Svet

Niger po prevrate | správy

Spojené štáty americké dosiahli dohodu s nigerskými vojenskými predstaviteľmi o obnovení bezpilotných a pilotovaných letov na dvoch leteckých základniach.

Americká armáda obnovila operácie v Nigeri, lietajúce bezpilotné lietadlá a ďalšie lietadlá z leteckých základní v krajine viac ako mesiac po zastavení operácií prevratu, uviedol šéf vzdušných síl v Európe a v Afrike.

Od júlového prevratu, ktorý zvrhol prezidenta Mohameda Basouma, je asi 1100 amerických vojakov umiestnených v západoafrickej krajine uväznených na svojich vojenských základniach.

Generál James Hecker v stredu povedal, že niektoré spravodajské a sledovacie operácie sa obnovili v dôsledku rokovaní s nigerskými vojenskými vládcami.

„Chvíľu sme na základniach nerobili žiadnu prácu, uzavreli letiská,“ povedal Hecker novinárom na výročnej konferencii Asociácie vzdušných a vesmírnych síl.

„Cez diplomatický proces robíme teraz, nepovedal by som na 100 percent toho, čo sme robili predtým, ale robíme veľkú časť toho, čo sme robili predtým,“ povedal.

Hecker povedal, že USA lietajú na misie s posádkou aj bez posádky a že tieto lety sa obnovili „v priebehu posledných niekoľkých týždňov“.

The päťuholník Minulý týždeň uviedol, že niektoré americké sily boli presunuté z leteckej základne 101 neďaleko hlavného mesta Niamey na inú základňu v Agadeze, leteckú základňu 201.

Agadez sa nachádza asi 920 km (570 míľ) severovýchodne od Niamey.

Americká armáda hliadkuje v Nigeri ako primárnu regionálnu základňu s ozbrojenými bezpilotnými lietadlami a ďalšími operáciami proti militantom a povstaleckým hnutiam, ktoré sa zmocnili územia v regióne, zabíjali civilistov a bojovali proti ozbrojeným silám.

READ  Južná Ázia vykazuje pokračujúci pokles úmrtí matiek a novorodencov uprostred globálnej stagnácie: predstaviteľ UNICEF

Podľa Ekonomického spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) bolo za prvých šesť mesiacov tohto roka zaznamenaných viac ako 1800 útokov povstalcov, pri ktorých zahynulo takmer 4600 ľudí.

Francúzsko, spojenec bývalého prezidenta Bassuma, má v Nigeri približne 1500 vojakov. Predstavitelia Paríža vyhlásili prevrat a jeho predstaviteľov za nelegitímny, pričom deklarovali svoju pokračujúcu podporu zvrhnutému prezidentovi.

Nigerskí vojenskí vodcovia tiež vyzvali francúzsku armádu, aby opustila krajinu.

Zdroj z francúzskeho ministerstva obrany minulý týždeň uviedol, že francúzska armáda rokuje s nigerskou armádou o stiahnutí „prvkov“ svojej prítomnosti v krajine, čo vyvolalo špekulácie, že Francúzsko bude nútené stiahnuť celú svoju armádu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close