Ekonomika

„Bratislavské“ minielektromobily sa majú dočkať prvých nástupcov

Z Českej republiky prichádzajú pomerne prekvapivé neoficiálne správy o malých elektromobiloch koncernu Volkswagen. Zdalo sa, že „bratislavské“ koncernové trio, resp. ich platforma už na to prišla. Mestské elektromobily musia si však získať skorých „nástupcov“, ktorí prídu pod značky Audi a Seat.

Skupinové trojky Volkswagen e-up, Škoda Citigoe iV a Seat Mii Electric, ktoré sa vyrábajú v závode VW Group v Bratislave, sa tešili veľkej zákazníckej podpore. Na Slovensku Predávali sa verzie VW a Škoda. Momentálne však nie je možné ich u nás objednať.

V prípade Škody Citigoe IV je potvrdené, že sa „vypredala“ po celej Európe. Portál Dnes v tomto prípade informuje, že posledné kusy objednané do septembra tohto roku sa už „dokončujú“. Potom by sa mala výroba modelu zastaviť.

Nedávno šéf Škody Thomas Schäfer uviedolže Citigoe iV je nepochybne dobré auto, ale z dlhodobého hľadiska „ekonomicky neudržateľné“. Za rýchlym výpadkom predaja by mal byť nedostatok batérií.

Núdzové riešenie pre Audi a Seat?

Momentálne na základe správy od Dnes batérie sa zdajú byť malé elektromobily založené na platforme NSF (New Small Family), ktorú využívajú vyššie spomínané skupinové trojčatá, sa ich časom ešte podarilo nájsť. Informácie majú pochádzať od dodávateľov koncernu VW a hovoria o tom, že trojica získa „sledovateľov“ v podobe malých elektromobilov od značiek Audi sedadlo.

Tieto elektromobily majú byť v podstate núdzovým riešením a majú za sebou hlavne emisné normy EÚ. Skupina Volkswagen je pravdepodobne presvedčený, že modely e-up a Citigoe iV už nie sú v rámci značiek VW a Škoda potrebné, pretože sa v rámci svojej emisnej politiky môžu spoľahnúť na modely VW ID.3 / 4 a Škoda Enyaq iV.

Tieto správy môžu tiež naznačovať, že spoločnosti Audi a Seat môžu mať problém s priemernými emisiami CO2, čo negatívne ovplyvňuje celkové emisie skupiny. Veľkému elektrickému SUV Audi e-tron sa vo svojom segmente darí celkom dobre, nejde však o žiaden masaker. Na ceste sú ďalšie elektromobily so 4 kruhmi, ktoré by sa však na trh mohli dostať neskôr, ako bude potrebné.

Seat zatiaľ predstavil iba elektrické koncepty / prototypy, pričom v rámci španielskej značky sa javia ako preferované plug-in hybridy vrátane „podznačky“ Cupra. Prvým elektromobilom Seatu bude model založený na VW ID.3, ktorý bude uvedený na trh pod týmto menom Cupra El-Born. Do predaja sa má dostať budúci rok. Model je však stále pomerne tichý.

Sme zvedaví, ako sa bude vyvíjať táto neoficiálna a nepotvrdená informácia. Malý elektrický Seat by sa teoreticky vôbec nemusel líšiť od modelu Mii Electric, iba by predĺžil jeho existenciu. V prípade Audi by bol o vozidlo tejto triedy veľký záujem. Asi by sme sa mohli dočkať niečoho ako nový elektrický Fiat 500, o ktorom výrobca tvrdí, že je prémiový, o čom svedčí aj jeho cenovka.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Škoda chce nový malý elektromobil. Určite čoskoro
VW pracuje na elektromobile veľkosti modelu Polo s cenou od 20 do 25 tisíc €
V Slovenskej republike sa má vyrábať cenovo dostupný elektrický Citroen na spôsob Dacie Spring

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close