Svet

10 chorvátskych tradícií a kultúr v nezvyčajných globálnych lokalitách

30. marca 2024 – Chorvátska diaspóra je obrovská. V skutočnosti žije mimo Chorvátska viac Chorvátov. Keď k tomu pridáte ich deti a vnúčatá (a ďalšie), je to veľa ľudí. Tu je 10 chorvátskych tradícií a kultúr, ktoré sa nachádzajú na niektorých neobvyklých miestach po celom svete.

TCN sa objavil raz v Samoa Observer. Toto je prvýkrát, čo píšeme pre publikáciu v Tichomorí! Samozrejme, headlinerom je úžasná Klapa Samona, samojská dalmatínska skupina Klapa, ktorá si pritiahla Chorvátsko k srdcu a získala si mnoho chorvátskych fanúšikov v Chorvátsku aj v diaspóre.

Vtedy Klapa chytil Christiana zo Samony po veľkolepom vystúpení na vrchole ostrova Hvar v Hvarcinde. Bol to veľmi zaujímavý rozhovor, ktorý zahŕňal mnoho otázok vrátane sna o vybudovaní polynézskej dediny v Chorvátsku.

Claba Samona ma prinútil premýšľať. Myšlienka samojskej skupiny spievajúcej dalmátsku klapu je taká nezvyčajná – existujú nejaké iné rovnako neobvyklé chorvátske tradície a kultúry v nepravdepodobných častiach planéty?

Veľká vďaka patrí mnohým z vás, ktorí včera reagovali na moju výzvu na predkladanie návrhov na mojej facebookovej stránke. Tu je mojich top 10:

Singe Alka Knights Tournament, africký štýl

Môžete vziať Chorvátov z ich krajiny, ale nájdu spôsob, ako pokračovať vo svojich tradíciách, nech sú kdekoľvek. Najzaujímavejší ročník tohto turnaja sa odohral v roku 2015 v malom mestečku Lebelele v Juhoafrickej republike na hraniciach s Botswanou. Stalo sa tak vďaka nadšeniu Joska Ugrina zo Srnovnice. Prečítajte si celú správu TCN.

Chýbajú mu rituály, uniformy a upravené kone pôvodnej Alcy, ale naozaj sa mi páči ich aktualizovaný štýl.

Dalmátska klapa, samojský štýl

O chlapcoch zo Samoy sme toho napísali veľa, takže sa netreba opakovať. Vychutnajte si video, ktoré preslávilo chorvátskych hrdinov Svetového pohára, keďže si priali, aby vyzerali dobre na minuloročné finále. A buďte informovaní o najnovších Facebooková stránka Claba Samona. Pokračuj v dobrej práci!

READ  Amazonský kmeň ide za kamerou v hre The Territory od Nata Geo

Dalmátske dediny, texaský štýl

Kde inde by ste postavili dalmatínsku dedinu, ak nie v Texase? Developer Jeff Blackard postavil Adriaticu, dedinu inšpirovanú Chorvátskom v McKinney v Texase.

Chorvátske ľudové rozprávky v štýle Milwaukee

„Milwaukee Croatian Tamburitsans podporujú a propagujú hudbu, tanec a kultúru chorvátskeho ľudu prostredníctvom používania tamburice, národného ľudového nástroja nášho chorvátskeho dedičstva.“ Viac sa dozviete z oficiálnej stránky.

Chorvátska opera v japonskom štýle

„Ty poge! Veľmi populárna pieseň japonských veselých zborov. Je z opery „Nikola Subic Srynski“ od Ivana Zajca.

Po skončení 1. svetovej vojny bola v Japonsku potopená loď chorvátskeho námorníctva. Keď opravovali svoju loď, „Yu Poge“ sa stala najobľúbenejšou veselou piesňou v Japonsku. „Funken glee club“ hral tento film v Japonsku na 2. koncerte „Funken glee club“ 9. júla 2006. Takmer všetci členovia „Funken glee club“ žijú v meste Toyohashi Mesto Toyohashi sa nachádza neďaleko mesta Toyota, ktoré je známe automobilmi výroby.

