Svet

Takmer polovica voličov sa zúčastňuje prvých katarských parlamentných volieb

Obyvatelia Kataru mohli dnes po prvýkrát hlasovať v národných voľbách. Bolo odovzdaných 44 percent hlasov. Výsledky zatiaľ nie sú známe.

Štát v Perzskom zálive ešte nemá zvolený parlament, a tak boli voľby prvé. Katarčania predtým mohli voliť iba v komunálnych voľbách.

Zároveň je to definitívny krok k demokracii. Katarčania môžu určiť iba dve tretiny parlamentu (30 zo 45 kresiel). Zostávajúcich pätnásť kresiel má štátny prezident Emir Tamim bin Hamad al-Thani.

Väčšia úloha pre parlament

Volebný zákon bol už v roku 2003 novelizovaný tak, aby umožňoval voľby, ale každoročne sa odkladali. Emir predtým zvolil všetkých poslancov parlamentu známych ako Shura. V mnohých arabských krajinách existuje šúra, t. J. Rady. Shura v Katare predtým radil predovšetkým o politike, ale teraz bolo udelených trochu viac právomocí.

Poslanci môžu predkladať návrhy zákonov, schvaľovať rozpočty alebo odvolávať ministrov. Nemajú názor na bezpečnosť, financie a bezpečnosť. Politické strany sú v štáte Perzský záliv zakázané.

Prihlásilo sa 233 ľudí, z toho 26 žien. Muži a ženy hlasovali v oddelených miestnostiach.

Kto môže hlasovať

Keď bol volebný zákon zavedený, bol veľmi kritizovaný. Zákon umožňuje voliť iba obyvateľom vo veku osemnásť rokov a starším, ktorých predkovia žili pred rokom 1930 v Katare.

V praxi má v skutočnosti povolenie voliť iba malá časť populácie, pretože väčšina z 2,8 milióna ľudí nemá katarskú národnosť. Ide väčšinou o cudzincov a zahraničných pracovníkov. Počet katarských občanov sa odhaduje na 300 000 až 400 000.

READ  V dome v Houstone bolo nájdených 90 ľudí

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close