Ekonomika

Slovensko oceňuje klasifikáciu EÚ, predpokladá používanie plynu po roku 2050 – EURACTIV.com

Slovenská vláda je nadšená zo zaradenia plynových a najmä jadrových projektov do taxonómie udržateľného financovania.

Premiér Eduard Heger „privítal splnený sľub Komisie predložiť svoj návrh v roku 2021 a pridať jadrové a zemné plyny do taxonómie EÚ – jadro ako udržateľné a plyn ako medzizdroj,“ uviedol. napísal Sobota na Twitteri.

„Slovensko tu hrá kľúčovú úlohu spolu s Francúzskom a Českou republikou. Bez jadrovej energie nemôžeme dosiahnuť klimatickú neutralitu!,“ dodal.

Okrem toho slovenská predstaviteľka Ljubica Garvasová poznamenala, že zelené označovanie jadrovej energie je výsledkom dlhodobého politického tlaku zo strany Slovenska na úrovni EÚ.

Jadrová energia a zemný plyn sa považujú za kľúčové pre dosiahnutie cieľa Slovenska, ktorým je klimatická neutralita.

Slovensko má v prevádzke štyri jadrové reaktory, ktoré boli postavené v rokoch 1984 až 1999 a majú čistý výkon 1 815 MW. V roku 2020 bude jadrová energia vyrábať asi 55 % elektriny v krajine.

Očakáva sa, že čoskoro začnú fungovať ďalšie dva reaktory. Slovenský jadrový dozor vydal prevádzkovú licenciu pre Mochovce 3 v máji 2021 a vlastník Slovenské elektrárne mal naložiť palivo a prevádzkovať blok do konca roka 2021, čo sa však odkladá. Podľa projekcií ministerstva začne Mochovce 4 fungovať v roku 2023.

Slovensko má ďalší dôvod na nadšenie z návrhu novej komisie – zemný plyn bol za istých okolností označený za prechodné palivo.

Slovensko patrilo do skupiny krajín, ktoré intenzívne lobovali za to, aby projekty v oblasti plynu boli v roku 2021 označené ako zelené investície. Minulý rok skupina uviedla, že potenciálna výnimka pre plyn by ignorovala individuálne potreby členských štátov EÚ – mnohí signatári plánujú používať plyn na nahradenie viac znečisťujúceho uhlia – a požiadala komisiu, aby plynárňam udelila zelenú značku.

READ  Slovenskí farmári zaznamenávajú historické zisky uprostred konfliktu obilia na Ukrajine - EURACTIV.com

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) nevidí „snahu niektorých európskych firiem a environmentalistov urýchliť proces obmedzovania spaľovania fosílnych palív“ ako reálne.

On očakávanie Aj po tomto termíne bude využívanie zemného plynu na Slovensku obmedzené.

(Irena Jencová | EURACTIV.sk)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close