Svet

Odborníci odhalili riziko infekcie pri lyžovaní: Lyžiari by sa tomu mali vyhnúť

Niekoľko európskych krajín vrátane Talianska, Nemecka, Francúzska a čiastočne Rakúska obmedzuje lyžiarsku sezónu zo strachu z pandémie. Švajčiarsko už umožňuje ľuďom lyžovať iba za prísnych protiepidemických opatrení. „Nemyslím si, že sa ľudia nakazia korčuľovaním dole zo svahu,“ Ryan uviedol na brífingu WHO, ktorý predtým uvádzal, že koronavírus sa šíri vonku na čerstvom vzduchu oveľa ťažšie.

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Podľa odborníka skutočné problémy nastávajú na letiskách, v turistických autobusoch, ktoré vozia ľudí do a z lyžiarskych oblastí, na lyžiarskych vlekoch a na miestach, kde sa ľudia stretávajú. „Mali by sme povzbudiť všetky štáty, aby premýšľali o svojich lyžiarskych sezónach a ďalších možnostiach hromadnej agregácie.“ dodal Ryan. Rizikové podľa neho môže byť najmä združenie dovolenkárov po vnútornom lyžovaní. Expert WHO zdôraznil, že namiesto toho, aby vlády požadovali zameranie na konkrétny šport, mali by zvážiť, ako najlepšie obmedziť medziľudský kontakt. Problémom je akákoľvek činnosť zahŕňajúca veľké množstvo ľudí, ktorí sa sťahujú do koncentrovanej oblasti pomocou verejnej dopravy.

Odborníci odhalili, aké sú riziká

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Začiatkom tohto roku sa ohniskami stali niektoré lyžiarske strediská vo Francúzsku, Taliansku a Rakúsku, kde sa COVID-19 rozšíril po celom kontinente. Šéf WHO Tedros Adhan Ghebreyesus privítal správy, že globálny počet nových prípadov koronavírusu minulý týždeň od septembra klesol, čo poukazuje na účinnosť ďalších karanténnych opatrení v Európe. Podľa neho by sa však pokles mal interpretovať s maximálnou opatrnosťou. Tedros povzbudzuje ľudí, aby si počas nadchádzajúcej sviatočnej sezóny dvakrát mysleli na oslavy. „Byť s rodinou a priateľmi sa neoplatí riskovať každého ani seba. Všetci by sme mali zvážiť, o aký život môžeme v dôsledku našich rozhodnutí hazardovať.“ povedal.

CORONAVÍRUS Plán rezortu dopravy utiekol: Vieme, ako si predstavujú lyžiarsku sezónu na Slovensku

Nemecko je jednou z krajín, ktorá je vyhradená pre zimné radovánky. Kancelárka Merkelová varovala, že Nemecko môže v nasledujúcich týždňoch čeliť tretej vlne pandémie, ak budú občania neopatrní. Počet nových infekcií v krajine sa po zavedení obmedzení začiatkom tohto mesiaca stabilizoval na relatívne vysokej úrovni. Merkelová však varovala, že ľudia musia byť počas zimy veľmi opatrní.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close