Svet

Taiwan tvrdí, že čínske lietadlá a lode vykonávajú simulačné cvičenie

TAIPEI, Taiwan – Čínske lietadlá a vojnové lode cvičené na útok na Taiwan v sobotu 6. augusta, informovali predstavitelia na ostrove, keď Peking prerušil dialóg so Spojenými štátmi v niekoľkých oblastiach v reakcii na návštevu predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej. .

na samosprávny ostrov nárokovaný týždeň bez Pelosiho krátkeho upozornenia Čína rozhnevala Peking a spustila bezprecedentné vojenské cvičenia Vrátane balistických rakiet vypálených na hlavné mesto Tchaj-pej.

Čínske praktiky budú pokračovať až do nedele popoludní.

V sobotu ráno taiwanské ministerstvo obrany uviedlo, že niekoľko čínskych lodí a lietadiel vykonalo misie v Taiwanskom prielive, pričom niektoré prekročili demarkačnú líniu, neoficiálny nárazník, ktorý oddeľuje obe strany, pohyby, o ktorých sa taiwanská armáda domnieva, že sú súčasťou simulovaného útoku na pevninu Taiwanu. . ostrov.

Taiwanská armáda vyslala výstrahu a vyslala letecké prieskumné hliadky a lode, aby monitorovali rakety od pobrežia k pobrežiu v pohotovosti.

Taiwanské ministerstvo obrany v piatok 5. augusta oznámilo, že sedem bezpilotných lietadiel lietajúcich nad jeho ostrovmi Kinmen a neidentifikované lietadlá prelietavajúce nad jeho ostrovmi Matsu bolo zapálených. Obe skupiny ostrovov sa nachádzajú pri juhovýchodnom pobreží Číny.

Pelosiová pricestovala na Taiwan neskoro v utorok, čo je návšteva amerického predstaviteľa na najvyššej úrovni na ostrove za posledné desaťročia, a to aj napriek čínskym varovaniam.

Krátko po tom, čo jeho delegácia v piatok opustila Japonsko, čo bola posledná zastávka týždňového turné po Ázii, Čína oznámila, že prerušuje dialóg so Spojenými štátmi o niekoľkých oblastiach vrátane vojenských veliteľov na divadelnej úrovni a klimatických zmien.


Čínske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že tiež pozastaví výmeny s cieľom bojovať proti cezhraničnému zločinu a obchodovaniu s drogami. USA označili túto reakciu za „nezodpovednú“.

Veliteľstvo východného divadla Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády v piatok uskutočnilo vzdušné a námorné cvičenia na severe, juhozápade a východe Taiwanu, pričom otestovalo „spoločné bojové schopnosti“.

READ  1,5 miliardy detí nemá žiadnu podporu rodiny, žiadne peňažné dávky ILO | The Guardian Nigeria News

Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken uviedol, že Washington opakovane dával Pekingu najavo, že neusiluje o krízu v súvislosti s návštevou Pelosiovej na Taiwane.

„Neexistuje žiadne ospravedlnenie pre túto extrémnu, neprimeranú a extrémnu vojenskú reakciu,“ povedal na tlačovej konferencii na okraj regionálnych stretnutí v Kambodži.

„Teraz posunuli nebezpečné akcie na úplne novú úroveň.“

Blinken zdôraznil, že Spojené štáty nebudú konať tak, aby vyvolali krízu, ale že budú podporovať spojencov a udržiavať stabilnú leteckú a námornú dopravu cez Taiwanský prieliv.

„Budeme lietať, cestovať a pôsobiť všade tam, kde to medzinárodné právo dovolí,“ povedal.

Americký predstaviteľ, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity, uviedol, že čínski predstavitelia tento týždeň neodpovedali na hovory od vysokých predstaviteľov Pentagonu, ale to bolo vnímané skôr ako prejav nespokojnosti s Pelosiovou cestou, než ako prerušenie kanála medzi vysokými predstaviteľmi obrany vrátane USA. Minister obrany Lloyd Austin.

Čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi v piatok na brífingu pre médiá povedal: „Počul som, že americký minister zahraničných vecí Blinken usporiadal svoju tlačovú konferenciu a šíril nejaké nepravdivé informácie a nehovoril pravdu.“

„Chceme vydať varovanie Spojeným štátom: Nekonajte unáhlene, nevytvárajte veľkú krízu,“ povedal Wang.

Jing Guan, vysoký predstaviteľ čínskeho veľvyslanectva vo Washingtone, na konferencii povedal: „Jediným východiskom z tejto krízy je, že americká strana okamžite podnikne kroky na nápravu svojich chýb a odstráni vážny dopad Pelosiovej návštevy.“

„Základne nezodpovedné“

Hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby odpovedal, že čínske blokovanie určitých komunikačných kanálov bolo „zásadne nezodpovedné“.

„USA tu nemajú čo napravovať. Číňania môžu výrazne znížiť napätie tým, že zastavia tieto provokatívne vojenské cvičenia a ukončia rétoriku,“ povedal Kirby novinárom.

Čína nespomenula prerušenie vojenských rozhovorov na vyšších úrovniach, akými sú Austin a predseda Zboru náčelníkov štábov generál Mark Milley. Aj keď tieto rozhovory nie sú časté, úradníci uviedli, že počas núdzovej situácie sú kritické.

READ  Transgender republikáni kandidujú na post guvernéra

Kirby povedal, že pre Čínu nie je nezvyčajné prerušiť vojenské rozhovory v napätých časoch, ale „všetky kanály“ medzi vojenskými vodcami neboli prerušené.

Podľa bezpečnostných analytikov, diplomatov a amerických predstaviteľov predstavuje prerušenie komunikačných spojení riziko neúmyselnej eskalácie napätia.

„V rámci tejto prehnanej reakcie si každá zodpovedná vláda uvedomuje, že to práve teraz najviac potrebujeme, pričom prísne obmedzuje svoje bezpečnostné záväzky,“ povedal hovorca Pentagonu Todd Prezeal.

Po stretnutí s premiérom Fumiom Kishidom v Japonsku Pelosiová povedala, že jej cesta do Ázie „nie je o Taiwane ani o zmene status quo v regióne“.


Napätie na Taiwane sa tento týždeň prenieslo aj na stretnutia ASEAN-u

Japonské ministerstvo obrany uviedlo, že ponad hlavné mesto Taiwanu preleteli štyri rakety, čo je bezprecedentný krok. Uviedla tiež, že päť z deviatich rakiet vypálených smerom k jej hraniciam dopadlo v jej výhradnej ekonomickej zóne, čo vyvolalo diplomatickú reakciu.

Taiwan je autonómny od roku 1949, keď komunisti Mao Ce-tunga porazili v občianskej vojne v Pekingu nacionalistov Čankajška z Kuomintangu, čo ich prinútilo stiahnuť sa na ostrov.

Peking tvrdí, že jeho vzťahy s Taiwanom sú interné a vyhradzuje si právo v prípade potreby dostať ostrov pod čínsku kontrolu silou. Taiwan odmietol tvrdenia Číny, že iba Taiwanci môžu rozhodovať o svojej budúcnosti. – Rappler.com

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close