakubisco Film Slovakia. . Invicta Capital (UK) bola v tom čase najdrahšou slovenskou a českou produkciou a bola obrovským kasovým trhákom v Českej republike aj na Slovensku.

S láskavým dovolením FNE

V roku 2000 zvolili filmoví novinári a kritici Jakubíška za najlepšieho slovenského režiséra 20. storočia. Bol tiež prvým režisérom z východnej Európy, ktorý získal Zlatú pečať na FEST v Belehrade v roku 2000 za prínos do svetovej kinematografie.

V roku 2001 bol menovaný docentom na FAMU. O rok neskôr dostal Českého leva za umelecký počin a v tom istom roku prevzal od vlády SR prestížne ocenenie Pribinov kríž za významný prínos k rozvoju slovenskej kinematografie.

Premiéru jeho posledného filmu „Perinbaba a dve ríše“, pokračovania „Perovej víly“, má slovenská J&J Jakubisco Film Europe Production s českým J&J Jakubisco Film Europe SE, Studio 727 a JoJ TV. Vydanie v roku 2023.

Tento článok bol publikovaný v spolupráci s online spravodajskou službou Film Nová EurópaZahŕňa spravodajstvo z filmového a televízneho priemyslu z celej strednej a východnej Európy.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close