Ekonomika

Na Slovensku rokuje minister národného hospodárstva

Minister národného hospodárstva Marten Nagy vo štvrtok na Slovensku rokoval s viacerými členmi vlády SR a vyjadril sympatie a blahoželanie k pokusu o atentát na premiéra Roberta Figa, uviedol jeho rezort.

Slovensko bolo v roku 2023 druhým najvýznamnejším obchodným partnerom Maďarska a slovenské priame zahraničné investície v Maďarsku dosiahli v roku 2022 viac ako 200 miliónov eur, uvádza sa vo vyhlásení ministerstva národného hospodárstva. Slovensko je ôsmou najvýznamnejšou investičnou destináciou pre maďarské podniky, pričom investície v krajine presahujú 1,5 miliardy eur. Maďarský export na Slovensko vzrástol od roku 2010 o 93 percent a bilaterálny obchod o 127 percent.

Na rokovaní so slovenským ministrom práce, rodiny a sociálnych vecí Erikom Tomášom uviedol, že cieľom maďarskej vlády je zvýšiť mieru zamestnanosti pracovníkov vo veku 20-64 rokov zo súčasných 81 percent na 85 percent mobilizáciou domáceho trhu práce. Populácia asi 300 000 ľudí.

Nagy načrtol maďarský zákon o hosťujúcich robotníkoch a s ním súvisiace legislatívne prostredie, pričom zdôraznil, že maďarskí robotníci sú v Maďarsku na prvom mieste.

Nagy pri rokovaní s podpredsedníčkou vlády Denisou Sakovou a ministrom investícií, regionálneho rozvoja a informácií Richardom Rašim naďalej zdôrazňoval význam priamych zahraničných investícií.

Zahraničné a domáce podniky a sektory by podľa neho mali byť lepšie prepojené, aby sa vyriešil problém duálnych ekonomík a posilnil sa ekonomický rast. Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, je zlepšiť exportnú kapacitu malých a stredných podnikov a posilniť ich úlohu v dodávateľských reťazcoch.

Nagy medzitým povedal, že elektromobily sú budúcnosťou Európy, a preto by EÚ mala zaviesť stimulačný systém na nákup áut zameraný na výrobcov a spotrebiteľov. Navrhol tiež podporu obchodu s ojazdenými elektromobilmi vytvorením nových noriem. Návrh akčného plánu bude predložený ako biela kniha členským štátom EÚ na zasadnutí Rady pre konkurencieschopnosť 8. až 9. júla počas maďarského predsedníctva EÚ, uvádza sa vo vyhlásení.

READ  Európska únia, Taliansko, Francúzsko a Španielsko preberajú investičné plány s cieľom podporiť oživenie

Nagy pri rokovaní s ministrom financií Ladislavom Kamenickým zdôraznil fiškálnu disciplínu v celej Európe, ktorá je podľa neho potrebná na harmonizáciu fiškálnej rovnováhy a podporu ekonomického rastu.

K téme daní z nadmerného zisku firiem Nagy povedal, že tieto dane plnili svoju úlohu tým, že pomáhali chrániť rodiny a firmy. Povedal, že debata o tom, ako dlho by takéto dane mali zostať, bola „citlivá“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close