Britská kráľovská svadba a korunovačné slávnosti, chorvátsky štýl vína

Mnohí možno len nedávno objavili chorvátske víno, ale britská kráľovská rodina si už roky užíva jeho kvalitu, najmä ako vinárstvo. Pri korunovácii kráľovnej Alžbety v roku 1953 sa podávalo okolo 11 000 fliaš tramínu Ilocki Podrum. A kráľovská láska neskončila len pri tom, keďže na svadbách Williama a Kate a Harryho a Meghan bola udelená výhoda chorvátskeho iloka. Viac sa dozviete vo videu vyššie.

Indické kostoly, dubrovnícky štýl v Goa

„Kostol sv. Blažeja v Savo Bras bol spočiatku malý kostolík, ktorý v roku 1541 postavili chorvátski námorníci a obchodníci, ktorí sa usadili v tejto obci. V roku 1563 bol povýšený na farský kostol. Chorvátsky učenec Z Matisic našiel historické záznamy o jeho meste, spájajúcom Dubrovník s Goou.Prišla do Sao Bras, postavila sa pred kostol a zvolala: „Toto je replika v Dubrovníku, zasvätená svätému Blažeovi, patrónovi nášho mesta!“ A 15- členská parlamentná delegácia Chorvátskej republiky na obnovenie štyristoročných väzieb 1. apríla 1999 v Sao Bras Navštívila kostol sv. Kostol Santa Lucia v Doujim Súčasná farnosť zahŕňa dediny Kandaulim a Doujim (oblasť) v Tiswadi a ostrov Kumbarjua. Čítaj viac.

Chorvátsky vojnový pamätník na francúzsky spôsob

17. september je vo francúzskom Villefranche de Rouergue pamätným dňom pre Chorvátsko. V tento deň roku 1943 povstali chorvátski a bosnianski vojaci v povstaní proti nacistickému režimu. Prečítajte si o histórii tu. Ich mučeníctvo si každý rok pripomínajú vo Villefranche de Rourgue na Avenue des Crotes.

Písanie melódie pre nemeckú hymnu v chorvátskom štýle

Keď budete nabudúce počuť nemeckú hymnu, zamyslite sa nad chorvátskou ľudovou hudbou, kde sa mladý Haydn inšpiroval. Posúďte sami v pesničke vyššie.

Franjo Guhac Výskumníkom, ktorý ako prvý navrhol myšlienku, že Haydnova hudba oplýva „chorvátskymi ľudovými melódiami“, bol chorvátsky etnograf Franjo Guhac, ktorý pri svojej práci v teréne zozbieral veľké množstvo chorvátskych melódií. Publikované, skladateľ dobre známy v anglicky hovoriacich krajinách Henry Hadow vo svojej knihe Chorvátsky skladateľ (1897) a v rôznych vydaniach prestížneho Grove. Dictionary).“ Uč sa viac.

READ  Koronavírus: Stovky ľudí v Prahe protestovali proti vládnym opatreniam

Písanie hitov pre Franka Sinatru v chorvátskom štýle

Strangers in the Night boli možno veľkým hitom pre Franka Sinatru, no má za čo ďakovať Chorvátovi, keďže ju napísal Ivo Robic a prvýkrát vystúpil v Splite.

“Pieseň pôvodne napísal Ivo Robic pre hudobný festival v chorvátskom Splite; Robic neskôr nahral jeho verzie v chorvátčine („Strancy u noci“) a nemčine („Fremde in der Nacht“). Anglické texty o láske na prvý pohľad napísali Charles Singleton a Eddie Snyder. Uč sa viac.

prihlásiť sa ku odberu noviniek

Označené polia * sú povinné

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close