Svet

Najvyšší súd hovorí, že Texas môže zatýkať a väzniť imigrantov

  • Od Bernda Debussmanna Jr
  • BBC News, Washington

zdroj obrazu, Dobré obrázky

popis obrázku,

SB4 dáva policajtom v Texase široké právomoci na zatýkanie imigrantov.

Najvyšší súd povolil Texasu zaviesť jeden z najprísnejších imigračných zákonov zo všetkých amerických štátov v nedávnej pamäti.

Opatrenie umožňuje polícii zatýkať a vypočúvať ľudí podozrivých z nelegálneho prekročenia americko-mexickej hranice.

Bidenova administratíva tento zákon napadla a vyhlásila, že je protiústavný.

Nelegálne prekročenie hraníc USA je už federálnym zločinom, ale porušovanie pravidiel je zvyčajne riešené ako občianske prípady systémom imigračných súdov.

Jedným z dôvodov, prečo je texaský zákon SB4 taký kontroverzný, je to, že súdy už predtým rozhodli, že iba federálna vláda môže presadzovať národné imigračné zákony, nie jednotlivé štáty USA.

SB4 dáva miestnym a štátnym policajtom možnosť zastaviť a zatknúť každého, kto je podozrivý z nelegálneho prekročenia hranice, s výnimkou škôl, zdravotníckych zariadení a bohoslužobných miest.

Pokuty sa pohybujú od priestupkov až po ťažké zločiny a možné tresty odňatia slobody alebo pokuty až do výšky 2 000 USD (1 570 libier).

Tresty za ilegálny opätovný vstup do Texasu po deportácii sa môžu pohybovať od 20 rokov väzenia v závislosti od imigrácie a kriminálnej minulosti osoby.

V utorok Najvyšší súd uviedol, že opatrenie nadobudne účinnosť, kým nižší federálny odvolací súd zváži jeho zákonnosť. Deň predtým najvyšší súd krajiny udelil dočasný pobyt na SB4.

Biely dom prezidenta Joea Bidena najnovšie rozhodnutie ostro kritizoval.

„SB4 nielenže zníži bezpečnosť komunít v Texase, ale zaťaží aj orgány činné v trestnom konaní a rozsieva chaos a zmätok pozdĺž našej južnej hranice,“ uviedla vo vyhlásení tlačová tajomníčka Bieleho domu Karine Jean-Pierreová.

Ale texaský generálny prokurátor Ken Paxton ocenil rozhodnutie Najvyššieho súdu ako „obrovské víťazstvo“ proti Bidenovej administratíve a Americkej únii občianskych slobôd (ACLU).

„Ako vždy je mojou cťou brániť Texas a jeho suverenitu a viesť nás k víťazstvu na súde,“ napísal na X v príspevku na Twitteri.

ACLU sľúbila, že „neustúpi, kým tento radikálny protiimigrantský zákon nebude definitívne zrušený“.

Najvyšší mexický diplomat Roberto Velasco Alvarez na X zverejnil, že Mexiko nebude akceptovať návrat migrantov cez štátnu hranicu Texasu.

V španielčine napísal, že dialóg medzi federálnymi vládami Mexika a Spojených štátov o otázkach prisťahovalectva bude pokračovať.

Traja liberálni sudcovia súdu – Sonia Sotomayor, Elena Kagan a Katanji Brown Jackson – nesúhlasili s rozhodnutím väčšiny.

„Súd dáva zelenú, ktorá prevracia dlhotrvajúcu rovnováhu síl medzi federálnym štátom a zasieva zmätok,“ napísal sudca Sotomayor v nesúhlasnom stanovisku.

Napísal, že zákon by mohol „narušiť citlivé zahraničné vzťahy, zmariť ochranu jednotlivcov utekajúcich pred prenasledovaním, brániť proaktívnemu federálnemu úsiliu o presadzovanie práva“ a zabrániť imigrantom v nahlasovaní zneužívania alebo obchodovania s ľuďmi.

Ministerstvo spravodlivosti argumentovalo, že SB4 porušuje právomoc federálnej vlády zabezpečiť hranicu USA a varovalo, že by to mohlo poškodiť vzťahy s Mexikom, ktoré tento zákon odsúdilo ako „protiimigračný“.

názov videa,

Pozri: Pohľad na hranicu USA, keď sa rozprúdila debata o imigrácii

Historicky federálna vláda vytvorila zákony a nariadenia týkajúce sa prisťahovalectva, aj keď ústava USA tieto právomoci výslovne neudeľuje.

Je to ústredná vláda, ktorá dojednáva zmluvy a dohody s inými krajinami.

Zákon SB4 bol podpísaný v decembri a pôvodne mal nadobudnúť účinnosť 5. marca.

Prípad sa teraz vráti trojčlennému senátu amerického odvolacieho súdu pre piaty obvod so sídlom v New Orleans.

Po rozhodnutí Najvyššieho súdu odvolací súd uviedol, že argumenty si vypočuje v stredu.

Kto tam prehrá, môže prípad vrátiť na Najvyšší súd.

SB4 bol implementovaný uprostred rastúceho záujmu verejnosti o americko-mexickú hranicu.

Prieskum Gallupovho inštitútu zverejnený vo februári ukázal, že takmer tretina Američanov verí, že prisťahovalectvo je najväčším problémom, ktorému krajina čelí, pred vládou, ekonomikou a infláciou.

READ  Počet infikovaných v Chorvátsku je rekordný: Masová infekcia turistov po návrate z Makarskej

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close