Ekonomika

50. výročie značky Lada 4×4: Výročné „Nivu“ sa bude konať v Nemecku. Za 20 000 € – časopis – auto

Dámy to zrátali kvôli emisiám v Európe, s legendárnou Nivou sa však ešte stretneme. A dokonca super. Postará sa o to nemecká spoločnosť Partisan Motors, ktorá bude vyrábať Lady 4×4 v malých sériách v Magdeburgu. Vyhnete sa tak emisným limitom „Niva“.

Lada 4×4 50. výročie dostane agresívne terénne ladenie od ruského dizajnéra Vladimira Yartseva. Mimochodom, bývalý dizajnér ruského AvtoVazu. Autor: Partisan Motors

Je známe, že ruský AvtoVaz ukončil svoje aktivity v Európe v júni. Od budúceho roku by Lada, ktorá je súčasťou aliancie Renault-Nissan, nedokázala splniť prísne emisné limity, ktoré by ju vystavili pokutám. A nakoniec sa Ladyho vlastný záujem nezaujíma o vystúpenie Lady na starom kontinente. Dacia dokonale pokrýva svoje potreby v nízkonákladovom spektre. Jedna lacná značka mu na tomto území stačí bohato. Lenže odchodom Lady z Európy by sme prišli aj o legendárnu „Nivu“, dnes označenú oficiálnym názvom Lada 4 × 4.

Nemeckí fanúšikovia ruskej legendy, prvého SUV na planéte, to však nechceli prijať. Nakoniec, ako mnoho „šedých“ maloobchodníkov v Európe, ktorí naďalej dovážajú Lady jednotlivo. Niva si vždy vedela nájsť svoju klientelu. Nie veľký, ale stabilný. V Európe sa ročne predalo približne 2 000 exemplárov, väčšina z nich v Nemecku. Riešením je nakoniec malosériová výroba, respektíve montáž, v Magdeburgu, za ktorou stojí spoločnosť Partisan Motors, ktorú založil Rusy Yuri Postnikov. Začalo sa o tom šepkať začiatkom leta, teraz však máme oznámenie o prvých správach, ktoré prídu z nemeckej linky. A je sa na čo tešiť.

Partisan Motors postaví limitovanú edíciu Lady 4 × 4 s prívlastkom 50. výročie. Oslávi päť desaťročí, ktoré uplynuli od založenia ruského AvtoVazu. Každoročná „Niva“ sa môže pochváliť drsným terénnym ladením Vladimíra Yartseva, bývalého dizajnéra spoločnosti AvtoVaz, ktorý sa začiatkom 90. rokov presťahoval do Belgicka. Špeciálnu sériu predstavenú na prvej ilustrácii odlíšia originálne nárazníky, hliníkové disky s pneumatikami BF Goodrich, ukryté v predĺžených blatníkoch, strešné nosiče, kapota s čiernym lemom, ako aj sací „šnorchel“ alebo „jedovatá zelená“ farba.

V interiéri sa objaví kožené čalúnenie Erich Bitter a plaketa s poradovým číslom. Technika by sa nemala meniť. Hranicu bude naďalej poháňať atmosférický 4-valec 1,7i (83 k) kombinovaný s 5-stupňovým manuálom, redukčnou prevodovkou a stálym pohonom oboch náprav. Celkovo vznikne 50 kópií. A nebudú lacné. Za každú si spoločnosť Partisan Motors bude účtovať 19 900 eur. Pre takúto legendu, ktorá bude tiež na európskych cestách čoraz vzácnejšia, to nie je prehnané množstvo. K prvým zákazníkom sa dostane v nasledujúcich mesiacoch. Určite o ne nebude mať núdzu.

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať vám denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close