Svet

Zrážka polície s demonštrantmi po odložených voľbách v Senegale | Volebné správy

Medzinárodné spoločenstvo vyzvalo na nový termín a otvorené referendá po tom, čo prezident oznámil neurčitý odklad.

Senegalská polícia zasiahla proti protestom v hlavnom meste Dakar a najmenej jedného vysokopostaveného predstaviteľa opozície zatkli deň po tom, čo prezident Macky Sall oznámil odloženie prezidentských volieb naplánovaných na 25. februára na neurčito.

Európska únia v nedeľu uviedla, že odklad otvoril „obdobie neistoty“ a USA vyzvali na rýchly nový dátum slobodných volieb.

V televíznom prejave k národu Sall v sobotu oznámil, že zrušil príslušný volebný zákon s odvolaním sa na spor o kandidátnu listinu.

Povedal, že podpísal dekrét, ktorým sa ruší opatrenie z novembra 2023, ktoré stanovilo pôvodný dátum volieb, no neuviedol nový dátum. Senegalská ústavná rada minulý mesiac vylúčila zo zoznamu kandidátov niektorých kľúčových členov opozície.

Na demonštrantov strieľali náboje so slzným plynom

Stovky mužov a žien všetkých vekových kategórií vyšli v nedeľu do ulíc, aby vypočuli výzvu niektorých opozičných kandidátov.

Bývalá premiérka Aminada Touré, teraz vedúca osobnosť opozície, bola zatknutá, keď prišla na protest, zverejnila na X. Pred vstupom do opozície pôsobil ako predseda vlády za Saula a stal sa jedným z jeho najotvorenejších kritikov.

Tour odsúdil Salovo rozhodnutie odložiť voľby, označil to za „bezprecedentný demokratický neúspech“ a vyzval ľudí, aby sa zmobilizovali na obranu svojich práv.

Chlapec beží cez barikády, zatiaľ čo sa senegalskí demonštranti stretávajú s poriadkovou políciou v senegalskom Dakare. [Zohra Bensemra/Reuters]

V prvých stretoch od Sallovho oznámenia polícia použila slzotvorný plyn, aby rozohnala priaznivcov opozície v Dakare, informovala agentúra AFP.

Muži a ženy mávajúce senegalskými vlajkami alebo v dresoch národného futbalového tímu sa tlačili na kruhovom objazde na jednej z hlavných ciest hlavného mesta.

Nicholas Huq z Al-Džazíry, ktorý informoval z predmestia Dakaru, uviedol, že všetkých 19 opozičných kandidátov požiadalo svojich priaznivcov, aby sa zhromaždili v tejto oblasti.

READ  Takmer polovica voličov sa zúčastňuje prvých katarských parlamentných volieb

„Existuje pocit, že bezpečnostné sily nechcú žiadne zhromaždenie. Ale pre poslancov opozície, kým nepríde rozkaz [cancelling the elections] Vydané… neskôr [it] Nemiestne,“ povedal Huq.

„Niektorí predstavitelia opozície, s ktorými som hovoril, povedali, že to bol jeho trik, ako sa držať moci, zatiaľ čo iní to opísali ako ústavný prevrat.

„Jeden motocyklista… kričal: 'Všetko spálime'. Každý demonštrant, s ktorým sme hovorili, je pobúrený rozhodnutím; majú pocit, že im bola v týchto zrušených voľbách ukradnutá schopnosť vyjadrovať sa.“ od Saal.

Predstaviteľ ministerstva komunikácie pre agentúru AFP povedal, že signál súkromnej televízie Wolf TV bol pozastavený pre vysielanie pouličných protestov za „podnecovanie násilia“.

Na pondelok sú pred parlamentom naplánované ďalšie protesty. Očakáva sa, že zákonodarcovia budú v pondelok diskutovať o návrhu zákona, ktorý by naplánoval odložené voľby na 25. augusta a predĺžil Salov mandát, kým ho neprevezme jeho nástupca, uviedla agentúra Reuters.

Senegalská poriadková polícia použila v nedeľu 4. februára 2024 v senegalskom Dakare slzotvorný plyn na prívržencov opozičného prezidentského kandidáta Daouda Ndia.  Západoafrická regionálna konfederácia vyzvala na rokovania o vyriešení politickej krízy v Senegale po tom, čo opoziční lídri toto rozhodnutie odmietli.  Tým, že prezident krajiny odložil prezidentské voľby na 25. februára pre volebný spor medzi parlamentom a justíciou.  (AP Photo/Stephen Kleinowitz)
Senegalská poriadková polícia použila v senegalskom hlavnom meste Dakar slzotvorný plyn na prívržencov opozičného prezidentského kandidáta Daouda Ndiayeho. [Stefan Kleinowitz/AP Photo]

„Inkluzívne a dôveryhodné voľby“

Francúzsko, bývalá koloniálna veľmoc krajiny, vyzvalo na to, aby sa hlasovanie uskutočnilo „čo najskôr“ a uviedla, že Senegal potrebuje ukončiť „neistotu“.

„EÚ… vyzýva všetkých aktérov, aby pracovali… na čo najskoršom usporiadaní transparentných, inkluzívnych a dôveryhodných volieb,“ uviedla v nedeľu vo vyhlásení hovorkyňa EÚ Nabila Masralyová.

Senegal je tradične považovaný za vzácny príklad demokratickej stability v západnej Afrike, ktorá v posledných rokoch utrpela sériu prevratov vrátane Mali, Nigeru a Burkiny Faso.

Americké ministerstvo zahraničných vecí pripomenulo „silnú tradíciu demokracie a mierových zmien moci v Senegale“ a vyzvalo „všetkých účastníkov“. [the] Nový dátum a včasný, pokojný priebeh volieb na rýchle nastavenie podmienok pre slobodné a spravodlivé voľby.

Ekonomické spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS) vo vyhlásení uviedlo, že senegalskí politici by mali „uprednostniť dialóg a spoluprácu pre transparentné, inkluzívne a dôveryhodné voľby“. “.

READ  V utorok sa Bidenovi zasmial, vo štvrtok mal pozitívny test. Trump patrí do rizikovej skupiny - Denník N

Odporcovia majú podozrenie, že prezidentov tábor sa obáva, že jeho pomazaný nástupca, premiér Amadou Ba, zlyhá.

Senegal „nemôže byť vtiahnutý do novej krízy“ po smrteľnom politickom násilí v marci 2021 a júni 2023, Sall v sobotu oznámil „národný dialóg“ s cieľom zorganizovať „slobodné, transparentné a inkluzívne voľby“.

Volebný kód krajiny hovorí, že medzi oznámením nového prezidentského hlasovania a dňom volieb musí uplynúť najmenej 80 dní – nový dátum sa teoreticky uvádza už koncom apríla.

Salovo funkčné obdobie prezidenta sa končí 2. apríla.

Analytici tvrdia, že kríza testuje jednu z najstabilnejších afrických demokracií v čase, keď región zápasí s nedávnym prevratom.

Senegal sa zmieta v politickom napätí v dôsledku smrteľných stretov s prívržencami opozície a diskvalifikácii dvoch opozičných lídrov pred rozhodujúcim hlasovaním.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close