Svet

Biden hovorí, že Netanjahu urobil v Gaze „chybu“.

Dym sa valí počas izraelských náletov na Rafah v južnom pásme Gazy 9. apríla 2024 uprostred prebiehajúceho konfliktu medzi Izraelom a militantnou skupinou Hamas. (Mohammed Abed/AFP)

  • Americký prezident Joe Biden kritizoval prístup izraelského premiéra Benjamina Netanjahua ku konfliktu v Gaze.
  • Biden to označil za „chybu“ a povedal, že Izrael by mal požiadať o prímerie a umožniť okamžité dodávky potravín a lekárskej pomoci do Gazy.
  • Komentáre, ktoré zahŕňali silnú kritiku útoku izraelského bezpilotného lietadla, pri ktorom zahynulo sedem humanitárnych pracovníkov, signalizovali významný posun v Bidenovom postoji k Izraelu.

Americký prezident Joe Biden v rozhovore odvysielanom v utorok povedal, že politika premiéra Benjamina Netanjahua v Gaze bola „chybou“ a vyzval Izrael, aby vyzval na prímerie.

Bidenove komentáre boli jednou z jeho najsilnejších kritikov Netanjahua uprostred rastúceho napätia v súvislosti s počtom civilných obetí z izraelskej vojny proti Hamasu a zhoršujúcich sa podmienok v Gaze.

„Myslím si, že to, čo robí, je nesprávne. Nesúhlasím s jeho prístupom,“ povedal Biden americkej televíznej sieti v španielskom jazyku Univision, keď sa ho pýtali na Netanjahuovu situáciu vo vojne.

Biden zopakoval, že minulotýždňový útok izraelského bezpilotného lietadla, pri ktorom zahynulo sedem humanitárnych pracovníkov z americkej charitatívnej organizácie v Gaze – a vyvolal napätý telefonát s Netanjahuom – bol „vymytý mozog“.

Biden dodal:

Takže žiadam, aby Izraelčania vyhlásili prímerie a umožnili úplný prístup ku všetkým potravinám a liekom smerujúcim do krajiny počas nasledujúcich šiestich, ôsmich týždňov.

Jeho komentáre k prímeriu znamenali posun od jeho predchádzajúcich komentárov, v ktorých povedal, že bremeno je na Hamas, aby súhlasil s dohodou o prímerí a prepustení rukojemníkov.

Biden vyzval Izrael na ďalšiu pomoc zničenej Gaze a povedal, že hovoril so Saudskou Arábiou, Jordánskom a Egyptom a že sú „pripravené prijať toto jedlo“.

READ  V dvoch čínskych mestách požiadali štátnych zamestnancov, aby pomohli vyložiť nepredané domy

„Nie je dôvod nezabezpečiť tým ľuďom lekárske a potravinové potreby. Treba to urobiť hneď,“ dodal.

Rozhovor s Bidenom zdôraznil dramatický posun v jeho izraelskej politike, odkedy Izrael zabil humanitárnych pracovníkov World Central Kitchen v Gaze, čo vyvolalo globálne pobúrenie.

„Potrebujeme výsledky“

Biden silne podporuje Izrael od bezprecedentných útokov Hamasu na Izrael zo 7. októbra, pričom vyjadruje rastúce obavy z ľudských nákladov v Gaze.

Ale až minulý týždeň napätý hovor s Netanjahuom nakoniec varoval, že USA budú nútené zmeniť politiku, pokiaľ Izrael nezmení svoje vlastné praktiky v Gaze.

Vo štvrtkovom telefonáte Biden uviedol, že Izrael musí okamžite poskytnúť viac pomoci a chrániť civilistov, pričom naliehal na Netanjahua, aby „posilnil svojich vyjednávačov“, aby dosiahli skoré prímerie s Hamasom.

Rolovacie pokrytie | Rozvíja sa: Izrael útočí na ciele Hizballáhu v Sýrii a Libanone

Izrael odpovedal súhlasom s otvorením nových prechodov pomoci v ten istý deň, pričom cez víkend oznámil stiahnutie jednotiek z južného mesta Gazy Khan Younis.

Vzťahy však zostávajú napäté, pretože Netanjahu trvá na tom, že stanovil dátum veľkej ofenzívy na Rafah, egyptské pohraničné mesto, proti ktorému Washington dôrazne nesúhlasí.

S prezidentskými voľbami v USA, ktoré sa majú uskutočniť v novembri, Biden čelí rastúcemu odporu voči svojej politike v Gaze zo strany moslimov a mladých voličov, pričom kľúčoví spojenci ho vyzývajú, aby obrátil kurz.

Rodinní príslušníci niektorých amerických rukojemníkov zajatých Hamasom počas útokov sa v utorok stretli v Bielom dome s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou.

„Chceme výsledky. Chceme našich ľudí domov,“ povedala novinárom Rachel Goldbergová, ktorej syn Hersh Goldberg-Pollin bol medzi zajatými.

Jonathan Tekel-Sen, otec amerického rukojemníka Sagui Tekel-Sena, prinútil Hamas, aby súhlasil s dohodou.

„To je na ich súde. Nie je dôvod nepohnúť sa s touto dohodou,“ povedal.

READ  V roku 2020 došlo k najväčšiemu poklesu dopravy v histórii letectva - Aerospace News

Varoval však pred Rafovým útokom ešte pred oslobodením rukojemníkov a povedal, že činy Izraela „by nemali byť druhou obeťou okolo rukojemníkov“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close